Bir yıl işte böyle geçti… Çarpıcı fotoğraflarla 2021

featured

Kriz, koronavirüs, deprem, orman yangınları, işsizlik, seçim, ölümler derken koskoca bir yılı daha geride bıraktık.

Donald Trump destekçisi bir protestocu, 6 Ocak’taki kongre baskınında ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin kürsüsünü taşıyor. Kongre’nin Joe Biden’ın seçim zaferini onaylamasının hemen ardından, büyük bir kalabalık camları ve kapıları kırarak Kongre binasına girmişti.

Kamala Harris, ABD’nin ilk kadın, siyah ve Güney Asyalı başkan yardımcısı oldu. Yüksek Mahkeme Yargıcı Sonia Sotomayor karşısında yemin ettikten sonra da görevine başladı

Hindistan’da Nisan ve Mayıs aylarında koronavirüs nedeniyle gerçekleşen ölümler rekor seviyelere çıktı. Mayıs ayında çekilen bu fotoğrafta, Bengaluru kentinin eteklerindeki Giddenahalli köyünde yakınlarını kaybeden bir aile krematoryum sahasında yas tutuyor.

Demokratik Kongo Cumhuriyeti’ndeki Afrika’nın en eski doğal parkı Virunga’da yetim bir dağ gorili olan Ndakasi, Eylül ayındaki ölümünden kısa bir süre önce bakıcısı Adre Bauma’nın kollarında yatıyor. Bauma, Ndakasi’yi henüz iki aylıkken ailesini öldüren kaçak avcıların elinden kurtardı. Hiçbir akrabası olmadığı için bakıcılar Ndakasi’nin doğal hayata salınmasının doğru olmayacağına karar verdi. Ndakasi bu sebeple bir goril yetimhanesinde bakıldı.

Polonya, Beyaz Rusya (Belarus )üzerinden Avrupa Birliği’ne gelen kaçak göçmen sayısındaki artış üzerine kendi sınırına 150 kilometrelik tel örgüden duvar örme kararı aldı. Sınırda kalan göçmenlerden bazıları ise donarak hayatını kaybetti.

Taliban’ın Afganistan’da kontrol sağlamasının ardından ülkeden çıkmak isteyen yüzlerce sivil uçaklara zorla binmek istedi. 3 kaçak yolcu yeni havalanan askeri kargo uçağından düşerek öldü, 5 kişi de aprondaki kargaşada can verdi.

Afganistan’dan kaçış.. ABD’li bir askere henüz birkaç aylık olduğu tahmin edilen bebeğini veren bir baba en azından çocuğunun baskıcı rejimden kaçmasını sağlamaya çalışıyor.

28 Temmuz 2021’de Antalya’nın Manavgat ilçesinde başlayan ve Türkiye’nin birçok şehrine yayılan orman yangınları. 12 Ağustos 2021 itibariyle; çoğunluğu Akdeniz, Ege, Marmara, Batı Karadeniz ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerindeki 49 ilde çıkan 299 orman yangınında 8 kişi hayatını kaybederken, yüzbinlerce hektar orman ve yerleşim yeri küle döndü ve binlerce hayvan can verdi.

İsviçre Alpleri’nin yüksek çayırlarında bir grup inek yaralandı. Yaralanan inekleri bölgeden almak için helikopter devreye girdi. Helikopter, tahliye operasyonu için meraya indi. İnekler, deniz seviyesinden yaklaşık bin 950 metre yükseklikte olan Klausenpass dağ geçidi bölgesine nakledildi.

Almanya’da 26 Eylül’de yapılan genel seçimlerde Sosyal Demokrat Parti (SPD) oyların yüzde 25,7’sini alarak 2002’den sonra ilk kez sandıktan birinci parti çıktı. SPD, Yeşiller ve Hür Demokrat Parti (FDP) arasında kurulan koalisyon, “ilk kez kurulan üçlü koalisyon hükümeti” olarak kayıtlara geçti. Böylece ülkenin ilk kadın başbakanı olan Angela Merkel’in 16 yıllık dönemi sona erdi. Ancak Merkel daha önce aday olmadığını açıkladığı için başbakanlık görevini kendi isteğiyle bırakmış oldu.

11 Ağustos 2021’de Türkiye’nin Karadeniz Bölgesi’nin Batı Karadeniz bölümünde etkili olan aşırı yağış sonucu meydana gelen sel, su baskını ve heyelanlar yaşandı. Kastamonu, Sinop ve Bartın illerini etkileyen sellerde toplam 82 kişi hayatını kaybetti, 228 kişi ise yaralandı. 16 kişi için ise kayıp başvurusu yapıldı. Kastamonu, Sinop ve Bartın afet bölgesi ilan edildi. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Batı Karadeniz’deki sel felaketinin Türkiye Cumhuriyeti tarihi’nin en önemli sel baskınlarından bir tanesi olduğunu ifade etti.

Lorenzo Quinn’in “Birlikte” isimli enstalasyonu, Ekim ayında Kahire’deki Büyük Giza Piramidi’nin yakınında sergilendi. “Forever Is Now” adlı sergi, Mısırlı ve yabancı çağdaş sanatçıları bir araya getirdi.

Eylül ayında ABD’nin Texas eyaletinde Haitili göçmenlerin ülkeye girişlerini engellemeye çalışan atlı sınır görevlilerine ait bu fotoğraf, bir soruşturmaya neden oldu. Görüntüler politikacılar tarafından kınanırken, Amerika’nın kölelik dönemiyle karşılaştırmalara yol açtı.

Pasifik ada ülkesi Tuvalu’nun Dışişleri Bakanı Simon Kofe, Glasgow’daki Birleşmiş Milletler (BM) İklim Konferansı sırasında, yükselen deniz seviyelerinin ve hızlanan iklim krizinin ülkesini nasıl tehdit ettiğini göstermek için denize kurulmuş bir kürsüde takım elbiseyle konuşma yaptı.

COP26 İklim Konferansı sırasındaki çarpıcı karelerden biri de İskoçya’dandı.

Çevre eylemcileri Ocean Rebellion’dan bir grubun, İskoçya Grangemouth’taki INEOS entegre rafineri ve petrokimya merkezinin önünde gerçekleştirdiği protesto dikkatleri üzerine çekti.

24 Mayıs’ta Gazze’deki Beyt Hanun şehrinde bir kız çocuğunun, İsrail’in hava saldırılarının ardından yıkık bir binanın içinden dışarıyı izlediği fotoğraf bu seneye damga vuran olaylardan birini çarpıcı şekilde gözler önüne seriyor.

Batı Balkanlar’daki Priboj kenti yakınlarındaki Lim nehrini tıkayan bir çöp yığının fotoğrafı son derece acımasız.

Fransız itfaiyecilerin, Ekim ayında Fransa’nın Bordeaux kentinde düzenlenen bir tatbikat sırasında Saint-Andre Katedrali’ndeki eserlerden birini korumak için yanmaz battaniye örttüğü fotoğraf başlı başına bir sanat eseriydi.

Temmuz ayında, Etiyopya’daki Dabat köyü yakınlarında, Eritreli mülteciler için kurulacak kamp alanındaki bir ağacın altında duran çocuklar fotoğraflandı.

Beş aylık tedavisinin ardından şeffaf bir  “kucaklama perdesi” ile hemşiresiyle lk kez kucaklaşan 85 yaşındaki Brezilyalı bir kadının “sevgi ve şefkat”ı sembolize ettiği fotoğraf yılın en iyi basın fotoğrafı seçildi. 

Endonezyalı fotoğrafçı Joshua Irwandi tarafından çekilen karede kurbanı, 18 Nisan’da ülkedekii bir hastanede, corona virüsün kurbanı olan bir insan, plastik poşetle sıkıca sarılmış olarak görülüyor. 

“Yılın Dünya Basın Fotoğrafı Hikayesi”  ödülü  Getty Reportage için çalışan İtalyan belgesel fotoğrafçısı Antonio Faccilongo’ya verildi. Faccionga, bir aile yetiştirme umuduyla İsrail hapishanelerindeki gözaltı tesislerinden kaçan Filistinli tutukluları fotoğrafladı.

Çağdaş Sorunlar Hikayesi kategorisi, Rusya’nın Sakha bölgesinin kuzeydoğusundaki film endüstrisini konu alan çalışmasıyla Rus fotoğrafçı Alexey Vasilyev tarafından kazanıldı. 

Associated Press fotoğrafçısı Maya Alleruzzo ise  terör IŞİD’in Irak’taki  Ezidi kadınları yaptığı zülmü gösteren fotoğrafı

Bu yıl dikkat çeken diğer fotoğraflar ve sanatçıları:

Fotoğraf: Pablo Tosco/World Press Photo 2021

Fotoğraf: Oleg Ponomarev/World Press Photo 2021

Fotoğraf: Lalo de Almeida/World Press Photo 2021

Fotoğraf: Jeremy Lempin/World Press Photo 2021

Fotoğraf: Lorenzo Tugnoli/Contrasto for The Washington Post/World Press Photo 2021

Fotoğraf: Chris Donovan/World Press Photo 2021

Fotoğraf:  Valeriy Melnikov/World Press Photo 2021

Fotoğraf: Ralph Pace/World Press Photo 2021

Fotoğraf: Antonio Faccilongo/World Press Photo 2021

Fotoğraf: Fereshte Eslahi/Podium Photos/World Press Photo 2021

Fotoğraf:  Gabriele Galimberti/World Press Photo 2021

Fotoğraf: Antonio Faccilongo/World Press Photo 2021
   

Bir yıl işte böyle geçti… Çarpıcı fotoğraflarla 2021

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!