ABD’den Barış Pınarı Harekatı yaptırımı: Temsilciler Meclisi’nde kabul edildi

Türkiye'nin Suriye'ni kuzeyinde ABD destekli terör koridorunu dağıtmasına ABD Temsilciler Meclisi 29 Ekim'i kutladığımız gece yanıt verdi.

ABD’den Barış Pınarı Harekatı yaptırımı: Temsilciler Meclisi’nde kabul edildi

Ermeni soykırımı yalanını kabul eden karar tasarısının hemen ardından oylanan yaptırım yasa tasarısı da 403 evete karşı 16 hayır ile kabul edildi.

ABD’den Cumhuriyet Bayramı’nda Türkiye düşmanlığı: Soykırım yalanını kabul ettiler

TASARI NELERİ KAPSIYOR?

ABD Temsilciler Meclisi’nden geçen yasa tasarısında, Türkiye’nin Barış Pınarı Harekatı nedeniyle, operasyonla bağlantılı Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ile diğer bağlantılı bakanlara vize verilmemesi ve varlıklarının dondurulması istendi. Ayrıca Türkiye’ye operasyonlar için hizmet ile teknoloji sağlayan ABD vatandaşı olmayan kişilere de vize verilmemesi ve bu kişilerin varlıklarının dondurulması talep edildi.

Tasarı ayrıca Türk ordusuna ya da Türk savunma sanayisine destek veren Halkbank’a finansal yaptırımlar uygulanmasını istiyor. Yasa tasarısında Türkiye’nin S-400 satın alması nedeniyle uygulanmak istenen CAATSA yaptırımlarının da uygulamaya konulması Başkan Trump’tan talep ediliyor.

‘ERDOĞAN’IN MAL VARLIĞI ARAŞTIRILSIN’

Tasarının en çok tartışılan kısmı ise Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ailesinin mal varlıklarının araştırılmasının istenmesi oldu. Tasarı Temsilciler Meclisi’nden geçtikten sonra şimdi Cumhuriyetçilerin çoğunlukta olduğu Senato’ya gidecek ve burada oylanacak. Oylama için ise bir süre kısıtlaması yok.

Temsilciler Meclisi’nin Cumhuriyetçi mensubu Gus Bilirakis, yaptığı açıklamada “Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyindeki Kürt müttefiklerimize karşı yürüttüğü mevcut eylemler son derece endişe verici ve korkunç insan hakları ihlallerine katlanamayız ve izin veremeyiz” dedi.