Sağlık Haberleri

Alzheimer’a yakalanmamak için terk etmeniz gereken bazı alışkanlıklar

Alzheimer hastalığı henüz nedeni tam aydınlatılamayan bir hastalıktır. Ancak beyin hücrelerinin programlanandan daha erken ölmesi nedeniyle olduğu kesin olarak bilinmektedir. Bu gerçekten yola çıkarak uzmanlar bazı önlemleri önceden almak, yaşam biçimimizi ve beslenme alışkanlıklarımızı değiştirmekle hastalığa yakalanmamanın mümkün olduğunu açıklamaktadır.

Türk Nöroloji Derneği’nden verilen bilgilere göre alzheimer hastalığı bulaşıcı bir hastalık değildir, bir kanser hastalığı değildir. Çok nadir (yaklaşık 100 hastanın 5’inde) olmakla birlikte ırsi formları da mevcuttur ama bunlara nadir rastlanmaktadır.

Hücre ölümüyle birlikte beyin yavaş büzüşmeye başlar ve küçülür.

Hastalığın nedeni tam olarak bilinmese de bir takım risk yaratan durumlar günümüzde tanımlanmıştır.

1. Yaş (değiştirilemez faktör)
2. Geçmişte depresyon (değiştirilebilir faktör)
3. Damar hastalıkları (Kalp krizi, tansiyon yüksekliği, kolestrol yüksekliği…) değiştirilebilir faktörler
4. Geçmişte ciddi kafa yaralanmaları
5. Düşük eğitim düzeyi
6. APOE4 taşıyıcılığı.

Hastalıkta ortalama süre 8 yıldır. Buna karşın bazı hastalarda hastalık çok yavaş ilerlerken bazılarında da kısmen daha hızlı ilerlemektedir. Hastalık erken, orta ve ileri evre olarak 3 evreye ayrılabilir.

BULGULAR

UNUTKANLIK!

Hastalığın olmazsa olmaz özelliği unutkanlıktır. Yaşlılıktaki her türlü unutkanlık değerlendirmeyi hak eder. Önemli olan selim yaşlılık unutkanlığı ile hastalık belirtisi olan unutkanlıkların birbirinden ayrılmasıdır.

YOL BULAMAMA

Eğer unutkanlığı olan bir yaşlı iyi bildiği yolları bulamıyorsa, daha önceden dolaştığı yerlere artık gidemiyorsa, evin yolunu bulamayıp kayboluyorsa ya da evin yolunu aramaktan dolayı eve geç geliyorsa, evin içinde odaları karıştırıyorsa, bunlar Alzheimer hastalığı ile ilişkili bulgular olabilir.

DİĞER BULGULAR

Her ne kadar hastalıkta bir çok bulgu olsa da en önemli bulgu giderek artan bir unutkanlıktır.

TERK ETMEMİZ GEREKEN BAZI ALIŞKANLIKLAR

Alzheimer’a yakalanmamak için doktorların istediği ve terk etmeniz gereken bazı alışkanlıklar şöyle:

1- Sigarayı bırakın: Sigara içmek vücudunuz çeşitli bölgelerine zarar verir ve beyin de bunlardan biridir. Sigara içenlerin, içmeyenlere oranla Alzheimer’a yakalanma riski %45 daha fazla.  

1 2 3 4 5 6 7 8 9Sonraki sayfa
Etiketler

Bir Yorum

  1. Çağ cehalet, korku,adaletsizlik,kötülük,sefalet,güvensizlik ve çaresizlik çağı…dünyada genel olarak sosyal adalet yok…bu kaos ortamı insan beyninin en büyük kötü huylu tümörü..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı