Gündem

Atatürk şiirleri okunmasını hangi belediye engelledi

AKP’li Kandıra Belediyesi, ilçede yapılan 10 Kasım Atatürk şiirleri etkinliğini yarıda kestirdi. Görevli, belediyeye ait tesiste etkinlik yapan gruba kovdu.

Kandıra Belediyesi yetkilileri skandal bir olaya imza attı. Belediyeye ait çay bahçesinde, 10 Kasım nedeniyle bir araya gelerek Atatürk şiirleri okuyan gruba, belediye yetkilileri müdahale etti. “Burada şiir okuyamazsınız, burayı hemen terk edin” diyen görevli, çay bahçesinin ışıkları kapatarak vatandaşları zorla dışarı çıkarttı.

Etkinliği düzenleyen “Bizkandırayız” Şiir Topluluğu başkanı Aygün Aynagöz, yaşanan olayı şöyle anlattı;
“Daha önceleri Kandıra Öğretmenevi’nde düzenli olarak yaptığımız şiir okuma etkinliği için, bu defa öğretmenevi konsept değişikliği yapıldığı için 19.00-21.00 saatleri arasında etkinlik yapmaya izin veremeyeceğini söyledi. Bunun üzerine bizde yer arayışına başladık. Önce Kandıra Belediyesi’nden yer talep ettik. Talebimize cevap gelmedi. Biz de belediye binasının yanında bulunan ve belediyeye ait çay bahçesiyle görüştük. 140 TL karşılığında 2 saatlik etkinlik yapmak için anlaştık. Anlaştıktan 2 saat sonra belediyenin kültür müdürlüğünden arandık ve ‘Siz şiir etkinliğini yapma iznini kimden aldınız’ sorusuyla karşılaştık. Belde destek hizmetlerinden Rıdvan Bey’le görüştüğümü söyledim.

‘BURADA ŞİİR OKUYAMAZSINIZ’

Bu görüşmeden 1 saat sonra Rıdvan Bey bizi aradı ve etkinliği iptal etmek istedi. Ben önce yapılan şeye inanamadım. Ama çarşamba günü etkinliğimizi gerçekleştirdik. Etkinlik başladıktan 30-40 dakika sonra, Rıdvan Bey geldi ve ‘Başkanın talimatıyla geldim. Burada şiir okuyamazsınız. Burayı terk edin” dedi ve ışıkları söndürttü. Bunun üzerine biz de çay bahçesinden ayrıldık ve Kandıra’da başka bir kafeye giderek etkinliğimize devam ettik”
Olayın ardından açıklama yapan grup, etkinliğin çay bahçesi sorumlusunun kendi ifadesiyle belediye başkanı talimatıyla etkinliği durdurduğu belirtilerek, etkinlikte bulunan isimler paylaşıldı.

‘BİZİ KARANLIĞA MAHKUM ETTİLER’

ÇYDD Kandıra Şube Başkanı Sevim Deren ise, “Bu ülkede artık hiçbir şey normal yaşanmıyor. Atatürk şiir gecesinin bile bu şekilde engellenerek, saygın bir kesimi karanlığa mahkum etmek çok yanlış bir şey. Orada yaşlı insanlar ve emekli öğretmenler de vardı. Bu etkinliklerin hiçbir siyasi yanı yoktu. Böyle bir gecede Atatürk şiiri okunurken ışıkları söndürerek bizi karanlığa mahkum ettiler” dedi.

Veryansın TV

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı