Bağdadi’nin öldürüldüğü operasyondan ilk görüntüler

ABD Merkez Kuvvetler Bağdadi operasyonuyla ilgili video yayınladı.

ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı McKenzie Pentagon’da Bağdadi operasyonuyla ilgili soruları yanıtlıyor

McKenzie, “Bağdadi’nin üzerindeki patlayıcıyı infilak ettirmesi sonucu ölen çocuk sayısı iki” “Operasyonda ölen IŞİD’li sayısı 4’ü kadın ve Bağdadi dahil 2’si erkek olmak üzere toplam 6” dedi.

CENTCOM’un hesabından operasyona ilişkin kısa bir video yayınlandı.

CENTCOM Komutanı, açıklamasında “(Bağdadi’nin) Gizlendiği yerde kısa süreli ve eyleme geçirilebilir istihbaratı elde ettiğimiz netleştiğinde, onu yakalamak veya öldürmek için tasarlanmış bir infaz planı geliştirdik ve görev için özel bir operasyon ekibi hazırlamaya başladık. Misyonun ana taslağı Suriye’de önceden düzenlemiş olan özel operasyon kuvvetleri tarafından gerçekleştirilen bir helikopter saldırısıydı” ifadelerini kullandı.

McKenzie, açıklamasında “Bağdadi’nin kalıntıları Silahlı Çatışma Kanunu uyarınca 24 saat içinde denize gömüldü” diye ekledi.

ABD Başkanı Donald Trump Suriye’nin kuzeyindeki İdlib kentinin Barisha köyüne düzenlenen operasyonun görüntülerini yayınlayabileceklerini söylemişti.

Trump, basın toplantısında “Bu operasyonun videolarını yayımlamayı düşünüyor muyuz? Evet, bunu düşünüyoruz. Belki bazı parçaları alıp yayımlarız.” ifadelerini kullanmıştı.

Amerikan kuvvetlerinin 8 helikopterle yaptıkları operasyonun görüntüleri yayınlandı.