AA’dan ‘soğuk savaş’ analizi: Türkiye’yi NATO’da yeni görevler bekliyor!

ABD ve NATO'nun Karadeniz ve Romanya'da bombardıman uçakları uçurmaya başlaması yeni bir 'soğuk savaş' yorumlarına neden oldu. Türk Hava Kuvvetleri'nin söz konusu uçaklara yakıt ikmali yapması dikkat çekti. Devletin Anadolu Ajansı, gelişmeyi 'Türkiye'yi NATO'da yeni görevler bekliyor' diye yorumladı.

AA’dan ‘soğuk savaş’ analizi: Türkiye’yi NATO’da yeni görevler bekliyor!

VERYANSIN TV

ABD’nin, 22 Mayıs’ta Açık Semalar Anlaşması’nı askıya almasının ardından Rusya’ya bu konuda ilk meydan okumasını Karadeniz üzerinde yapması sürpriz olmadı. 29 Mayıs günü Güney Dakota’daki Ellsworth Hava Üssü’nden yola çıkan Amerikan B1B Lancer bombardıman uçakları Polonya Hava Kuvvetleri’ne bağlı F-16 ve MiG-29 savaş uçaklarının eşliğinde Karadeniz’e ulaştı. Bu esnada Romanya F-16 ve MiG-21 uçakları da bu filoya dahil oldu.

TÜRK UÇAKLARI İKMAL YAPTI

Son olarak Karadeniz üzerinde ilk kez bir Amerikan hava bombardıman misyonu Ukrayna Hava Kuvvetleri’ne ait Su-27 ve MiG-29 savaş uçaklarının yanı sıra Türk Hava Kuvvetleri’ne bağlı KC-135 tipi yakıt ikmal uçaklarıyla işbirliği içerisinde bir görev gerçekleştirdi.


NATO üyesi ve ortak ülkelerin bu işbirliği, AA analizcisi tarafından, “Rusya’nın Kırım, Ukrayna ve Karadeniz ekseninde 2014’ten bu yana süren ihlallerine verilen en ciddi yanıt” olarak yorumlandı. Rusya, Karadeniz üzerindeki bu misyona Su-27 ve Su-30SM uçaklarını havalandırarak yanıt verdi. Ancak ABD-Polonya-Karadeniz hattında perdesi açılan “Açık Semalar” restleşmesi burada kalmadı.

30 Mayıs günü Millî Savunma Bakanlığı tarafından bu kez Türk Hava Kuvvetleri’ne ait bir tanker uçaktan NATO’ya ait bir AWACS uçağına Romanya hava sahasında yapılan yakıt ikmalinin görüntüsü paylaşıldı.

NATO’DA TÜRKİYE’YE YENİ ROLLER

Açık Semalar Anlaşması’nın askıya alınmasının ardından Karadeniz ve Romanya semalarında yaşanan ABD/NATO-Rusya geriliminde Türk uçaklarının boy göstermesi dikkat çekti.

Devletin Anadolu Ajansı’nda Mehmet A. Kancı imzasıyla yayınlanan analizde, yaşanan son gelişmelerin NATO’da Türkiye’ye verilecek yeni rollerin işareti olarak yorumlandı.

Suriye ve Libya’da Türkiye ile Rusya arasında yeni krizlerin yaşanacağını iddia eden yazar, “İkinci Dünya Savaşı’nın ertesinde Stalin’in Kafkaslar, Türk Boğazları, İran Körfezi ve Kuzey Afrika’ya duyduğu ilginin bugün Kremlin’de devam ettiğini ortaya koyuyor” ifadelerini kullandı.

‘SOĞUK SAVAŞ DÖNEMİNİN ÖTESİNDE…’

Analizde şöyle denildi:

“Türkiye’nin Karadeniz üzerinde NATO üyeleri ve ortak ülkelerle son bir haftada ivme kazanan işbirliği, gelecek altı ayda ittifak ile Ankara arasındaki ilişkilerin yeniden tanımlanmasını gerektiren bir süreci de beraberinde getirebilir. Hiç şüphesiz bu süreç, Avrupa’daki NATO misyonlarında görevliyken sığınma talep eden FETÖ mensuplarının durumları ile S-400 füzelerinin geleceğini ve Türkiye’nin ittifaktan talep ettiği hava savunma sistemlerini de masaya getirecektir.

ABD ile Rusya arasındaki makasın giderek açıldığı, üstelik Soğuk Savaş cephesine Çin Halk Cumhuriyeti’nin de eklendiği bu jeopolitik iklimde, NATO’yu Soğuk Savaş döneminin ötesinde görevler bekliyor. Türkiye ise geçmişteki güney kanat ülkesi misyonunun ötesinde etki alanı Hürmüz Boğazı’ndan, Pamir Dağları’na, Azak Denizi’nden Somali’ye kadar geniş bir coğrafi alanda yeni görevler üstlenmeye aday. Türkiye bugünkü gelişmeler ışığında yeniden bir cephe ülkesi halini almış durumda. Dolayısıyla NATO’nun kurucu anlaşmasındaki 4. madde gereğince yardım taleplerinin karşılık bulması ve eksiklerinin tamamlanması gerekiyor.

‘NATO İLE İLİŞKİLERİN DERİNLEŞMESİ KAÇINILMAZ’

Türkiye, ortaya çıkan tehditlerin içeriğine bakıldığında yalnızca karada değil denizde, havada ve hatta uzayda, daha derin bir coğrafya bağlamında kanat ülkesi olarak sahnedeki yerini alıyor. Keza 2019 yılının Aralık ayında Londra’daki son NATO Zirvesi’nde Çin Halk Cumhuriyeti kaynaklı tehditlerin de ittifakın gündemine taşındığı göz önüne alındığında Türkiye’nin yakın gelecekte belki Güney Çin Denizi ve Kore Yarımadası açıklarına çağrılması da gündeme geldiğinde ittifak ile Ankara arasındaki ilişkilerin daha da derinleşmesi kaçınılmaz olacak. Açık Semalar Anlaşması’nın 2021 yılında hükümsüz kalmasıyla beraber, Soğuk Savaş’ın yeni modelinin tanzim edildiği küresel mücadelenin etkileri Karadeniz, Akdeniz, Kuzey Afrika ve Kafkaslarda somut vakalarla tecrübe edilecektir.”

Beyazıt Karataş

GENERAL KARATAŞ’TAN UYARI

Emekli Hava Pilot Tümgeneral Beyazıt Karataş, Karadeniz’deki gerilimine Türk uçaklarının yakıt ikmaliyle katılmasını değerlendirdi. Uyarılarda bulunan Karataş şunları söyledi:

“NATO veya müttefikler arasında işbirliği kapsamında da olsa ABD’nin kirli planlarını dikkate alarak, havada yakıt ikmali desteği bile yapılsa, Suriye’de ortak devriye ve işbirliği içerisindeki Rusya ile özellikle Karadeniz konusunda ABD yüzünden karşı karşıya gelmeyelim.
Türk tanker uçağı tarafından havada yakıt ikmali yapılan ABD uçağı, nükleer kapasiteye sahip stratejik 2 adet B-1B Lancer uzun menzilli stratejik bombardıman uçağı olunca işin boyutu tahminlerin ötesinde dış politikamızı olumsuz etkileyebilir.”