Gündem

Avukat ziyareti tartışması… Barış Pehlivan’dan yanıt geldi

Odatv Genel Yayın Yönetmeni Barış Pehlivan, Sabah gazetesinde 'Odatv'ci Barış'a FETÖ şüphelisi avukattan ziyaret' başlığıyla yayımlanan habere yanıt verdi. Silivri Cezaevi'nde tutuklu bulunan Pehlivan, avukat Abdykalykova Onat’ın kim olduğunu bilmediğini, 1 dakika bile konuşmadığını söyledi. Pehlivan, görüşmede Çiğdem Koç'un Ergenekon yalanını savunduğunu kendisinin ise tepki gösterdiğini söyledi.

VERYANSIN TV

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen MİT mensubunun ifşa edilmesine ilişkin soruşturma kapsamında tutuklanlanan, Odatv Genel Yayın Yönetmeni Barış Pehlivan, Sabah gazetesinde “Odatv’ci Barış’a FETÖ şüphelisi avukattan ziyaret’ başlığıyla yayımlanan habere yanıt verdi. Halen Silivri Cezaevi’nde tutuklu bulunan Pehlivan, avukat Abdykalykova Onat’ın kim olduğunu bilmediğini, 1 dakika bile konuşmadığını söyledi.

Odatv’de yayımlanan haberde Pehlivan şu ifadeleri kullandı:

“Sabah gazetesinden görüyorum ki, tutuklu olmamızdan hukuki bir delil bulamayanlar beni karalamaya çalışıyor. İddia edilen görüşme cezaevine yeni girdiğim bir süreçte yaşandı. Aylardır avukat görüşüne giderken, hangi avukat ile görüştürüleceğim söylenmiyor. O gün de ben zaten başka avukatlarla görüşme halindeyken yanlış bilmiyorsam İstanbul Barosu Başkanlığı’na aday olan Çiğdem Koç, yanında başka bir kadın avukat ile görüş odasına geldi. Kendilerini ilk kez orada gördüm.

İSTANBUL BAROSU BAŞKAN ADAYI, FETÖ’NÜN KUMPASININ SAVUNUCUSU

Kısa süren görüşmenin çok büyük bir bölümü Çiğdem Koç ile gerçekleşti. Avukat Koç, Saray’ın Ergenekon ile kavga ettiğini ve bu yaşananların bunun sonucu olduğunu bana söyledi. Ben de kendisine ‘Ben kendim Ergenekon yalanı ile 19 ay hapis yatmış birisiyim, bu teziniz büyük bir yalan, Ergenekon diye bir şey yok’ dedim.

Yanındaki ismini hatırlamadığım ancak FETÖ suçlamaları ile gözaltına alındığı ayrıntılarını Sabah gazetesinden öğrendiğim avukat ile 1 dakika bile konuşmadım. Ben kimsenin daha önce hangi suçlamadan, hangi delillerle gözaltına alındığını ya da tutuklandığını bilebilecek biri değilim. Böyle bir görevim de yok. Masumiyet karinesine de inanan ve 17 yıldır gazetecilik yapan birisi olarak böylesi bir avukat görüşünün suçlama konusu yapılmasını da büyük bir hukuksuzluk olarak değerlendiriyorum.”

AVUKATTAN PEHLİVAN’A CEVAP

Barış Pehlivan’ın bu açıklamalarına Avukat Çiğdem Koç yanıt verdi. Çiğdem Koç, sosyal medya hesabı Twitter’dan yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Şimdi, cezaevindeki biriyle polemiğe girmem ama bunlar Barış Pehlivan’ın sözleri ise bir açıklama yapmam gerek, adım geçtiği için. Öncelikle, ben “saray” falan demem. Benim söz dağarcığımda bu tabir yoktur. Hukukçuyum ben, bu dili kurduğum görülmemiştir. Ben 3 yıldır her hafta dostlarımı ziyarete giderim Silivri’ye. Bu arada gerektiğinde başka isimleri de ziyaret eder hal hatır sorarım. O gün de henüz tutuklandıkları için Barış’ları, Murat Ağırel’i, Aydın Keser ve Ferhat Çelik’i de ziyaret ettim. Görüşmelerde konuştuklarımızı mesleki ve insani etik gereği, onların izni ya da talebi olmadan başkalarıyla paylaşmam. Aynı ahlakı herkesten de beklerim. Konuşma böyle gerçekleşmedi, Barış Pehlivan özgür olduğunda konuşuruz, ben yüzüne söylemeyi tercih ederim. Birlikte ziyaret gerçekleştirdiğimiz meslektaşım Selçuk’u ziyarete gelmiş ve görebildiği herkesi görmeye çalışmış genç ve hak mücadelesi veren bir arkadaşımızdır. “Onunla bir dakika bile görüşmedim” demiş. Çok ayıpladım. Kendileri haksızlığa uğrayanların bu söylemleri ayıp. Bir avukat olarak bu açıklamayı yaptığım için çok üzgünüm, hele ki bu kadar dert varken. Şu koşullarda bu söylem biçiminin nerelere çekilebileceği herkesin malumu. Umarım Barış Pehlivan bunları söylememiş olsun. Şimdilik bu kadarla kalalım.”

Çiğdem Koç’un terör örgütü DHKP/C’nin avukatlık yapılanmasında tutuklanan Selçuk Kozağaçlı ile fotoğrafları bulunuyor.

FUAT AVNİ’YE DESTEK

Daha önce FETÖ’nün sosyal medya hesabı Fuat Avni’ye destek isteyen Koç, 9 Ağustos 2014 tarihinde, “AKP baskısı devam ediyor. Fuat Avni’nin yeni yedek hesabı olan @Fuatavnil hesabını da takip edelim. Daha güçlü bir ses için yayalım” paylaşımını yapmıştı. 7 Haziran seçimlerinde HDP’ye oy isteyen Koç, “AKP ile koalisyon yapan sadece vatan haini değil aynı zamanda katıksız bir şerefsizdir” açıklamasında bulunmuştu.

Avukat Koç; MHP’den ihraç edilen eski Iğdır Milletvekili Sinan Oğan’ın 14 Ekim 2015’te “ABD PYD’ye silah verecek. PYD de PKK’ya, PKK da o silahlarla Mehmetçiğe kurşun sıkacak” paylaşımına ise şu yorumu yapıyor: “Devletin IŞİD’a gönderdiği silahlar da gelip masum insanları vuruyor. Onu ne yapacağız peki?” Doğu ve Güneydoğu’nun PKK teröründen temizlenmesi için başlatılan operasyonlara ilişkin yorumda bulunan Koç, 14 Kasım 2015 tarihinde “Paris’i kana bulayan tekbir seslerinden Silvan’dan yükselen çocuk çığlıklarına uzanan bir cehennem artık bu dünya…” hezeyanlarını savurmuştu.

Çiğdem Koç’un Astsubay Ömer Halisdemir’i şehit eden Fatih Şahin’in avukatı olduğu ortaya çıkmıştı.

2 Yorum

  1. istanbul Barosu………… yarisindan fazlasina avukat denmez………… Hain, hirsiz, namussuz……. sifatlari daha uygundur……….bunlar baskalarini hirsizlikla suclayip, müvekkillerinin davalarini zimmetlerine gecirecek kadar……… kanunlari cigneyen ben diyorum vatan hainleri, sende hirsiz diyebilirsin…….( Dürüstlerine denk gelmek…… emin önünde milli piyonga almak gibi birsey )

  2. Kimler kimleri Vatan hainligiyle sucluyor. Ne gunlere kaldik. Vatanseveri de Vatan hainini de sadece ettikleri laflarla belirlemeye calisiyorlar. Kimsenin icraata deger verdigi yok saniyorlar. Ama yaniliyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı