Gündem

5 yılda hakim olunacak

Adalet Bakanlığı Sözcüsü Ertuğrul Çekin yargı reformuyla, hakim ve savcı yardımcılarının, 1 yıllık teorik eğitimin ardından 4 yıl fiilen bir mahkemede veya savcılıkta görevlendirileceğini, 5 yılın sonunda sınava girmeye hak kazanacaklarını söyledi.

Yargı Reformu Strateji Belgesi’ndeki hedefler arasında yer alan hakim-savcı yardımcılığı sistemiyle ilgili bir çalıştay yapıldı. Adalet Bakanlığı Sözcüsü Ertuğrul Çekin, çalıştay ile hakim-savcı yardımcılığı müessesine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Bakanlık olarak taslak bir çalışma yapıldığını aktaran Çekin, buna göre, hukuk fakültelerinden mezun olduktan sonra hakim-savcı yardımcılığı sınavına da gireceğini belirterek, sınavlarda başarılı olanların bir yıl teorik eğitim aldıktan sonra 4 yıl fiilen bir mahkemede ya da savcılıkta görevlendirileceğini ve yardımcı olarak çalışacağını vurguladı. Taslak çalışmaya göre, hakim-savcı yardımcılarının 5 yılın sonunda ise hakimlik sınavına girmeye hak kazanacağını aktaran Çekin, “Aslında eleye eleye sistemin en iyileri ve en kalitelileriyle yolunuza devam ediyorsunuz” dedi.

(Yeni Şafak)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı