Bilim-Teknoloji HaberleriGündem

Celal Şengör iyice uçtu, kolonyalizmi savundu

Prof. Dr. Celal Şengör, kolonyalizm ve oryantalizmin suç gibi anlatıldığını belirterek, 'Kolonyalizmin pek çok kötü yanı olduğu gibi, çok iyi yanları da olmuştur. Hindistan bir İngiliz kolonisi olmasaydı bugün böyle bir Hindistan’dan bahsedemezdik' dedi.

HaberTürk yazarı Fatih Altaylı dünkü köşe yazsında Prof. Dr. Celal Şengör’ün kendisine yolladığı mektubu yayınladı. Mektubunda sömürgeciliğin (kolonyalizmin) iyi yönleri olduğunu öne süren Şengör, oryantalistlere de laf söyletmedi. “Oryantalistlere tu kaka demek cehaletin daniskasıdır” diyen Şengör’ün mektubu şöyle:

“Sevgili Fatih,
Gazetelerimizde, özellikle solcu/liberal/sağcı kesimin yazılarında ‘kolonyalizm’ ve ‘oryantalizm’ sanki birer suçmuş gibi anlatılıyor veya öyle sunuluyor. Kolonyalizmin pek çok kötü yanı olduğu gibi, çok iyi yanları da olmuştur. Hindistan bir İngiliz kolonisi olmasaydı bugün böyle bir Hindistan’dan bahsedemezdik. Birbirinin dilini anlamayan yüz küsur devletçikten oluşuyor olurdu. Gandi Hindistan bağımsızlığı için öne sürdüğü fikirleri de Güney Afrika’da Avrupalı kolonistlerin okullarında öğrenmişti.

Fakat esas fenalık oryantalizmi, yani bizlerin eskiden şarkiyat dediği bir bilim dalını bir suç makinasıymış gibi öne sürmektir. Bu hiçbir aklın, mantığın kabul edebileceği bir şey değildir. Aslen Hristiyan bir Filistinli olan, hayatını Amerika’da geçirmiş, Columbia Üniversitesi İngilizce profesörü Edward Said’in buram buram cehalet, ön yargı ve kötü niyet kokan Orientalism adlı kitabıyla başlayan bu modaya dünyadaki bütün okuma özürlü solcu/liberal/sağcı yazar ve/veya aktivist katılmıştır.
Rahmetli Fuat Sezgin her eserinde Avrupalı oryantalistler olmasaydı, bugün İslam dünyası hakkındaki bilgilerimizin çoğundan mahrum olacağımızı söyler. Aynı şey, tüm Asya halklarının tarih, edebiyat, tarihi coğrafya ve etnoğrafyası için de geçerlidir.
Bir Stanislas Meunier, bir Abel-Remusat, Bir Klaproth, bir Kraçkovski, bir de Goeje, bir Pelliot olmasaydı İslam ve Çin coğrafyacıları hakkında ne bilecektik? Bir Bartold olmasaydı Moğol ve Türk tarihçiliği ne kadar fakir olacaktı; Köprülü’nün değerini Türkler mi farketti? Onu Rus Bilimler Akademisine Bartold, Kraçkovski ve Oldenburg seçtirmemiş miydi?
Baron Joseph von Hammer-Purgstall’e ilk bilimsel Osmanlı tarihini borçlu değil miyiz?
Bunların acaba hangisi doğu halkları aleyhine tek bir satır yazdı?
Hangisi batı devletlerinin emrinde casusluk yapmıştı?

Batı devletleri, ellerindeki Gertrude Bell gibi iyi okumuş ve hırslı kişileri politik amaçları için elbette kullanmışlardır. Ama Bell için ne denmişti? ‘Majestelerinin hükumetinin temsilcileri arasında Araplar tarafından sevgiyle benzer bir hisle anılan tek kişi’.
İkinci Dünya Savaşından sonra İngiltere Cambridge Farsça profesörü ve büyük İran uzmanı Peter Avery’i de gizli servisine yardım etsin diye kullanmamış mıydı?
Bizim onlara karşı çıkartacak niçin tek bir bilim insanımız yoktu? Bu insanlar hayatlarını Asya halklarının daha iyi tanınması için harcamışlardı.
Araplar Bell’i boşuna mı sevmişlerdi? Her biri çok saygın ve önemli bilim insanları olan oryantalistlerin listesini burada uzatabilirim, ama gerek yok. Yalnız şu kadarını söyleyeyim: Oryantalistlere tu kaka demek cehaletin daniskasıdır.
Keşke Fuat Sezgin hayatta olup o oryantalistlere dil uzatanlara hadlerini bildirebilseydi. En azından Fuat Hoca’nın eserlerini okusunlar da biraz olsun utansınlar.
Bu cehalet balçığından bir an evvel milletçe kurtulabilmemiz dileği ile Celal.”

Etiketler

14 Yorum

 1. Bunlar papyon takar, çok Yer, çok tüketir, çok konuşur…Ataları fakir devleti etkence soyduğu için yedi sülale yalılarda otururlar. Hizmetçiler, sekreterleri vardır. İyi(!) okullara gittiklerininden beyinleri erken sulanır!
  Deprem konusuyla ünlü olur, medya maymunu gibi kanal kanal gezer, deprem de anlatmaz. Dışkısının tadını anlatır…
  Başka ülkelerin ağırbaşlı profesörlerinin bilim insanlarının olağanüstü emekle ürettiklerini başka dilden okurlar, bu öğrendikleriyle ülkelerinin gariban insanlarına bilgi faşizmiyle saldırırlar…
  Kısacası bu ülkenin sağduyulu çalışkan sıradan insanlarıdır ülkeyi yücelten…
  Bu bal kabağı şişkolar değil!

 2. Hocamız şovmen ruhlu. Aynı zamanda “elit” insan! Çeşitli şovlarında bunu vurgulamayı sever. Bu nedenle halkı ve kendi “kabilesinden” olmayanları -bilim adamı bile olsalar- aşağılamaya bayılır. Meraklı olduğu ve ekonomik durumu elverdiği için iyi bir eğitim aldığı inkar edilemez. Fakat bilimsel şöhreti, yabancı dillere hakimiyeti ve çevre yapma imkanı ile daha çok da güçlü literatür bilgisinden ileri gelir. Bu nedenle bilmediği yoktur! Aslında Amerika’ya başkan olmaya layık biri! Ne yazık ki Trump elini daha çabuk tuttu!
  Bazı bilim insanları güneş sistemimizde önemli değişikliklerin meydana gelmekte olduğunu ileri sürmektedirler. Bunun dünyada da belirgin değişimlere yol açmakta olduğunu ileri belirtmektedirler. Bunların bir kısmı yer ekseninde değişmeler, hava olaylarının şiddetinde ve deprem olaylarındaki aşırı artış ile daha sık volkanik olayların meydana gelmesi yanında dünyanın manyetik alanında azalma, düzensiz ve kararsız olma hali olarak ifade edilmektedir (Bazı bilim insanları ise günümüzde hava olayları ile ilgili artışı küresel ısınmaya bağlasalar da geçmişte küresel soğumanın başlamakta olduğu ileri sürülmekte idi). Sonuçta uzayda Güneş Sisteminin çok daha fazla enerji düzeyine sahip farklı bir alana hareket ederek, tüm maddelerin temel yapısında değişiklikler oluşturacağı bilimsel bir varsayım. Buradan varmak istediğim nokta: Elbette ki aklı işletmek çok önemli, ancak vicdanla birleşirse insanlık için bir anlamı olduğu unutulmamalı. Yeryüzünü efendiler ve köleler olarak bölen “güç ve para tanrıları” ve başta “elitler” olmak üzere onlara hizmet edenler vicdan olmaksızın dünyanın yalnız bilim, teknoloji ve güçle ilanihaye gitmeyeceğini anladıklarında umalım ki geç olmaz. Onlar inanmasalar da, inancım o ki gerçek yaratıcı, Allah uyarıyor; geçmişte sizden daha üstün nice medeniyetleri yok ettik diye. İnsanlığa yüklenmiş olan vicdanın eksikliğinin yarattığı etkinin Güneş Sistemini dahi etkileyecek bir sonuca yol açması bilimsel bakışla-kuantum açısından da mümkün değil midir acaba? Yobazlık dincilerle mi sınırlı, elitlerimiz çok mu aydın? Bilimsel yobazlıkları ne yapacağız?

 3. Bu adamın, Türkiye’nin önde gelen zengin ailelerinden birinin sarıl.cocugu olmak varken holding molding umursamamis kendini bilgiye adamış bir akademik kisilil olması. Ama.hakikatem de kayısı da yaktı iyice ve lise erkekler tuvaleti muhabbeti kıvamına soktu katıldığı programları 🙂

 4. Celal Şengör cahil, utanmaz, ikiyüzlü bir şarlatandır. Kaç videonun altına yazdım hatırlamıyorum Celal Şengör’ün ne olduğunu. Celal Şengör iyice uçtu dediğiniz fikri yeni değil. Şömürgeciliği övesi güya Atatürk’ü övmek için yazdığı kitapta vardır. Ben Celal Şengör’den daha yobaz bir kimse dünyada tanımadım. Işid dahil. Ki ben ateistim. Okumadığı kitapları, yazarları över. Bir kitabında yazdığı başka bir yerde yazdığı ile çelişir. Söylediklerinin ne anlama geldiğinin bile düşünmez çoğu zaman. Söylediklerini çürütecek yüzlerce örnek akla gelir hemen ama onun aklına hiç gelmemiştir. Utanmadan yalan söyler. Yanlışı, ikiyüzlülüğü yüzüne vurulunca tınmaz, umursamaz. Size bilim diye anlattığı şeylerin bilimle ilgisi yoktur. Magazin anlatır. Sadece sanatçıların değil bilim insanlarının magazinini. Uzmanıyım dediği şeyi (bilim felsefesi) bile bilmez. Celal Şengör Orhan Pamuktur. Hatta Celal Şengör tam anlamıyla Damat Ferit’tir. Hem sömürgeciliğin yanındadır hemde aristokrat oligarşisinin. Anlı şanlı programcılar bu alçağı Atatürk’çü diye çıkardılar televizyonlara. Nasıl bir cehaletteyiz, nasıl bir tezgahtayız tahmin edin. Ama beni ondan tiksindiren asıl şey insanlıktan zerre nasibini almamış bir mahlukat olmasıdır. Avrupa’lıların Amerikan yerlilerinin katlettimesine, önemli değil zaten öleceklerdi demesini halen unutmam. Faşisttir, ergen solcuların ota boka faşist dediği türden değil. Hakiki faşizm. Yani biyolojinin varyasyon ilkesiyle yola çıkan İtalyan faşizm ideolojisinden. Onun için Nietzsche’cidir.

  Fuat Sezgin’e de bayılır. Çünkü Fuat Sezgin Türk-Fars uygarlığını Araplara ve islama yamamak için çalışmış, aynen Celal Şengör gibi bir emperyalizmin kuklasıdır. İslam ve bilimi konu ettiği çok ciltli eserinde kendi bulgularının, tam tersini söyleyip durur.

  Ben Celal Şengör hakkında bir makale yazayım dedim. boyumu açtı. Çünkü zırvalarından kitap oluyor. (Veryansın Tv’ye bildirim olsun : Yanlışlarını, neden yanlış olduklarını çelişkilerini, ben düzenlenmiş not olarak vereyim. İsterseniz siz yazıya dökün. )

  Celal Şengör zırvalarından bir kaç örnek :

  İskitler Hint-Avrupalıdır. Gravürlerde bol sakallılar.
  Karduklar Kürtlerdir
  Atatürk Türklerin Hint-Avrupalı olduğunu kanıtlamaya çalışmış. Yapılan çalışmalarda öyle gösteriyormuş.
  Mustafa Kemali’in muhafızları Lazdır.
  Bilim sadece merakla yapılır.
  Sosyal bilimler bilim değildir.
  Bilim doğruyu bulduğunu söylemez, yanlışı elediğini söyler.
  Aristokrasinin olmadığı yerde bilim olmaz.
  Bilim iki Yunanlı Anaksimandros …. antik Yunan’da  başladı.
  Tümevarımın bilimde yeri yoktur.
  Tayyip Bey bu sefer turnayı gözünden vurdu. Binali Bey İTÜ mezunudur.
  % 46 seçim sonucu. Sakarya  savaşından kaçanların oranı. 
  Yök konusunda askerlerin kabahati yok. İhsan Doğramacıya sormuşlar………

 5. İyi ki batı var.Yoksa bu adam ne yapacak neye hayran olacaktı?
  Kendi tarihini okusaydı keşke ilk yazılı kayıtların anadolu topraklarında tutulduğunu , oğuz kaan destanı, diriliş destanı, ergenekon destanından haberdar olup çözümlenmiş rumuzlarıyla kolonileşmeden ve oryantalizme uğramadan sosyal psikolojiyide içine alan eserler yapıldığında hangi batı eserlerini karşısına çıkaracaktı acaba?
  Kimse çıkmamış(?) bu güne kadar kendisi yapsaydı.Jeoloji profesörü idi kendisi yanılmıyorsak eğer.

 6. Sömürgeci ülkeye üstün yetenekleri var diye ülke teslim edilmeli diyen insan,
  bu mantıkla o ülkenin üstün yetenekli yurttaşlarına da eşiyle çiftleşme hakkını teslim etmeli..

 7. Aklimda kalan bazi incileri….
  “Kendi pisligimi tatdim. Tadi aciydi”
  “Porno faydalidir. Gencligimde cok izledim, cok sey ogrendim”
  “Bir generalle telefonda konusurken, hazir ola gecerim.”
  “Turkiye’nin seviyesi bir Afganistandir”

  Dikkat cekmek icin surekli sov yapiyor. Pek ciddiye almaya degmez. Narsist bir kisilik.

 8. yanı demek ıstıyor kı ataturk olmasaydı ıngılız kolonısı olsaydık bu duruma dusmezdık. yuh be

 9. ‘Önce sömür kerhaneye düşür, sonra kurtar kahraman ol’ diyor şişko hoca.
  Biraz kilo ver önce disiplinli beslen çok bilmiş horon!

 10. Celal hocayı kendi haline bırakın, arada bir bu türden konuşmalar yapar, eehh, ııhhh deyip geçin…

 11. Kolonyalist kafada biri , ciddiye almak gerekmez… Elma ile armutu karıştırmış … Şu an Türkiye’nin gündemi bu mu ? Türkiye’nin gündemi sınırımızda kurulmak istenen 2. İsrail’in engellenmesi ve ABD nin KARA GÜCÜM dediği PKK/PYD/PJAK/YPG nin tepesine binilmesi… Madem her şeye maydanoz oluyor ,bu tuzu kurunun, bu güncel gündem hakkında ne fikiri ve tepkisi/hassasiyeti var , öğrenelim… Fatih , sor bakalım …

 12. ŞENGÖR hocanın söylediklerinde büyük bir gerçeklik payı vardır. T.C.’yi kuran kurucu babalar «Kolonyalizm 19. Yüzyıl’daki ilericiliğini/ilerletmeciliğini yitirmek üzeredir. Başta İşçi Partisi olmak üzere İngiltere’ye pazara değil mezara kadar bağlı bir müstemleke yönetimini kuracak bizden başka adam kalmadı» diye düşünüyorlardı. M. K. ATATÜRK tam da böyle düşünmüyor olabilir. O’nun ülküsü İSVİÇRE gibi tam-bağımsız olmaktı. Bu fikrin halkta da karşılığı/tabanı enikonu vardır. Karadenizliler İsviçrelilere fazlası il benzerler. “Özenirler” demiyorum, dikkat, “asıl İsviçreli biziz, onlar kopyamız” diye düşünürler.

 13. “Hindistan bir İngiliz sömürgesi olmasaydı bugün böyle bir Hindistan’dan bahsedemezdik. ”
  Hadi oradan, Hindistan’ın birleşmesi ancak Hindce eğitimdili ile olur İngilizce eğitimdili yalnızca köstek olur…..
  Tüm dünya ABD sömürgesi olup eğitimdili de ingilizce olsaydı insanlık yükselişe mi geçecekdi, ahmak adam!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı