Ayşe Karaman davasında karar

featured
service

Ankara’da, anestezi teknikeri Ayşe Karaman’ın (25) ölümüyle ilgili davada tutuksuz yargılanan Uzman Dr. Özgür Tarhan (46) ‘bilinçli taksirle ölüme neden olmak’ suçundan 3 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırıldı. Ayşe’nin annesi Feride Karaman, duruşma salonunda yanında getirdiği toprağı sanığın üzerine atarak tepki gösterirken, avukatı ise karara itiraz edeceklerini açıkladı.

Anestezi teknikeri Ayşe Karaman, 29 Temmuz 2019 sabahı, erkek arkadaşı Uzman Dr. Özgür Tarhan’ın, Çankaya ilçesi Dikmen Mahallesi’ndeki evinde ölü bulundu. Cumhuriyet savcısının yaptığı incelemede, genç kızın yattığı yatağın yanındaki komodinin üzerinde bazı ağrı kesici ve ‘propofol’ etken maddeli anestezi ilaçları bulundu. Soruşturma sonunda tutuklanan Özgür Tarhan hakkında Ankara 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde ‘tasarlayarak öldürmek’ suçundan dava açıldı. Davanın 5’inci celsesine sanık Özgür Tarhan, delilleri karartma ihtimali olmadığı gerekçesiyle tahliye edildi.

3 YIL 4 AY HAPİS VERİLDİ

Bugün görülen karar duruşmasında tutuksuz sanık Özgür Tarhan, Ayşe Karaman’ın annesi Feride Karaman, babası Adem Karaman ve taraf avukatları hazır bulundu. Mahkeme heyeti, Adli Tıp Kurumu’ndan istenilen raporun geldiğini, toplanacak başka delil kalmadığını belirterek, savcıya mütalaa için söz verdi. Savcı mütalaasında sanık Tarhan’ın ‘bilinçli taksirle ölüme neden olmak’ suçundan 2 yıl 8 aydan 9 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını istedi. Sanık avukatları, savcının taksir görüşüne katılmakla birlikte, taksirin bilinçli olduğu yönündeki görüşüne katılmadıklarını belirtti. Mahkeme heyeti, sanık Özgür Tarhan’a ‘bilinçli taksirle bir kişinin ölümüne neden olmak’ suçundan 4 yıl hapis cezası verdi. Sanığa iyi hal indirimi uygulayan mahkeme, cezayı 3 yıl 4 aya indirdi.

ANNE TEPKİ GÖSTERDİ

Karar sonrası Ayşe Karaman’ın annesi Feride Karaman, sanığın üzerine yürüdü. Yanında getirdiği toprağı sanık Tarhan’ın üzerine fırlatan anne Karaman, “Kızımı öldürürken hiç mi Allah’tan korkmadın” dedi. Sanık Tarhan, polisler tarafından salonun arka kapısından çıkarılırken, anne Karaman da koridora çıkarıldı. Feride Karaman, adliye önünde avukatı Tevfik Tolga Beyendi ile açıklama yaptı. Gözyaşlarını tutamayan Karaman, “23 yaşında pırıl pırıl evladımı kaybettim. Her gün bir kadın ölüyor. Ciğeri yanan, ateşte kavrulan biziz. Bir kere feryadımı duymadı. Ben mezara gittiğimde hakkını savunacağına söz verdim; ama yapamadım. Hiçbir şey başaramadım, çünkü izin vermediler” dedi.

‘KARARA İTİRAZ EDECEĞİZ’

Avukat Beyendi de dosyada bulunan çelişkilere rağmen kararın verildiğini belirterek, “Mahkeme, neticeten sanığa 3 yıl hapis cezası verdi. Bilinçli taksir olması nedeniyle cezayı 4 yıla yükseltti. İyi hal indirimiyle de 3 yıl 4 aya indirdi. Sanığa adeta ödül gibi bir ceza verildi. Karara itiraz edeceğiz” diye konuştu.

Ayşe Karaman davasında karar

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!