GündemVideo

Bu kez de cami hoparlörlerinden Selda Bağcan şarkısı çalındı!

İzmir'de dün cami hoparlörlerinden 'Çav Bella' çalınmasının ardından bugün de bazı camilerden Selda Bağcan'ın 'yuh yuh' şarkısı dinletildi. Bunun üzerine İzmir Müftülüğü, ildeki merkezi ezan sistemi uygulamasına geçici bir süreyle son verildiğini açıkladı. 

İzmir Müftülüğü, dün yaşanan olayın ardından bugün ildeki bazı camilerin hoparlörlerinden müzik yayını yapılması nedeniyle inceleme başlatıldığını ve bu konuda suç duyurusunda bulunulduğunu bildirdi. Bazı sosyal medya hesaplarından, kentteki bazı camilerin hoparlörlerinden müzik yayını yapıldığı paylaşımları üzerine Müftülükten açıklama yapıldı.

BUGÜN DE İKİ İLÇEDEKİ CAMİLERDEN ŞARKI ÇALINDI

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“20 Mayıs çarşamba günü ilimizdeki bazı camilerimizin hoparlörlerinden yapılan müzik yayınından sonra bugün yine Bornova ve Bayraklı ilçelerimizdeki bazı camilerimizde yine aynı tarzda bir saldırı gerçekleştirilmiştir. Yaşanan bu olayın ardından konu adli mercilere intikal ettirilmiştir. Diğer taraftan söz konusu saldırılar aydınlığa kavuşturulana kadar, tedbir amaçlı olmak üzere İzmir’de merkezi ezan sistemi uygulamasına geçici bir süreyle son verilmiştir.”

İLETİŞİM BAŞKANI ALTUN’DAN AÇIKLAMA

İletişim Başkanı Fahrettin Altun, camilerden şarkı çalınmasına ilişkin Twitter hesabından yaptığı açıklamada, şunları kaydetti:

“İzmir’de camilerimizin ses sisteminin sabote edilerek minarelerden müzik dinletilmesi kabul edilemez bir saldırıdır. Bu olay basit bir provakasyonun çok ötesinde, milletimizin kutsallarıyla savaş halinde olan bir zihniyetin yeniden filizlenme çabalarıdır. Ahlaka ve vicdana sığmayan bu edepsizliğin kimi çevrelerce sevinçle karşılanıp bir gurur payesi gibi sosyal medyada paylaşılması, bu zihniyeti açık etmektedir. Milletimizin değerlerini hazmedemeyenler her fırsatta kutsallarımıza saldırarak varlığını hissettirme çabasındadırlar.

Dört bir yanı şehit kanlarıyla sulanmış, Ezan-ı Muhammedi’nin dinmemesi için nice canların toprağa düştüğü aziz vatanımızın semalarından gönüllerimizi huzura erdiren bu ulvi ses hiçbir zaman dinmeyecektir. Dinimize, ezanımıza, kutsalımıza yapılan bu saldırılara karşı bazı kesimlerin sessiz kalmaları da oldukça manidardır. Kendi toplumunun dinine, inancına ve kutsalına sahip çıkmaktan imtina edenler, tarihin sayfalarında daima utançla hatırlanmışlardır. Zira, sükut ikrardan gelir.”

 

Etiketler

4 Yorum

  1. Bir düzeltme editörler icin: yorum yaparken….. bazi kelimeler yorumcunun istegi disinda….. bilinmeyen bir konusma diline dönüsüyor…….. Gönderirken gözden geciriyorum, serbest birakilinca okudugumda…….kendim anlamiyorum….. buna bir cözüm bulunmasi ……. hicte fena olmaz.

  2. 100 senedir dün düşmanlığına bu kadar gaz verirseniz sonunda emperyalistler gelir ve bir tarafa gavur İzmir dedirtir öteki taraf da gerçekten gavurmuş gibi minareden çav bella çalarak toplumu çatıştırmayı hedefler..

  3. Hoparlörden ezan okumak caiz mi? Başkasının inancına karışmayan bir din, başkasının uykusuna mı karışır? Biri gelip evinizin önüne kilise kurup zangır zangır çan sesi çalsa hoşunuza gider mi?

    Salla başı al maaşı devrine son! Eminim imamlar da daha helal para kazanmak için sabah erken kalkıp, emek verip, sesine kıyıp ezan okumak isterler. Biraz helal yorgunluk, kafalarını yastığa koyduklarında daha rahat uyumalarını sağlar. Psikolojilerine de iyi gelir. Kışın soğuğunda minareye çıkıp çıplak sesle ezan okumak, bünyelerini de güçlendirir. Bu kadar fayda varken yatıp yuvarlanarak para kazanmak istediklerini sanmıyorum. Sonuçta bunlar imam; Allah korkusu olan adamlar. En azından kul hakkına girip de hem bu dünya hem öteki dünyalarınıı yakacaklarını sanmıyorum.

  4. Bu zihniyetin ülkede cözüm üretecegine inanan varsa….. ..derimki..vah zavallilar vah… dini alet etmek… nekadar yanlis ise, din ile alay etmek bir o kadar yanlis… bu tür davranislar.. ülkede billige katki saglamiýor, aksine ülkede bütünlüge zarar veriyor..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı