Gündem

CHP’de sürpriz isim… Adaylık için zemin yokluyor

CHP'nin 37. olağan kurultaya doğru genel başkanlık adaylığı için ilk çıkış CHP PM üyesi İlhan Cihaner’den geldi.

CHP Parti Meclisi (PM) üyesi İlhan Cihaner, 37. olağan kurultayda genel başkanlık adaylığı için zemin yoklama sürecinde olduğunu belirterek “Benim iddiam, partimin kendi iç demokratik mekanizmalarında, Türkiye’de ve hatta dünyada farklı bir çizgide olması gerektiğine dair bir dönüşüm. Bunun için de maddi koşulları yoklamamız lazım. Ondan sonra resmi bir adaylaşma söz konusu olabilir” dedi.

Cumhuriyet’e konuşan Cihaner, kurultay sürecinin müdahale edilmeden yönetilmesi gerektiğini belirtti. “Yerel yönetim başarısı bence tırnak içinde kötüye kullanılıyor. Mahalle delegelerinden itibaren siyasi sürece siyaset dışı müdahale edildiğini görüyoruz” diyen Cihaner, genel merkezin tek adamla gitme söyleminin sağ partilerin ezberi olduğunu anlattı. Yerel yönetim başarısının parti içinde ittifak tartışmalarını engellediğine işaret eden Cihaner, “İdeolojik olarak çok iddialı olan ve tabanı da dönüştürecek bazı ittifaklar yukarıdan belirleniyor. Bunun da tartışılması lazım. Yerel yönetim başarısı bu tartışmaların da önüne geçilecek şekilde kullanılıyor” değerlendirmesinde bulundu.

DÖNÜŞÜM NEREYE OLACAK?

CHP tabanında bir dönüşümden bahsedildiğini, bunun açıkça tarif edilerek insanların önüne konulması gerektiğini söyleyen Cihaner, şunları kaydetti: “Bu dönüşüm merkeze, sağa, siyasal İslama ise delegenin, seçmenin ve üyenin vereceği tepki başka olacaktır; sola, sosyal demokratlığa ise başka tepki verecektir. Bu çerçevede kurultay sürecinin genel politikayla kurması gerektiği ilişkiyi de eleştiriyorum. Bu nedenlerle bir alternatif olması gerektiğini düşünüyorum. Ben de bu çerçevede zemin yoklama süreci içerisindeyim.”

Etiketler

3 Yorum

  1. Akp zulmünden bizleri kurtarmasını beklediğimiz CHP ne durumlarda ? Daha büyük ıstırap olur mu ? Akp’li olup mongol vatandaşlar gibi mutlu mesut yaşamak varken ,ülkeye üzül ,Chp’ye üzül ,Mehmetçiğe üzül ,yoksulluğa üzül ….Üzülmenin sonu yok bu ülkede…..

  2. Chp de siyaset yapanların çoğu atatürk e karşı siyaset yapıyor.onun ilkelerini yok etmek için uğraşıyor.bu alcakliktir karektersizliktir.ataturk benim en büyüme derin demiş.cumhuriyeti onun ilkeleri üzerine kurmuş.bugun çoğu chp ‘den vazgecemiyorsa atatürk ün partisi diye.yoksa çoktan shp gibi yol olmuştu.bu pkk a sevici feto hayranlarına kerameti kendinde görüyor.kaftancioglu atatürk ün partisinde koruma siz gezemiyor niye pkk yı savunduğu için ataturku savunduğu icinmi .ve akp işi ne geldiği için koruma verdi

  3. Fetö tutukladı diye önyargıyla Atatürkçü sandığımız velakin PKK/hdp bildirilerine imza atarken enselediğimiz Cihaner mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı