Gündem

Çinli konsolostan Türk spiker Kübra Par’a Türkçe dersi!

Habertürk spikeri Kübra Par, koronavirüsle ilgili yapılan programda, 'Aslında Çin'in nüfusunu göz önünde bulundurunca bu çok çok küçük bir rakam' dedi. 'Rakam' sözcüğünü eleştiren Çin İstanbul Başkonsolosu Cui Wei, 'Bunlar rakam değil candır' dedi.

Habertürk’te yayınlanan ve sunuculuğunu Kübra Par’ın yaptığı Açık ve Net programına katılan Çin İstanbul Başkonsolosu Cui Wei, yayın sırasında koronavirüs nedeniyle hayatını kaybeden insanlarla ilgili ‘rakam’ ifadesini kullanan Par’a tepki gösterdi.

Cui Wei, yayın sırasında hayatını kaybeden insanlarla ilgili olarak, “Aslında Çin’in nufüsunu göz önünde bulundurunca bu çok çok küçük bir rakam” ifadelerini kullanan Par’a tepki gösterdi. Cui Wei, Par’ın sözlerine “Dünya Sağlık Örgütü de ilk basın toplantısında buna dikkat çekti. Dikkat edin bunlar rakam değil, bunlar candır” karşılığını verdi.

Etiketler

20 Yorum

 1. Şehitlerimize kelle diyen bir adam şuan Türkiye Cumhuriyetinin en tepesinde duruyor. Cui Wei nin sözü anlayana çok büyük bir ders olmuş.

 2. Elbet de can ama doğu Türkistan da canlar var buna ne diyeceksiniz Rabbim me havele silahın ız mümkünse deyiilse de Rabbim in kahar ismi var

 3. Valla benim için çin li birinin bir sinek kadar değeri yok. Günde bir milyon çin li ölse bile zerre kadar içim acimaz. İnşallah daha beter olurlar, inşallah virüs belasından dönüp doğu türkistana bakamaz olurlar.

 4. Yıllardır felaket filmleri yapılır…! Ya dünyayı uzaylılar istila eder, ya robotlar dünyayı ele geçirir yada meteor dünyaya çarpar. Geçiniz bu olasılıkları.! Her zaman söylerim, DÜNYA İÇİN EN BÜYÜK TEHLİKE ÇİNLİLER. Ne gelecekse insanoğlunun başına bu ÇİNLİLER yüzünden gelecek.

 5. Chc’de Japonların işgaliyle nanking katliamını nasıl ki tasvip etmiyorsam Japon korkusu nedir? “japonophobia” hadi onu geçtim adamlar 2.cihan harbiyle bedel ödediler asıl konu corona virüsü ki mers ve sars türevi olarak dünyada 90 bin vakanın 89 bini Çin’de hangi hayvanoğlu hayvandan geçti sorusunun cevapları da permütasyon ve kombinasyon hesaplarına döndü ki önce yılan(mutasyonu çıyan da var;) sonra pogomil dedi Çinli çekik gözlü bilim adamları ki adamlar otu b.ku yiyorlar kedi-köpek bile yiyorlar bu hayvanlar necis hayvandır ki demekki dünyanın demografik olarak en kalabalık nüfusuna sahip Çin’de yemek kültürü yok muasır medeniyet seviyesinde bize ulu önderimiz Atatürk’ün çizdiği yola göre ki ülkemizde mevcut hükümet Çin’le o kadar antlaşma yapmış İpekyolu projesi(one belt; one road project) için 40 milyar $’lık Shanghai 5’lisi aday adayı olmamız hasebiyle bize Çin pay verecek ve hinterland olarak Çin bizden geçecek artık nasıl geçer onu da varın siz düşünün virüslü ve çekik gözlü Çinliler olarak ki 1 milyon 200 bin uygurlunun içinde ağırlıkta kültürlü okumuş insanlara Çin’in kamplarında nasıl asimilasyon uygulanıyor diye düşünmekten geceleri uyuyamıyorum😭😭😭😭😭

 6. Çinliler mi ders verecekmiş hahaha gülerim ben buna. Onlar hangi Doğu Türkistanlı kardeşimize ‘Can’ olarak baktı ki? ‘Rakam’lar evet ‘Can’ değiller.😡😡😡

 7. Donanım böyle bir sey cok basit bir ifadeyle kendinizi ortaya koyuyorsunuz. Bu spikerin seviyesi de ülkenin genel halı show var ıcı bos. Buradan hemaset sözleri yazıp Uygur türkerininden yola cıkanlar kendi ülke gerceklerinı görmeyenler oglunu bedellı askere gönderip sehıt linkten konusanlar gibi.

 8. Bugun Suriyede radikal dinci uygurlar ve cecenler savasiyor. Uygur bolgreinde CHC yaptigi sey dogrudur..Radikal unsurlari kendi cografyasina sokmamamakta haklidir

 9. Çetin kardeş benim resmimimi paraya basmışsın ama üzerimde dozerle geziyorsun.Ne güzel insanlık dersi ama!

 10. Ne dersi ya kadının ne demek istediği belli başka yere çekip duyar kasmış ülkesinin içinde bulunduğu zor durumdan dolayı hassaslaşmış adam ama kesinlikle ortada bir i Türkçe öğretme durumu yok. Kadının ne demek istediği ortada.

 11. Etnik Türklerin olduğu ülkelerde Türkistan kurmak için ayaklanmalar yok din devleti kurmak için ayaklanan cihatçılar var. ABD de bu cihatçıları yalnızca pazarlıklarda koz olarak kullanmak üzere reklamlarını yapıyor. Rusya’dan Çin’den ve diğer ülkelerden Suriye’ye gelen etnik Türkleri gördük, cihatçı giyim kılık ve sloganları vardı Türklük/Türkistan ile ilgili hiçbirşey yoktu..
  Ne Türkiye’nin ne de etnik Türklerin Türkistanlar kurduracak gücü ve çoğunluğu var böyle bir siyasete gidilirse etnik Türklerin kırımından başka hiçbir sonuç çıkmaz..
  Türkiye Yurttaşlık haklarından yararlanılmayan ülkeler varsa onlarla ilgilenmeli, etnik Türklerle kültür bağlarını sıkılaştırmalı o ülkelerle yakın ilişkiler kurmak için fırsat olarak görmeli.

 12. Konsolos oturtmus. Bu kendinden ve dünyadan bi haber, türkülkle insanlikla alakasi kalmamis kiti türkce konusan kendilerini üstün gören zavallilar de iste böyle rezil edilirler. Eger bir gram haya namus seref haysiyet insanlik varsa bu kus beyinli spiker cikar herkesten özellikle Cinden özür dilemelidir.

 13. Türkçe olarak insanlık dersi verdi dediğiniz kişilere bir de Doğu Türkistan ı sorun bakalım onlar can değil mi para üzerine resim koymakla olmuyor insan yerine koysunlar yeter özgürlükten bahsedenler ilk olarak kendileri kısıtlıyor özgürlükleri özellikle de Müslümanların inanç özgürlüğünü bu derece mi korkuyorlar Müslümanlardan. Söylenecek çok şey var ama tavsiyem önce bir dönüp herkes kendine baksın

 14. Bilgi bilgi bilgi…
  Kübra Par bu öyle diploma ile master ile olmuyor bak! Bir Çinli güya Türk bir spikere Türkçe öğretiyor…

 15. Son bir dakikada da Uygur bölgesi sorununu gündeme getiren gazeteciye , Başkonsolos cebinden çıkardığı Çin parasındaki Uygur Türkçesini göstererek, başkonsolos son dakika golünü de atmış oldu…Başkonsolos , örtülü olarak şunu demek istedi : “Bizim ülkede azınlıkların dilinde ,ulusal paramızda , ibare var sizde var mı ? ” Binası taş olan komşu evi taşlamamalı, bunu öğrenmeliyiz…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı