AYM üye adaylarını tanıyalım… Baro Cumhur İttifakı’na nasıl çalıştı?

featured
service

Engin Balım yazdı… 

Aralık ayında, Türkiye Barolar Birliği’nin tartışmalı ismi Metin Feyzioğlu,

348 delegenin oy kullandığı seçimde, rakibi Erinç Sağkan’a 182 oya karşılık 156 oy ile yenilmişti.

‘Saray’ın adamı’ olmakla suçlanan Feyzioğlu’na karşı, muhalefet partilerine yakın medya, sert başlıklar atarak, Sağkan’ın zaferini adeta, 20 yıllık AKP iktidarının çöküşünün sinyali olarak takdim etmişti.

Marşlar eşliğinde, avukatların çoşkulu kutlamalarına, CHP ve İYİ Partili isimler de sosyal medyadan attıkları tweetlerle destek vermişlerdi. Feyizoğlu’na Cumhur İttifakı’nın, Sağkan’a Millet İttifakı’nın destek verdiği herkesçe bilinen bir gerçek. Adeta baro seçiminde, siyasi bir vesayet savaşı yaşanmıştı.

Gelelim asıl yazı konuma;

Geçen Cumartesi günü, medyanın Barolar Birliği seçiminin yarısı kadar ilgi göstermediği, ancak Türkiye’nin geleceği açısından çok daha önemli bir seçim yapıldı.

81 ilin Baro başkanları, emekliye ayrılacak AYM üyesi Celal Mümtaz Akıncı’nın yerine gelmek üzere, üç ismi, seçip TBMM’ye, milletvekillerinin belirlemesi için yolladı. TBMM’ye yollanan üç isimden sadece birisi, GİZLİ oylama ile seçilerek, 65 yaşına (emekliliğe) dek en çok 12 yıl kalmak koşuluyla, Başkan dahil 15 üyesi bulunan Anayasa Mahkemesi’nin üyesi olacak. Sadece 1 kişi diyebilirsiniz ama ileride 7’ye 7 bir kararda, o bir kişi, aynı bugün seçimlerde, düne kadar yüzüne bakılmayan yüzde 1’lik oy sahibi parti liderleri gibi stratejik öneme sahip olacak..

Yapılan seçimde her baro başkanı sadece tek bir aday için oy vermek suretiyle; Çorum Baro Başkanı Kenan Yaşar, Diyarbakır Barosu üyesi Avukat Zülal Erdoğan Bilal ve Erzurum Baro Başkanı Talat Göğebakan en çok oyu alan üç aday oldular, kendilerini kutluyoruz.

Erinç Sağkan ile 82 baro başkanı, Türkiye Barolar Birliği Başkanlık Divanı’nın yönetiminde yaptığı seçim neticesinde; Kenan Yaşar 18 oy, Zülal Erdoğan Bilal 13, Talat Göğebakan 11 oy alarak, TBMM’ye gönderilecek üç aday oldular…

Diğer adaylardan avukat Rıdvan Erdoğan 10 oy, Süreyya Turan 10 oy, Cumhur Uzun 9 oy, Mustafa Aladağ 6 oy, Sema Aksoy 3 oy, Sabiha Tekin ise 2 oy aldı. Bu bilgileri paylaşmamdaki amaç, 82 oyun, Anamuhalet ve Barolar işbirliği ile doğru yönetilse idi, sonuçların değişeceği yönündeki inancımdır.

Şimdi TBMM’de gizli oylama ile AYM üyesi seçilmek üzere yarışacak, üç ismin profillerine bakalım;

Avukat tanıdıklarımdan kiminle konuşsam, TBMM’den AKP ve MHP oylarıyla Kenan Yaşar‘ın AYM üyesi olarak seçileceğini söylüyorlar.. Anlaşılan Cumhur ittifakının sağlam bir hazırlığı varmış ama muhalefetin yokmuş gibi bir durum ortada..

Daha önce AKP’den milletvekili aday adayı da olan, Çorum Baro Başkanı Kenan Yaşar’ı bizzat Saray’ın desteklediği konuşuluyor. Erzurum Baro Başkanı olan ve 3. sıradan seçilen, Talat Göğebakan ise 2017’de MHP’den istifa etmiş, ülkücü kesimin desteklediği bir isim.

Kenan Yaşar ise ayrıca, bir dönem AKP Çorum il başkan yardımcılığı görevinde de bulunmuş, AKP’yi destekleyen, CHP’yi eleştiren bir çok tweeti de hala mevcut.

Tek kadın aday olarak ikinci sıradan seçilen, Zülal Erdoğan ise Diyarbakır barosu mensubu. Konuştuğum kaynaklar, kendisinin HDP’li olduğunu ve özellikle Doğu ve Güneydoğu’daki baroların desteği ile 13 oy aldığını kaydettiler. Yani yarın Meclis’te CHP ve İYİ parti gizli oylamada büyük ihtimalle bir tek ona oy verebilecekler.

Şimdi; TBMM’de 1. tur oylamada üçte iki çoğunluk yani 400 milletvekilinin oyu gerekiyor. Ancak Cumhur İttifakı’nın Meclis’te böyle bir çoğunluğu yer almıyor. İkinci turda ise salt çoğunluk, yani 301 milletvekilinin oyu yeterli oluyor. AKP ve MHP’nin oyu bu sayıyı rahat rahat karşılıyor.

Birileri bana diyebilir ki, ‘yahu 15 kişiden 1 kişinin belirlenmesinin pek de önemi yok falan.’, iyi de o zaman, neden bir haftasonu 81 ilin baro başkanı önemsiz bir seçim için toplanıyor? Önemliyse, neden ortak adaylar Millet İttikakı’nın da gözetiminde belirlenmiyor?

FEYZİOĞLU AYRINTISI

Delege yapısı 2021’de Haziran’da avukatlık kanununda yapılan değişilikle değiştirilmişti. İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük baroların, yıllardır süren hegemonyası böylelikle kırılmıştı. Eskiden İstanbul, 150 delege ile tamamen belirleyiciyken, delege sayısı 13’e indirildi. Bir nevi, hükümet tarafından barolara balans ayarı yapıldı.

Peki ilk raundu, kanun değişikliğine rağmen, farkla alan, Millet İttifakı’nın da açıktan desteklediği Erinç Sağkan, (kendisi reddedebilir ama bilinen gerçek) Cumhur İttifakı’nın yine açıktan desteklediği Metin Feyzioğlu’nu yenmişken, ne oldu da, AYM üye seçiminde sınıfta kaldı?

Sabık başkan Feyzioğlu, sosyal medya hesaplarından, Yaşar ve Göğebakan’la fotoğraflarını koyarak, altına da, ‘yol arkadaşlarım’ yazmak suretiyle, paylaşımda bulunarak onlara destek verdiğini beyan etmiş oldu…

Ancak nedendir bilinmez, Baro seçiminde açıktan Sağkan’ı destekleyen ve Feyzioğlu’na karşı, kendi haklı gerekçeleri ile ciddi kulis yapan, CHP ve İYİ parti, AYM üyeliği için nedense, aynı disiplinli takım çalışmasını, bu kez göstermediler. Ortaya çıkan sonuçtan görülüyor ki, Cumhur ittifakı ve HDP, AYM konusunu daha çok ciddiye almışlar..

Kaynaklarım; CHP’nin İstanbul Barosu’ndan Süreyya Turan’a kendisi 10 oy almış ve Cumhur Uzun’a, Muğla, kendisi 9 oy almış, destek verdiklerini belirttiler.

Sakın birileri, ‘Barolar siyaset dışıdır, hiçbir partinin arka bahçesi değildir. Kimsenin iradesine yön vs kimse vermedi, veremez’ gibi hamaset yapmasın..

CHP yıllardır, Barolarda çok etkin, eski Genel Sekreteri Önder Sav olsun, eski Grup Başkanvekili Hakkı Süha Okay olsun ki, bunlar aklıma ilk gelenlerden…

Birçok baro başkanı ve yöneticisi yerel seçimlerde ve milletvekili seçimlerinde CHP’den aday adayı oldular, bazıları seçildiler de. Barolarda, her zaman CHP’nin tartışılmaz bir ağırlığı vardır.

Kanımca CHP ve İYİ parti, konuyu ciddiyetle ele alıp, iyi kanalize olsalardı, Sağkan ve ekibi ile ortak 3 aday üzerinde uzlaşsalardı, sonuç çok farklı olurdu.

Baro başkanlarının bir çoğu yarın CHP ve İYİ partinin potansiyel aday adayları, nasıl ki, Çorum’da AKP’de siyaset yapmış ve müstakbel AYM üyesi görülen Yaşar gibi.

Konuya nokta koymadan önce; ABD’de Trump koltuğu, Biden’a devretti ama gider ayak, görev süresi boyunca Anayasa Mahkemesi’ne atamalar konusunda çok şanslıydı. Nixon’dan bu yana tek dönemde AYM’ye en fazla sayıda yargıç atayan başkan oldu. Bu sayede, 3 liberal yargıca karşı 6 muhafazakar yargıç ile mahkemenin ideolojik dengesini değiştirmiş oldu.

Geçtiğimiz günlerde, Washington Yakın Doğu Politikası Enstitüsü Türkiye Direktörü Soner Çağaptay, Amerikan Foreign Affairs’ta tartışma yaratacak bir yazı kaleme almıştı, biz de gülüp geçmiştik..

Yazıdan kısa bir alıntı:

Çağaptay, kendisine göre en iyi çözümü şöyle açıkladı:

‘’Yumuşak bir geçiş süreci olması gerektiğini savunan Çağaptay’a göre, muhalefetin Erdoğan’a, kendisi ve ailesinin işlediği tüm suçların affedilmesine karşılık iktidarı devretmesi teklifini yapması en iyi çözüm.’’

https://www.veryansintv.com/cfrnin-dergisi-erdogan-af-karsiliginda-cekilsin-ordu-devreye-girsin

AYM üye adaylarını tanıyalım… Baro Cumhur İttifakı’na nasıl çalıştı?

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

4 Yorum

 1. 4 ay önce

  ÇHDliler anlaşılan CHPlileri bastırmışlar HDP’ye yakın kişinin seçilmesi net gösteriyor

  Cevapla
 2. 4 ay önce

  Veryansın TVyi seviyorum çümkü hep olaylara farklı bkaıp değişik haber ve analizlere yer veriyolar. Nihat Genç Türkiye için doğru işlere imza atıyor aykırı adamsın Alkışlıyorum sizi.

  Cevapla
 3. 4 ay önce

  Erinç Sağkan Türkiye Barolar Birliği2ni ne kadar iyi yönetecek göreceğiz. Her şey ok diyen biraz ürkek bir kişi. Bakın Feyzioğlu ilk dönemlerinde iyiydi sonradan bozuldu. Ama hiçbir şey göründüğü gibi kolay değil. Sağkan çok genç ve tecrübesiz umarım yanılırım aMA BU ANAYASA işi ihmal ise ayıp değilse ihanet. çok vahim.

  Cevapla
 4. 4 ay önce

  Gazete duvar mı burası? Kenan Yaşar ı bilmem ama Diyarbakır baro başkanının kim olduğu belli…

  Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!