Akdeniz’de NATO’ya uzanan gerilim! Fransa ipleri neden geriyor?

Akdeniz'de Türk donanmasını gemilerine 'radar kilitlemesi' yapmakla suçlayararak NATO'ya şikayet eden Fransa'nın niyeti tartışma konusu oldu. Emekli Tümamiral Cem Gürdeniz, 'Yunanistan’ın ciyaklaması üzerine Fransa Avrupa adına bu kışkırtmayı yaptı' diye değerlendirdi.

Akdeniz’de NATO’ya uzanan gerilim! Fransa ipleri neden geriyor?

Fransa, Akdeniz’de tansiyonu artıracak adımlarına yenisi eklenmiş ve Türk donanmasının, NATO görevini gerçekleştiren Fransız gemisini ‘taciz’ ettiği iddiasında bulunmuştu. Uluslararası haber ajanslarına konuşan Fransız bakanlık yetkilisi, “Türkiye’nin hareketleri karşısında NATO kafasını kuma gömemez” ifadelerini kullanmıştı.

Bir Fransız Bakanlık yetkilisi de, yaşanan olayın ayrıntılarıyla ilgili AFP’ye yaptığı açıklamada “Türk savaş gemileri, Türk kargo gemisini aramak isteyen Fransız Savaş gemisine 3 kez radarda hedefleme yaptı. Türk savaş gemilerinin, Füze saldırısı yapacağı düşünüldü. Fransız gemileri geri çekildi” ifadelerini kullanmıştı.

Türk askeri yetkililer ise dün DHA’ya yaptıkları açıklamada, Fransa’nın iddialarını yalanlayarak, “Fransız harp gemisinin seyir emniyetini tehlikeye atacak, NATO usullerini ve denizde emniyet kurallarını ihlal edecek şekilde yüksek süratli ve tehlikeli manevra yapmış olmasından söz edilmemesi de manidardır. Fransız gemisi bu yakın ve tehlikeli manevrayı yaparken, ilave seyir güvenliği için Türk harp gemisi tarafından atış kontrol radarı üzerindeki kamera ile gözetlenmiş, ancak hiçbir surette radar ile izleme yapılmamıştır” açıklamasında bulundu.

Fransa’nın Türkiye’ye yönelik suçlamaları üzerine dün NATO’dan adım geldi. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Fransa’nın, Türkiye’nin Akdeniz’de ‘saldırgan’ eylemlerde bulunduğu iddiasıyla yaptığı başvurusu üzerine, NATO askeri otoritelerinin olayla ilgili inceleme başlattığını açıkladı. Stoltenberg, “Sanırım, bu konuda bir karar almanın en iyi yolu, olayın nasıl olduğunu gerçekten açıklığa kavuşturmak. NATO askeri yetkilileri, bahsi geçen olayın detaylarını netleştirmek için inceleme yürütüyor. Şu anda izlenmesi gereken en mantıklı yol bu” dedi.

Akdeniz’de yaşanan gerilimle ilgili değerlendirmelerde bulunan emekli Tümamiral Cem Gürdeniz, şu ifadeleri kullandı:

“Hiçbir Türk savaş gemisi angajman kuralları gerektirmiyorsa kilitleme (track’lama) yapmaz. Bu düşmanca harekete girer. Hiçbir Türk gemi komutanı böyle bir şey yapmaz. Bu Fransa’nın manipülasyonudur.

Macron da bir gün önce Türkiye karşıtı konuştu. Bu gemi tek başına gitse bile bayrak devletinin onayı olmadan o gemiye çıkamaz. Libya’nın karasuları içinde Birleşmiş Milletler adına çıkma yetkisi olur. Açık deniz alanlarında çıkamaz. Kaldı ki burada üç tane savaş gemisi almış götürüyor.

Bana göre Yunanistan’ın ciyaklaması üzerine Fransa Avrupa adına bu kışkırtmayı yaptı. Fransızlar bugün Hafter’e açıktan destek veriyor. Aslında herkes neyin ne olduğunu biliyor. Ama büyük bir tiyatro oynanıyor.”