Cihat Yaycı’ya yönelik ihale operasyonun arkasında kimler var?

featured

E. Hakim Albay Ahmet Zeki Üçok, Amiral Cihat Yaycı’ya yönelik görev değişimiyle sonuçlanan soruşturmanın perde arkasını anlattı.

VERYANSIN TV

FETÖMETRE’nin kurucusu ve Libya ile yapılan deniz yetki alanları anlaşmasının mimarı Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay başkanı Tümamiral Cihat Yaycı dün görevden alındı. Daha önce defalarca FETÖ’cülerin hedefi olan Yaycı’nın Yüksek Askeri Şura’ya çok kısa bir süre kala görev yerinin değiştirilmesi tartışma yarattı.

Daha önce FETÖ’cülerin hedefi olan emekli Hakim Albay Ahmet Zeki Üçok, Yaycı’nın görevinin değiştirilmesinin arka planında yatanları Veryansın TV’ye anlattı. Üçok, Cihat Yaycı hakkında başlatılan soruşturmadan bahsederek, bu soruşturmanın amacının Cihat Yaycı’nın önünü kesmek olduğunu, MSB’nin bu plana alet edildiğini belirtti. Cumhurbaşkanı Erdoğan’a çağrı yapan Üçok, Yaycı’nın tekrardan önemli görevlere getirilmesini istedi.

İşte Zeki Üçok’un açıklamaları:

YAYCI’NIN ÇALIŞMALARI LİTERATÜRE GİRDİ

Amaç Cihat Yaycı’yı, FETÖ ile mücadele eden, Doğu Akdeniz’deki haklarımızı gündeme getiren, Yunanistan’ın, GKRY ve İsrail’in gasp ettiği mavi vatanımızı koruyup kollayan bir kişinin en büyük düşmanı kim? Birincisi FETÖ’cüler. İkincisi Yunanistan. Hergün Yunan basınında onunla ilgili haberler çıkıyor.

Amiral Cihat Yaycı’nın yaptığı çalışmalar uluslar arası literatüre girdi. “Yaycı doktrini” olarak geçiyor. Doğu Akdeniz’deki münhasır ekonomik bölgeleri belirlemek için “Sevilla Doktrini” deniliyordu, Sevilla Üniversitesi’nde bir hocanın çalışması olduğu için. Bunun karşılığı olarak “Yaycı doktrini” uluslararası literatürde yer almaya başladı. Böylesine önemli bir kişiyle ilgili yapılan atamanın hiçbir gerekçesi olamaz.

YAYCI’YA İHALE OPERASYONU

Bu gerekçeyi daha önceden de açıkladım. Kendisiyle ilgili olmayan, Hatta Deniz Kuvvetleri Komutanlığı dışında Donanma Komutanlığı’nda yapılan bir ihalede uygun mal teslim edilmemesi nedeniyle kabul edilmeyince devlet millet zarara uğramasın diye kendisinin yayınlattığı ihale şartlarına ilişkin emri gerekçe yapılarak şikayet ettiler ve bu şikayet gerekçesiyle terfi dönemine iki ay kala soruşturma açıldı. Buradaki en kritik olay budur. “Onu bu sene nasıl terfi ettirmeyiz” diye oturup düşündüler ve buldukları yöntem hakkında soruşturma açılması. Çünkü TSK’da personel kanununa göre hakkında soruşturma açılanlar, soruşturma sonuçlanana kadar terfi edemezler. Şu anda Cihat Yaycı’nın ağustos ayındaki terfisini engellemek için yapılan operasyona ne yazık ki Milli Savunma Bakanlığı alet edilmiştir. Buradaki teftiş kurulunun verdiği rapor, görevden uzaklaştırılması şeklindedir. Bu raporu kimlerin yazdığının incelenmesi bu olayın arkasındaki kişileri çıkaracaktır. Düşünün, ihaledeki malları teslim almayan mal muayene komisyonu üyeleri hakkında soruşturma izni isteniyor fakat Donanma komutanı Ercüment korgeneral diyor ki “Burada bir suç yoktur. Bunlar uygun olmayan malları almamışlardır. Bu nedenle bunlar hakkında soruşturma izni vermiyorum” diyor. Ama ne yazık ki bu ihaleyle hiçbir ilgisi olmayan Cihat Yaycı hakkında hazırlanan müfettiş raporuna dayanarak Genelkurmay Başkanı hiçbir saniye geçirmeden hakkında soruşturma izni veriyor. Bunun izah edilebilecek bir yanı yoktur. Bu tamamen Cihat Yaycı’yı tasfiye etmek için ortaya konmuş bir düzendir. Teftiş raporundaki gerekçelerden birisi şu; “İhalelere milli ve yerli üreticileri sokmadıkları…”. Teftiş raporunda bu ifade yer alıyor. Cumhurbaşkanını böyle ikna ettiklerini düşünüyorum. Şunu hepimiz biliyoruz ki MİLGEM projesi, Türk mühendisleri ve Türk Silahlı Kuvvetleri’nin yerli ve milli unsurları tarafından yapılmaktadır. Bu Deniz Kuvvetleri Kurmay Başkanlığı’nın koordinesinde yürümektedir. Şimdi hal böyleyken Cihat Yaycı’nın yerli ve milliliğini sorgulayacak son kişiler bu raporu hazırlayanlardır. Cihat Yaycı bizim Doğu Akdeniz mücadelesi, Libya ile olan anlaşma, FETÖ ile yapılan mücadelede ne kadar yerli ve milli olduğunu göstermiştir. Sen kalkıp “bu kişi beni ihaleden atıyor” diye soruşturma açman ayıptır.

Sayın Cumhurbaşkanından en başarılı deniz amirallerimizden birinin böylesine basit bir süreçle tasfiye edilmesine izin vermemesine, bu olayın üzerine giderek gerçekleri ortaya çıkarmasını talep ediyoruz. Ülkemizin yetiştirdiği bu değerli amiralimiz görevinin başına döner ve geçmişte olduğu gibi başarılı görevlerini icra eder.

‘BU RAPORU YAZANLARIN İNCELENMESİ LAZIM’

İhaleyi kaybeden müteahhit Milli Savunma Bakanlığı’na müracaat ediyor. Bunu MSB ciddiye alıyor ki hemen teftiş kuruluna gidiliyor ve inceleme başlatılmasını istiyorlar. Teftiş Kurulu Başkanı da Abdullah Gül’ün mezun olduğu Exeter Üniversitesi’nden mezun bir kişi. O da heyet oluşturuyor, teftiş kurulu bunu inceliyor. Cihat Yaycı’nın suçlu olduğuna, görevinden ayrılmasına ve soruşturma açılmasına karar verilmesi yönünde rapor yazıyorlar. Bu nasıl bir şeydir. Hiçbir alakası olmayan bir ihaleden ötürü Deniz Kuvvetleri Kurmay Başkanı’nın görevinden alınmasını yazıyorsun. Bu raporu yazanların incelenmesi lazım. Kimdir bunlar, nerelerden gelmişlerdir? Hangi gerekçelerle bu raporu yazmışlardır sorulması lazım! Yoksa bu ülkenin yetiştirdiği en değerli amirallerden bir tanesi heba olup gidecek. Bunun acısını biz çekeriz. Bir olayda kimin çıkarı varsa en çok sevinenler onlardır. İşte sevinenler ortada; FETÖ’cüler ve Yunanlar, bu kadar.

FETÖ’CÜLERİN HABERİ VAR DENİZ KUVVETLERİ KOMUTANININ YOK!

Daha iki gün önce Nedim Şener yazmıştı, “FETÖ’cüler tasfiye mi ediyor, tasfiye mi ediliyor” diye. FETÖ’cüler hedefe koydukları kişiler aleyhine müthiş kampanyalar yapıyorlar. Bu kampanyalardan en çok nasibini alan Cihat Yaycı’dır. Bu amiralimizi Birleşmiş Milletler’e kadar şikayet ettiler. “Soykırım yapıyor” dediler. Birkaç gün önce Mehmet Metiner ne dedi. “Milli Savunma Bakanlığı’ndaki Gül’cü unsurlara dikkat” dedi. Demek ki herkes bu sinyalleri almış. FETÖ’cülerin daha önceden yazdıkları tweet’ler var. Bunlara baktığımızda FETÖ’cülerin demek bu gelişmelerden haberi var. Bizlerin, Deniz Kuvvetleri komutanının haberi yok ama FETÖ’cülerin haberi var. Bu bile utanç verici bir durum. Deniz Kuvvetleri Komutanı, kararname yayınlandıktan sonra öğreniyor. Bu kadar gizli saklı bir operasyon.

ERDOĞAN’I NASIL İKNA ETTİLER?

Cumhurbaşkanının bu olayın ayrıntısından haberdar olmadığına inanıyorum. Cumhurbaşkanı daha önce Cihat Yaycı’nın adını anarak Libya anlaşmasında ne kadar değerli olduğunu anlatmıştı. Şimdi bu kişinin bu kararnameyi yazması için çok acayip şeyler anlatılmış olması lazım. Yoksa ikna edemezler.

Bu ülkede yetişmiş değerli insanlara hiçbir siyasi parti ayrımı gözetmeden sahip çıkmak gerekiyor. Bu değerlere sahip çıkmazsak bundan sonra gelenlerin önü kapanır. Çalışırsın, sonunda gelip sana bir tezgah kurarlar ve bütün yaptıklarını yok sayarlar. O yüzden bu musibeti yaygınlaştırmadan önlemek lazım.

Cihat Yaycı’ya yönelik ihale operasyonun arkasında kimler var?

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

10 Yorum

 1. 2 sene önce

  eger saraya kumpas magdurlarindan bir danisman alinsaydi, herhalde bugün bunu konusmuyor olacaktikkk……….

  Cevapla
 2. 2 sene önce

  Kendi çıkarları ülke çıkarlarının üstünde olan kimlerse onlar yapmıştır..kendi bekası tehlikede olanlar..ülkeyi pula çevirdiler..

  Cevapla
 3. 2 sene önce

  Eger boyleyse bu yanlistan mutlaka donulur…Bizim yayci gibi insanlara cok ihtiyacimiz var.

  Cevapla
 4. 2 sene önce

  Fetöcüler önemli birinin ayağını kaydırmak zorunluluğunu hissettiğinde Erdoğan’ın çevresindeki daha önemli bir elemanlarını kullanırlar. Gül’ün İngiltere yıllarından dostu Hulusi Akar maalesef yanlış yolda ve olmaması gereken bir koltukta. Ne kadar Fetö karşıtı komutan varsa tek tek ayaklarının kaydırılmasının hesabını Akar vermeyecek de kim verecek.

  Cevapla
 5. bu olay bence skandaldır.askeri okulları neden kapattınız ki o zaman? MSÜ içinde de fetöcüler fink atıyor

  Cevapla
 6. 2 sene önce

  Durun bakalım. Alel acele konuşmak iyi değil. Kimbilir belki çok daha iyi hizmet verebileceği bir yere getirilecek.

  Cevapla
 7. 2 sene önce

  Borç alan emir alır.Swap pazarlıklarında kelle mi veriliyor.Zamanında oslo da pkk ile pazarlık yaparken rahatsız olduğunuz isimler varmı demişlerdi askerden.Bülent arınçın damadı yeğeni etrafındaki khk lılarımı atayacaklar komutanın yerine.Ne istedilerse vermeye devam.

  Cevapla
 8. 2 sene önce

  Atamanın arkasında Feto filan yok. Bizzat Tayyip Erdoğan Var. Bu yaşananlar Erdoğan’ın asla milliyetçi olamayacağını Perinçek-Bahçeli kıskacı teorisinin nasıl boş bir teori olduğunu gösteriyor. Türkiye’de daima siyasal İslamın devleti yok etme çabası vardır. Feto meto diyerek bu iş sulandırıldı. Milliyetçi cephe önce beşe bölündü sonra ortadan kaldırıldı. CHP’de Atatürkçüler kovalandı. MHP’de Türkçüler dövülerek atıldı. İyi partiye daha kurulmadan amerikancılık enjekte edildi. Aydınlıkçılar ise Çin güdümüne girdiler. Doğruyolcular ise zaten Tayyibin adamı.. Zaten Erdoğan bizimkileri suya götürür susuz getirir. Kendi ortakları Fetullahı ve Gülü nasıl sattığı nasıl kullandığı ortada. Ayrıca MHP,İyi Parti ve İşci partisini birbirine öyle vurduruyor ki işin garibi bundan da dehşet oy devşiriyor. 2023’te başımıza halife olursa kimsenin gıkı çıkmayacak. Biz En Güvenilir kurum olarak TSK’yı bilirken birde baktık ki neler olmuş. Türk milliyetçileri olarak yenildik kabul etmek lazım. Tası tarağı toplayıp Hakasya’ya dönmenin vaktidir. Umudumuz kalmadı…

  Cevapla
 9. 2 sene önce

  Tüm amiral Yaycı;”Fetö”benzeri gurupların hedefi idi.Müslüman maskeli”Lawrence”torunları saldırdı.Peki,”Reyiz”(!) neden yemi yuttu¿????

  Cevapla
 10. 2 sene önce

  Bu kadar şarıltı geldi ise doğru yapılan bir şey var müslümanlara ıslama kitaba bagladılarsa eğer artı koca ordu bir kişimi elbetde değil zaten de olmamalı bir halt bilmiyorsunuz ama bilmiyormuş gb konuşuyorsunuz mutlaka bir sebebi vardır yakında kokusu çıkar o zaman göreceğiz 15 temmuzda ordu bitti demişlerdi .şimdi tarih yazıyor boş yapmayın

  Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!