Gündem

2019, son 140 yılın en sıcak ikinci yılı oldu

İklim değişikliği, etkisini giderek daha fazla gösteriyor. Avustralya’yı kasıp kavuran sıcak ve önüne geçilemeyen yangınlar bunun son örneği. 2019, son 140 yılda dünya üzerinde en sıcak geçen ikinci sene oldu.

Yerküre ısınmasıyla birlikte iklim değişikliğinin yıkıcı etkileri daha fazla ve şiddetli şekilde görülmeye devam ediyor. Yapılan araştırmalara göre ise 2016 yılından sonra 2019, son 140 yıla bakıldığında dünya üzerinde en sıcak geçen ikinci sene oldu.

2010-2019 arası ise, kayıtların tutulmaya başlandığı 1850’li yıllardan bu yana en sıcak geçen 10 yıllık dönem olarak kayıtlara geçti.

AP ve Reuters’in aktardığına göre Dünya Meteoroloji Örgütü, 2020 ve sonrasında da şiddetli hava olaylarının beklendiği uyarısında bulundu, “Dünya bu duruma hazırlıklı olmalı” dedi.

Avustralya’yı kasıp kavuran sıcak ve bir türlü önüne geçilemeyen yangınlar, karşı karşıya olunan tehdidin son örneklerinden biri olarak karşımıza çıktı. Küresel ısınma ve sıcaklık yüzünden Avustralya’da yangınlar nedeniyle 28 kişi hayatını kaybetti,

Hızla yayılan alevler,2 bin 500’den fazla evi kül etti, 500 milyonu aşkın hayvan öldü.

Etiketler

Bir Yorum

  1. Haber başlığı sonundaki Facebookta paylaş yazısı haber ile birlikte nedir bu bari siz yapmayın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı