Analiz

Azerbaycan’da neler oluyor ?

Nigar Ögeday yazdı

Bir kaç gündür Azerbaycan ve Türk medyası, Azerbaycan Parlamentosu milletvekili Araz Alizade’nin 1915 yılında Osmanlı ordusu ve komutanı Nuri Paşa’nın para karşılığında Bakü’ye geldiğini ve Azerbaycanlıları kurtardığını yazıyor. Aynı zamanda “Azerbaycanlılarla Türkler arasında hiç bir kan bağı yoktur” diye yazıyorlar. Hatta haberi yayan medya organları, Araz Alizade’nin Sosyal Demokratlar Partisi’nin başkanı olduğunu Azerbaycan cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olmuş ve % 1.87 oy almasını da özelikle vurgulayarak, bilinçli şekilde bu kısmı şişirmeye başlamışlar.
Hatırlatırım ki, Araz Alizade Fars kökenli bir ailenin çocuğudur. Milli Azatlık Harekatı döneminde harekatın içine KGB tarafından yerleştirildiğini Azerbaycan medyası defalarca yazdı. Onun Türkiye, özelikle Nuri Paşa ve Talat Paşa, Atatürk düşmanlığını defalarca verdiği röportajlarından görmüştük. Bunu asla saklamaz. Rusya meyillidir, 20 Ocak 1990 yılında Bakü de Sovyetlerin yaptığı katliama rehberlik eden Primakov’un neredeyse avukatı gibi konuşur. Azerbaycanlılar arasında bu adama Azerbaycan’ın HDP’si de denilir.
Bundan başka Alizade kardeşlerinin Rusya’nın kadrosuz istihbarat elamanı olduğunu Azerbaycan’ın yeniden Rusya ile birleştirilmesi için görevlendirildiğini, Türkiye ile ilişkilerimizin bozulması için zaman zaman verdiği açıklamalarını da hepimiz iyi biliyoruz. Hatırlatırım ki, bu şahıs 28 mayıs 1918 yılında doğunun ilk Demokratik Cumhuriyeti olan Azerbaycan Demokratik Cumhuriyeti’nin kurucuları başta Mehmet Emin Resulzade olmakla bu yolda yürüyen milli hükümetin temsilcilerini de defalarca aşağılamıştır. Ne yazık ki, onun bu konuşmaları hukuki olarak cezalandırılmak yerine Cumhuriyetin 100’ncü yılıyla ilgili verilen şeref madalyasına layık görüldü. Yani bildiğiniz Azerbaycan Cumhuriyeti’ni kuranlara küfür eden, onları aşağılayan, cumhuriyet düşmanı ödüllendirildi. İşte böyle bunun neticesidir ki, Araz Alizade Elçibey ve silah arkadaşlarını da hiç çekinmeden aşağılayıp hem de bunu bir kere değil defalarca etmiştir.
Çok sevindirici haldır ki, bu pisliklerin yaptıklarına susmayan aydınlarımız ve millet vekillerimizde var. Prof. Dr. Aygün Attar, Araz Alizade’ye itiraz ederek; şunları yazmıştır:
“Milli servetimiz, milli medeniyetimiz talan edildiğinde, 114 bin metrekare olan topraklarımız Sovyetler tarafından keyfi bir şekilde elimizden alınarak Ermeni’ye verilmesi sonucunda 88.6 bine düşürüldüğünde neden sesinizi çıkarmadınız, beyanat vererek itiraz etmediniz, bugün Türkiye’ye karşı sergilemekte olduğunuz ‘cesaretli’ çıkışlarınız neden o zaman olmadı? O zaman mutasyona uğramış olan ‘milli gayret’ damarınız şimdi neden kabardı? Bahaneniz Sovyet rejimi, dönemin şartları olamaz, çünkü o rejimde o dönemde sizin yaşıtınız olan Ermeni âlimleri cesurca milli menfaatleri için yazıp çizerlerdi, yüz karası olan insanlık dışı uygulamalarını dahi kahramanlık olarak takdim ediyorlardı. O gün konuşamayan, susan, milletin şerefini kişisel menfaatine kurban eden, lal olanların bugün dilli dibeğe dönüşerek Türk düşmanlığı yaptığını görünce yazıklar olsun diyorum.1918’de Bakü sokaklarında Kurban Bayramı akabinde Ermeniler tarafından kesilen insanlarımızın o kurbanlara karışmış kanlarının intikamını almak için ta Anadolu’dan kalkıp gelen ordu dil uzattığınız Türkün ordusu idi. Anamızın bacımızın namusunu Ermeni’nin, Rus’un elinden kurtarmak için gelen asker kahraman Türk askeri idi.”

TÜRKİYE VE AZERBAYCAN’IN ARASINI BOZMAK İÇİN GÖREVLİLER

Azerbaycan Devlet Petrol Şirketi`nin (SOCAR) eski başkanı Sabit Bağırov, kendi Facebook hesabından Azerbaycanlıların kendilerinin Türk adını geri almalarını tarihi adaletin yerine getirilmesi olarak nitelendirip ve bununla Alizade’nin “Azerbaycanlılar Türk değil” fikirlerine itiraz ederek “Azerbaycanlı Azerbaycan`da yaşayan anlamına geliyor. Etnik kimliğimize göre biz Azerbaycanlıyız. Bugün Azerbaycan`da her etnik grubun kendi ismi var. Fakat Türkler istisnai olarak Azerbaycanlı ismini taşıyor. Bu doğru değil. Türkler sanki ayrımcılığa uğramış etnik grup. Bu Stalin siyasetinin bir sonucu. O devirde buna ciddi anlamda direniş göstermek mümkün olmadı. O haydut rejimde bu mümkün değildi. Şimdiyse tarihi adaleti yerine getirmek mümkün: Elimizden gelenin en iyisini yapmalı ve adımızı geri almalıyız!” dedi.
Bundan başka milletvekilleri Adil Aliyev, Fazıl Mustafa, Melahet Hesenova, Ganire Paşayeva da, Araz Alizade’nin açıklamalarına itiraz ederek, Nuri Paşa ve ordusunun Azerbaycan’a gelişiyle milletimizin yeniden var oluşunu, Osmanlı Ordusunun karşılıksız Azerbaycan’a yardıma geldiğini, 1915’nci yıl Ermeni katliamlarının karşısını aldıklarını, Azerbaycanlıların büyük ekseriyetinin Türk kökenli olduğunu, Araz Alizade Türk değilse onu zorla Türk yapmak gibi bir fikirleri olmadığını da gazetelere verdikleri açıklamalarda okumuş olduk.
Aslında Alizade’ye çok sayıda tepki gösterildi. Ve hatırlatırım ki, bu ne ilktir, ne de son olacak. Hele hele bu günlerde bunların sayısının artacağı da gözükmektedir. Ve Azerbaycan ile Türkiye’nin arasına kara kedinin girmesi için bu tiplerin özellikle görevlendirildiğini herkes bilir. Ne yazık ki, bu konuda her iki ülkenin medyası da çok önemli rol oynamaktadır. Bildiğimiz bunun karşısını alma yetkisi olanlar ise olup bitenleri sadece seyretmektedirler. Sanki bu olanlardan mutlu oluyorlarmış gibi bir halleri de olduğunu özellikle belirtmek isterim. O ise bildiğim tek şey var. Hangi ülkelerde hainler cezasız kalırsa o ülkede hain sayısı artar. Nasıl olsa cezasız kalıp, kahraman ilan edileceklerini bilirler. Örnek aldıkları Rusya da, İran da Batı’da ve ABD de hainler idamla yargılanır. Adı da demokrasidir bu yargının. Ama ne yazık ki bizim ülkemizde hainler her zaman beslenir. Ve madalya, ya da milletvekili mazbatası ile ödüllendirilir.

AZERBAYCAN HÜKÜMETİ NEDEN SUSKUN?

O ise milli manevi değerlere sahip çıkıp, bu tipleri uyarmak çok kolaydır. Çünkü bu şahıs meclise resmen atanmışlardandır. Ve ipinin bir ucu İran ve Rusya’nın elinde olsa da diğer ucu Azerbaycan hükümetinin elindedir. Çünkü Azerbaycan da sistem farklıdır. Hükümet istediğini istediği gibi yönlendirebilir. Eğer bu tiplere susuyorsa, Ben bunun altında farklı bir şey ararım. Yani hakimiyet içindeki Türkiye düşmanları batılı, doğulu ağalarından mutlaka bir emir almışlar ki, onlara yakın kesimler Türkiye aleyhine konuşmaya başladılar. Ve bu konuşmaların Bakü’de geçirilen Türk Konseyi’nin ardından verilmesi de boşuna değil. Böyle devam ederse biz daha çok bu tip konuşmaların şahidi olacağız. Toprağının yüzde 20 oranını işgal eden Ermeniyle barıştan konuşan, 20 ocak 1990 yılında Bakü de bir gecede katliam yapan Primakov’u kahraman ilan edip, Bakü’yü işgalden kurtaran Nuri Paşa’ya iftira atanların karşısı alınmazsa göreceğimiz var.
“Tanrı Türk’ün yardımcısı olsun” diyecektim vazgeçtim. Türk Türk’ü korumazsa Tanrı da Türk’ü korumaz. Bu tiplerden kurtulmak için biz Türklere çok iş düşer. En önemlisi ise uyanık olmamızdır. Sinsi düşmanın oyununa gelmemeliyiz. Dedemiz Korkut boşuna demiyordu ‘’Hırsız içerideyken kapı kilit tutmaz’’. Gözümüz kapının kilidinde olsun.
Şimdilik hoş çakalın.

Etiketler

7 Yorum

  1. çok masallarım var masalcııı geldi hanııımm…Bir masal biliyorum anlatayım: masal buya, bir kadın rektör varmış …bir de prensi varmış..birlikte çok çalışırlar iyi anlaşırlarmış…prensi sosyal myo müdürüymüş…öğrenci gösterileri yapılırmış..güya ülkücü gençler slogan atarmış .. slogan atan üç lider öğrenciye omuz başlarında küçük amerikan bayrağı olan aynı model pilot mont giydirilmiş.. üçüz gibilermiş…ya Allah Bismillah Allahüekber diye slogan atıyorlarmış…bak sen!..prens arka bahçede öğrencilerle gizlice konuşuyormuş hararetli ….birden ürkmüş…onu dinleyen birini farketmiş panik yapmış…prens ünivercityde teknik bilimlerin gelişmesine karşıymış…sosyal bilimler gelişecek! teknik değil! diye fırçalarda atarmış…prensi, kadın rektör çok severmiş kendisine hediye verilen gümüşleri hep ona verirmiş..oda eşine verirmiş..
    ARKASI YARIN

  2. Aygün Attar eski Giresun Üniversitesi Rektörüdür.Kız öğrencilere cinsel istismar suçlarında bulunan dincileri koruma kollama ve suçları ört bas etme (somut) dahil, akademisyenlere mobing uygulayan, FETÖ ile ilgili ilişkileri soruşturulması gereken,yolsuzlukları Sayıştay raporlarında yer alan, Veryansın tv ye neden bulaşmak istediği çok belli olan …Atatürk ve Türk Milliyetçiliğini kullanan …bizzat yakınen tanıdığım ve suç duyurusunda bulunduğum bir gereksizdir…Kendini tekrar parlatmak için tek tek kapı aramaktadır,çok bulaşıcıdır…Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı doğru işlerden biri bu kadını görevden alması olmuştur..Ancak halen Üniversitede bunun yerleştirmiş olduğu tipler,Üniversiteyi kurum niteliğinden çıkarmışlardır.Uzantıları ile işlerine devam etmektedir.

  3. ıt oglu itler 27 il sonra yene eynı seyı elemek isdıyırler ama asla yapamazlar cunkı daha gucluyuz ve turıyeyle beraberız 🇦🇿🇹🇷

  4. Araz Alizade gibi Türk düşmanları bizde de çok var. Bunlara adli merciler maalesf gereken cezaları vermiyorlar.

  5. Devletin buna sukun kalmasının sebebş şudur: Son zamanlarda devlete karşı gösteriler itirazlar var. Devlet böyle konularla insanların fikirleeini başka yönlere kaydrmak istiyor. Yani gündem değişiyor. Unutmayın, esas olan halkın ne düşündüğüdür. Türkiye ve Azerbaycan kardeşdir. Aksini söyleyen şerefsiz
    🇹🇷🇦🇿

  6. Araz elizade türk deyilse Türklerle bağlılığı yoxdusa özü biler ona deyeceyim budur menfur duşmenimiz bizleri yeni Azerbaycanlilari usaqlarina gösterin belebdeyir oTürkdü duşmen bizim Türk olduğumuzu bilir bizler niye bilmeyen,men türküm son damla qanima qeder Türküm dedem babam ecdadım hamisi turkdurkim ne deyir desin danilmaz bir faktdiryerinden yurdundan asılı olmayarak oelizade kimilerini gördük 90ci illerde milleti ölüme terk ettiler yene etnik temizlemesi?bacarmayacaqlar sosyalist bir rejimde yaşayan xala türk olduğunu bilirdise menim azad xalqim niye bilmesin xalqim sen Türk oğlu turksen ireli 🇦🇿🇦🇿🇦🇿🇹🇷🇹🇷🇹🇷

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı