Gündem

Af görüşmelerinden neler çıktı?

AKP-MHP'nin af paketi hazır. Dün Meclis'teki partilerin grupları ziyaret edildi. Peki paketten kimler ne bekliyor?

AKP’nin MHP ile anlaşarak hazırladığı, kamuoyunda af yasası olarak bilinen ceza infaz düzenlemesi dün siyasi partilerin gündemindeydi. AKP heyeti CHP, İYİ Parti ve HDP grubunu ziyaret ederek düzenlemeyi paylaştı, görüşleri aldı.

Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, afla ilgili siyasi partilerle yapılan görüşmeleri köşesine taşıdı.

Selvi’nin yazısının satır başları şöyle:

“AK Parti ve MHP anlaşmaya vardıktan sonra, infaz indirimiyle ilgili düzenleme dün muhalefetin bilgisine sunuldu. AK Parti heyeti dün CHP, İYİ Parti ve HDP yöneticileriyle görüşerek onların önerilerini aldı.

Muhalefet affa destek veriyor. CHP’nin üç itirazı var:

1- Kadınlara ve çocuklara yönelik cinsel istismar suçları.

2- Aile içi şiddet ya da kadına yönelik şiddet.

3- Uyuşturucu ticareti.

AK Parti’nin paketinde uyuşturucu satanlarla ilgili ceza oranı düşürülüyor. AK Parti “Uyuşturucu baronları değil, uyuşturucu satanlar cezalandırılıyor” diyor. Ama CHP’nin buna itirazı var.

AK Parti ile görüşmede CHP, gazetecilerin uzun tutukluluk sürelerinin yeniden değerlendirilmesini istedi. Çok yeni olduğu için bu durum Barış Terkoğlu ve Barış Pehlivan ile Murat Ağırel’i ilgilendirir mi bilemiyorum ama CHP’nin onlarla birlikte, Osman Kavala ve Ahmet Altan gibi isimleri kast ettiği belli. Bir nokta daha. MHP’nin teklifine göre 1 Mart 2020 tarihi esas alınıyor. Ancak AK Parti’nin bu konuda esnek olduğu, kanunun yürürlüğe girdiği tarihin de esas olarak kabul edilebileceği söyleniyor.

Siyasiler infaz indirimi diyor ama kamuoyu af olarak biliyor. Afla ilgili süreç hızlandı. Önümüzdeki hafta Meclis’te Adalet Komisyonu’nda görüşülmeye başlanacak. Böylece nisan ayının ortasında cezaevlerinde tahliyeler başlayacak.

CEZAEVLERİNDEKİ TABLO

Peki cezaevlerindeki durum ne?

257 bin hükümlü, 43 bini tutuklu olmak üzere 300 bin kişi bulunuyor.

Suç türlerine göre;

– 65 bin uyuşturucu ticareti

– 45 bin hırsızlık

– 37 bin terör

– 34 bin adam öldürme

– 27 bin yağma ve gasp

– 4 bin organize suç örgütü

– 89 bin diğer suçlar”

Etiketler

Bir Yorum

  1. Niye simdi disariya saliniyor bu insanlar? Demiyorum ki indirim olmasin… Yada iyi hal dikkate alinmasin.. Ama, bu krizde, is yok guc yok, cikinca ne yapacak bu insanlar, islah edecek sistem yok, okul yok, takip edeceksek yeterli adam mi var? Onlari takibe harcayacaginiz parayi bu insanlara icerdeyken daha iyi kosullar ve egitim saglamaya harcasak da sonra hayatlarin i dogru duzgun surdureceklerini garanti ederek hayata geri dondursek olmaz mi??? Corona herseyi zorlastirdi, bir de extra sosyal krizi mi yaratmak istiyorlar, bu salinim ile neye fayda sagliyorlar ? Hirsizlik azalmisti, yakalananlar simdi issiz gucsuz salini verince yeniden calmaya cirpmaya baslarsa ???? Siddet goren kadinlar nasil korunacak, neyin garantisini verbiliyor devlet…..Anlayamiyorum…. Anlayamiyorum!!!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı