ABD madalyasını reddeden komutandan valiye tepki: Şehit olanlara saygınız olsun

İncirlik Üssü’nde ABD’nin verdiği madalya ve beratı kabul etmeyen Özel Kuvvetler mensubu emekli Albay Orkun Özeller, ‘Artık kışları da operasyon yapabiliyoruz’ diyen valiye ‘kış operasyonlarında şehit olanlara saygınız olsun’ diyerek tepki gösterdi.

ABD madalyasını reddeden komutandan valiye tepki: Şehit olanlara saygınız olsun

VERYANSIN TV

Emekli Albay Orkun Özeller, Adana’daki İncirlik Üssü’nde kendisine ABD’li bir albay tarafından takdim edilen madalyayı iade etmişti.

2017 yılında İncirlik Üssü’ndeki ‘koalisyon’ güçlerinin karargahında bir veda ve madalya töreni düzenlenmiş, tören sırasında ABD’li Albay Kevin Leahy, ‘Koalisyon’ güçleri karargahında görev yapan Albay Orkun Özeller’e üstün başarılarından dolayı madalya takdim etmişti.

Bu törende konuşma yapan Özeller, “Sizleri yaralamak ve üzmek istemem. Fakat bu madalyayı kabul etmem mümkün değildir. Çünkü bu madalyayı verenler benim düşmanım olan YPG ile işbirliği içindedir. 'Onurum' bu madalyayı kabul etmeme müsaade etmemektedir” ifadelerini kullanmıştı. Madalyayı iade eden Albay Özeller, törenden ayrılmıştı.

Şimdi emekli olan Albay Özeller, sosyal medya hesabı üzerinden bir valiye tepki gösterdi. Özeller bir kış operasyonunda şehit olan Binbaşı Zafer Kılıç’ın kış operasyonunda çekilmiş fotoğrafını paylaşarak şunları yazdı:

“Bugün televizyonda bir valimiz şöyle dedi; Artık kışın da operasyon yapıyor birliklerimiz. İçim cız etti… Kendi yaşadıklarımdan geçtim de kış operasyonlarında şehit olanlara saygınız olsun.”

ALBAY ÖZELLER’İN TEPKİ GÖSTERDİĞİ VALİ KİM?

Orkun Özeller’in, isim vermese de tepki gösterdiği kişi Şırnak Valisi Ali Hamza Pehlivan.

Pehlivan, dün Habertürk’ün bir canlı yayınında kış operasyonuna hazırlanan askeri birlikle birlikte söyleşi yapmıştı.

Pehlivan şunları söylemişti:

“İlimizin her noktasında görmüş olduğunuz kahramanlarımız, jandarmamız, emniyetimiz, korucularımız canla başla mücadele ediyorlar. Ve bu mücadeleyi 7/24 ve 365 gün esaslı yapıyorlar. Terörle mücadele dört mevsim artık yapılıyor.”