ABD’den çok çarpıcı ‘koronavirüs’ itirafı! Meğer onlar virüsten ölmüş…

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) Direktörü Robert Redfield, ABD'de daha önce gripten ölenlerin bazılarının koronavirüsten öldüğünün tespit edildiğini açıkladı. Açıklamaya göre, koronavirüs Çin'den önce ABD'de başlamış!

ABD’den çok çarpıcı ‘koronavirüs’ itirafı! Meğer onlar virüsten ölmüş…

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Cao Licien, koronavirüsü Vuhan kentine ABD askerlerinin getirdiğini belirterek, “ABD, bize bir açıklama borçludur” demişti.

ABD’den itiraf gibi açıklama geldi.

ABD’de Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) Direktörü Robert Redfield, ABD Kongre Üyesi Harley Rouda’nın sorduğu bir soruya verdiği cevapta, daha önce grip nedeniyle ölen kişilerde koronavirüs tespit edildiğini açıkladı. Kongre Üyesi Harley Rouda’nın, “Yani ABD’de ilk bakışta gripten öldü dediğimiz insanlar var ancak gerçek şu ki bu vakalar koronavirüs olabilir mi?” sorusuna Redfield, “ABD’de bugüne kadar bazı vakalarda bu şekilde teşhis konuldu” yanıtını verdi.


Geçen kış ABD’de “grip salgını” olarak açıklanan hastalıktan yaklaşık 14 bin kişinin öldüğü açıklanmıştı. Söz konusu “grip salgını”nın koronavirüs olabileceği bir süredir bilim dünyasında konuşuluyordu.

‘ORDU OYUNLARI’NDAKİ 300 AMERİKALI

Başından beri koronavirüsün kaynağı olarak Çin’in Vuhan kenti gösteriliyordu. Virüs salgın şeklinde bu kentten yayılmaya başlamıştı. Ancak bu gerçek, virüsün Vuhan’da doğduğu iddiasını kanıtlayamadı.

Uzun süredir dünya ve Çin basınında virüsün Vuhan’da ortaya çıkması konusunda ABD’ye işaret eden haberler yer alıyordu. Bu iddialara dayanak olarak da virüsün, Vuhan’da düzenlenen “Dünya Ordu Oyunları” ya da “Dünya Asker Oyunları Olimpiyatları” olarak bilinen etkinlikle eş zamanlı ortaya çıkması gösterildi. Oyunlarda, 300 Amerikan askeri Vuhan’a gelmişti.

ÇİN: ABD BİZE BİR AÇIKLAMA BORÇLU

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lijian Zhao, Twitter hesabından CDC Direktörü Redfield’in açıklamalarını paylaşarak ABD ordusunu koronavirüsü Wuhan şehrine getirmekle suçladı. Zhao yaptığı açıklamada, “Koronavirüsü Wuhan’a getiren ABD ordusu olabilir. ABD şeffaf olmalı. Verilerinizi halkla paylaşın. ABD bize bir açıklama borçlu” ifadelerini kullandı.

Redfield’ın söz konusu açıklamasıyla ABD’nin aslında suçunu itiraf ettiğini iddia eden Zhao, koronavirüslü ilk hastanın aslında Vuhan’da değil, ABD’de çıktığını ima etti.

Zhao, ABD’nin virüse ilk olarak ne zaman rastlandığını açıklamak zorunda olduğunu ifade ederek ABD’nin korona virüsü bulaşan hasta sayısını ve salgın süresince hangi hastanelerin kullanıldığını sordu.