GündemSiyaset HaberleriVideo

Babacan ‘FETÖ’ diyemedi

Ali Babacan, Türkiye'de tarikat geleneğinin köklü bir gelenek olduğunu ancak yakın zamanda kötü örnekler görüldüğünü söyledi. Ancak Babacan'ın o kötü örnek için 'FETÖ' dememesi dikkat çekti.

Veryansın Tv

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Ahmet Davutoğlu’na yakınlığıyla bilinen Karar TV’ye konuştu. Babacan, ekonomi yönetiminde ithalatı kısıtlama ve sermaye dolaşımını daraltmaya yönelik adımları için “Türkiye’yi davul çala çala içe kapatmaya çalışıyorlar” dedi.

Babacan, Türkiye’de tarikatlarla ilgili de açıklamalarda bulundu.

Babacan, “Tarikatlar bu coğrafyanın tarihinden gelen bir kültür, bir gerçek. İnsanlarımızın inançlarının tam bir özgürlük içinde olduğuna inanıyoruz. Bunlar bizim parti programımız. Ancak yakın tarihimizde gördüğümüz gibi bu yapılanmalarla ilgili çok yanlış örnekler de var. İyi niyetli tarikatlarda olanlarla ilgili diyeceğimiz hiçbir şey yok. Yanlış örneklere ise dikkat etmemiz gerekiyor” dedi.

Babacan’ın “yakın geçmişteki kötü örnekler” derken FETÖ (Fetullahçı Terör Örgütü) dememesi dikkat çekti. Babacan’ın neden FETÖ adını anmaktan kaçındığı merak konusu oldu.

Babacan, aynı programda MHP lideri Devlet Bahçeli’nin yeni partilerle ilgili FETÖ projesi suçlamalarına sert karşılık verdi. Babacan, “Şu anda iktidar güçleri ellerinde. Ülkeye hangi faydası dokunuyor? Ben bunu çok merak ediyorum. Yoksa ona çamur at, buna çamur çok kolay işler” diye konuştu.

 

Etiketler

7 Yorum

 1. Bu konuları bilmeyen kişilere nasıl görünüyor bilmiyorum ama FETÖ tarikat değildir, tam tersine onlar tarikatlara karşıdır.
  Tarikat olmanın belli formel şartları vardır. Bunların hiçbiri FETÖ’de yoktur. Zaten tarikat olduklarını da hiçbir zaman iddia etmemişlerdir.
  Tarikat olmanın formel şartlarından biri, Peygamber’e kadar ulaşan düzenli bir manevi öğreticiler silsilesine sahip olmaktır. Başka şeyler de var ama sadece bu bile meseleyi anlamaya yeter.
  Dolayısıyla, tarikat olmadığı halde FETÖ bahanesiyle tarikat düşmanlığı yapmak (kusura bakmayın ama) şark kurnazlığıdır.
  Bu şark kurnazlığını yutanlar olabilir, ama hakikatin cahillerin onayına ihtiyacı yoktur.
  Eğer herhangi bir tarikatta vahim hatalar veya büyük suistimaller işlenmişse, cezai müeyyideler ve ıslah denen şey bu işler için vardır. Ama FETÖ’nün tarikat olup olmadığı gibi basit maddi kanıt seviyesindeki bir meselede bile insanlar anlaşamıyorsa böyle konularda hiçbir adım atılamaz.

 2. Desen noluuur, demesen nolur..Senden chp nin ve onun uzaklardaki agababalarinin tek istedigi sey iktidardan binde bir bile olsa oy calabilmen..gorevin bu..Daha acik nasil soylenir ki..

 3. fetö dediğiniz şey tarikat olmadığı için olmasın o. tarikat ayrı şey, cemaat ayrı şey, sivil toplum kuruluşu farklı, dernek ve vakıf apayrı şey. din düşmanlığı yapabilirsiniz bu sizin en doğal hakkınızdır ama en azından bunu yaparken tanımları bari düzgün kullanın. feto denilen yapı tarikat değil cemaat yapısıdır. (kesin bilgi yayalım)

 4. Sicak paraci geldiiiiii, sicak sicak, elleri yakiyor, firindan taze taze, yok mu alan, ablalarim abilerim, haydi sicak paraciiiiiii…..

 5. Diyemez tabii. Kendini yetistiren besleyen beraber yatip kalktigi tarikatlari yerer mi hic bu din tüccarlari. Cikti foyalari iste ortaya. Ama hicbiri kilicdaroglu kadar kötü degil.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı