GündemSiyaset Haberleri

AKP’den ‘kiralık vekil’ hazırlığı: MHP ile çalışma yürütüyoruz

AKP Grup Başkanvekili Naci Bostancı, Kemal Kılıçdaroğlu'nun 'kiralık vekil' çıkışına karşı MHP ile hazırlık içinde olduklarını duyurdu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun olası bir seçime katılmaları için Ahmet Davutoğlu’nun Gelecek Partisi ve Ali Babacan’ın DEVA Partisi’ne milletvekili desteği vereceklerine ilişkin açıklaması tartışma yaratmıştı. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, “vekil kiralama” yönetiminin önüne geçmek için çağrıda bulunmuştu.

TURAN: AHLAK KANUNLA OLMAZ

Bu çağrıya AKP Grup Başkanvekili Bülent Turan, “Bizim bu konularda bir hazırlığımız yok” demişti.

Habertürk Ankara Temsilcisi Muharrem Sarıkaya’ya konuşan Turan, “Sayın Bahçeli’nin yaklaşımına kişisel olarak katılıyorum ama bunun için yasaya gerek yok. Siyasi ahlak kanunla olmaz. Siyasi ahlak dediğiniz insanın içinde, ruhunda olması gereken bir şeydir. Onu kanunla nasıl düzenleyebilirsiniz ki? Bunun da tartışmadan çıkarılması gerekir. Siyasi Partiler ve Seçim kanunları ile ilgili de geçmişten gelen hazırlıklarımız düşüncelerimiz var; ama şu aşamada söz konusu değil” demişti.

BOSTANCI: ÇALIŞIYORUZ

Ancak AKP Grup Başkanvekili Naci Bostancı, MHP ile çalışma yürüttüklerini duyurdu.

Bostancı Twitter hesabından şöyle yazdı:

 “Halkın tayin ettiği milletvekillerinin temsil ettiği siyasi iradenin çeşitli oyunlarla; ahlaka, demokrasiye aykırı şekilde değiştirilmesine, pazara çıkartılmasına imkan vermeyecek bir hukuki çalışmayı MHP ile birlikte yürütmekteyiz. Tekemmül ettiğinde diğer partiler ve kamuoyu ile paylaşacağız. Siyasi rekabet, partilerin kurallar dahilinde; ancak ülkenin üst çıkarlarını asla gözden çıkartmaksızın mücadelesi elbette olacak. Fakat unutmayalım; herkes gücünü ve meşruiyetini halkın iradesine borçludur. Kimse kendisini bu iradeyi keyfince değiştirecek yetkide göremez.” 

TURAN’DAN YENİ AÇIKLAMA

Bostancı’nın açıklamalarının ardından Bülent Turan’dan yeni açıklama geldi.

Turan, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, AKP’nin, Siyasi Partiler Kanunu, Seçim Kanunu gibi temel meselelerde öteden beri çalışmasının bulunduğunu söyledi. Ancak “Kiralık vekil” konusunun bir kanun değil siyasi ahlak meselesi olduğuna işaret eden Bülent Turan, “Keşke hiç gündeme gelmese dedim. Yoksa tabii ki tüm milletvekillerimizin konuya ilişkin teklifleri değerlendirilecektir.” ifadesini kullandı.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı