Banu Avar'ın gözünden Kazakistan olayları

Kazakistan'daki olayların ardından her kafadan bir ses yükselirken, olayların durulması ile birlikte gazeteci yazar Banu Avar, dünden bugüne Kazakistan'da ve bölgemizde yaşananların kökenine inen bir programa imza attı.

Banu Avar'ın gözünden Kazakistan olayları
Banu Avar'ın gözünden Kazakistan olayları

VERYANSIN TV

2008 yılından itibaren Sınırlar Arasında programıyla tüm dünyayı gezip emperyalizmin oyunlarını gözler önüne seren Banu Avar, Kazakistan'daki değişimi de yıllar önce TRT ekranlarından aktarmıştı.

2022'nin ilk günlerinde Kazakistan'da ortaya çıkan eylemler ve şiddet dalgası sonrası medyada birçok "uzman" olayları kendince yorumladı.

Gazeteci yazar Banu Avar ise YouTube kanalından yayınladığı program ile kafa karışıklığı yaşayanlara, süreci evveliyatıyla anlattı.

Atatürk'ü örnek alan Kazak lider Nursultan Nazarbayev'in koltuğu kendi isteğiyle bıraktığını aktaran Avar, "Batı 20-25 yıllık faaliyetinin meyvalarını 2022'nin ilk günlerinde almaya çalışıyor gibi... Putin-Biden görüşmelerinden bir hafta önce Rusya'ya karşı yeni bir cephe açıldı. ABD ve Rusya, Ukrayna ve Suriye'de ateş hattındayken, Kazakistan ayağa kaldırıldı. ABD için gerek Çin'in Kuşak Yol Projesi'ni kesintiye uğratmak gerekse Rusya'nın Suriye ve Ukrayna'daki adımlarını durdurmak için Kazakistan önemli bir mevzi..." dedi.

Avar, Kazakistan'ın Rusya ve Çin'e komşu olmasına rağmen son dönemde NATO ile ilişkiler geliştirmesine dikkat çekerek "Kazakistan, NATO'nun 'barış için ortaklık programı' üyesi. Bu ortaklık ülkenin önemli kurumlarına sızmayı kolaylaştırmış olmalı" dedi.

Kazakistan'daki ABD ve Batı varlığına dikkat çeken Avar, FETÖ benzeri dini oluşumların da Batı tarafından desteklendiğini, Kazakistan'ın 'denge politikasının' içeriye sızan örümcek ağlarını denetlemeye engel olduğunu belirtti...

Avar, programına şu sözlerle başlıyor...

"Bugün, son gelişmeler ışığında Kazakistan'da dünden bugüne yaşananları bir göz atacağız.. Kazakistandaki olayların basındaki yansımasını izliyorum. Batı basını "canavar Nazarbayev" rejimini hedefe koyan röportajlar çekiyor. Batıya hayran ayran budalası bizdeki sahte muhalifler de Kazakistanda'ki harekete alkış tutuyor. Birileri de Rusya ve Amerika el ele , Kazakistan'ı işgal ediyor gibi bir zırvalığı öne çıkarıyor. Birileri yoksul halk zamları protesto ederken araya kafa uçuran ağır silahlı birileri girdi diyor. Evet aynen öyle oldu! Lpg zamlarına karşı çıkan sıradan vatandaş yokluk ve yoksulluğa karşı yürüdü. 24 saate geçmeden Kazakistan Hükumeti gelmekte olanı farkedip zamları geri çekti ve istifa etti ama oluk oluk kan akmaya başladı ve ağır silahlar ortaya çıkmaya başladı. Olaylar başka bir noktaya evrildi. Dünyanın ve Orta Asya'nın en stratejik noktalarından birinde yaşanan olayları, ara ara geçmişe de dönerek özetlemeye çalıştık..."