Gündem

Bakan Koca’nın açıkladığı HES kodu nedir, nasıl alınır?

Koronavirüs salgınını sonrasında Sağlık Bakanlığı tarafından geliştirilen Hayat Eve Sığar uygulamasından kod alınarak uçak ve tren gibi seyahatlerin kolayca yapılabileceği duyuruldu. Peki HES kodu nedir ve HES kodu nasıl alınır?

Kişiye özel üretilecek HES kodunun bilet üzerine eklenmesi 18 Mayıs 2020 tarihi itibariyle zorunlu hale geliyor. (Kod servisine ilişkin çalışmalar devam ediyor.) Mobil cihazlara kolayca indirilebilen Hayat Eve Sığar uygulamasına gelecek bir özellik ile bir kod üretilecek. Bu uygulama ile seyahatlerde serbest giriş kartı olacak. Hayat eve sığar uygulaması ile kod alınacak.

HES KODU NEDİR,NASIL ALINIR?

Uçak ve tren seyahatlerinin yapılabileceğinin açıklanmasının üzerine HES kodunun nasıl alınacağı sorusu gündeme geldi. 28 Mayıs’ta başlayacak iç hat uçuşlarında 24 saat kala uçuştaki tüm yolcuların risk durumları HES kodu üzerinden sorgulanacak. HES kodu, Hayat Eve Sığar uygulaması üzerinden ‘HES kodu işlemleri’ bölümüne girilerek alınabilecek.

HES Kodu ayrıca SMS yöntemiyle de alınabilecek. Kısa mesaj ile HES kodu almak için, HES yazıp aralarında boşluk bırakılarak sırasıyla; TC kimlik numarası, TC kimlik seri numarasının son 4 hanesi ve paylaşım süresi (gün sayısı olarak) yazılır ve 2023’e SMS olarak atılır.

Etiketler

Bir Yorum

  1. Çiplemenin küçük adımları türkiye versiyonu başlangıç seviyesi hayırlı olsun. Şimdi çok mantıklı iyi güzel gözükebilir ama ne kadar iyi olmadığını ileride daha iyi anlarız. İnşallah bem komplocu manyak çıkarımda ülkem kurtulur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı