GündemVideo

Deniz Kutluk’tan Akıncı’ya: Be adam sen kimsin!

Amiral Deniz Kutluk, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın Rumlara toprak vermeye kalkışmasına tepki göstererek, 'Be adam, sen kimsin ya! Bu yetkileri sana kim delege etti?' dedi.

Amiral Deniz Kutluk, Veryansın Tv Youtube kanalında Erdem Atay’ın sorularını yanıtladı.

Kıbrıs sorununa ilişkin sorunları ve önerilerini dile getiren Kutluk dikkat çeken açıklamalar yaptı. Kutluk, Mustafa Akıncı’nın politikalarını eleştirdi.

Kutluk şunları söyledi:

“KKTC’de bir Akıncı problemi var. Bu kişi kesinlikle milli ilkeleri olmayan ama sadece masada Rumlarla müzakere devam etme anlayışında ve bunun devam etmesini istemeyenleri de siyasi hasım olarak gören bir kişi. Toprak vermek için en değerli bölgelerini masada kimseden izin almadan ileri sürmüş biri. Be adam sen kimsin ya! Bu yetkileri sana kim delege etti. Senin parlamentodan geçmiş bir pozisyonun var mı? Sen bunları çarşıdan bulmuş gibi oraya buraya serpiştiriyorsun? Bunların hepsi kanla sulanan topraklar. Bu ne insafsızlıktır!”

‘ÜÇÜNCÜ TARAF YÖNLENDİRMESİ’

Kutluk, Akıncı’nın Barış Pınarı Harekatı için söylediği sözleri de şöyle değerlendirdi:

“Bu açıklamalar hiçbir yere sığmaz. Rumlar size çiçekle mi saldırıyor? Rumlar insanları çiçeklerle mi biçmişti? Size saldırdıklarında Rumlar sizi konfetiyle mi karşıladı? Bu sadece bir maksatla başka bir üçüncü tarafın yönlendirmesiyle söylenen bir şeydir, yoksa insanın kendi şuuruyla söylenebilecek bir şey değil.”

Yeniden müzakere yapmak isteyen Akıncı’nın ısrarını eleştiren Kutluk, “Akıncı Bey diyor ki, ben önümüzdeki ay sonunda görüşeceğim, parametrelere bakacağım, görüşmeler yapacağım. Ya kardeşim sen kimden yetki alıyorsun ya, sen parlamentona gidip sordun mu bana yetki veriyor musunuz diye, yoo… Sen kimsin, neyi temsil ediyorsun sen? KKTC’nin çıkarlarını temsil etmediğin açık.”

‘RUMLAR YANMA RİSKİNİ GÖZE ALIR’

Deniz Kutluk, Rumların son dönemlerdeki açıklamalarına da değindi. Kutluk Rumlara, “Suriye’de yapılan bir gecede oldu, Kıbrıs’ta da 1 gecede her şey olabilir” dedi.

Kutluk şunları söyledi:

“Türk halkı birleşmiştir Kuzey Kıbrıs’la. Artık hiçbir şekilde Türk halkının Kuzey Kıbrıs’ta verilecek bir tavize tahammülü yoktur. Hiçbir şekilde. Görüşecek bir şey kalmamıştır. Rum tarafı ateşkes anlaşması bozulduğu an, ortadan kalkar. Gelin efendi gibi barış anlaşması yapın ve tazminatınızı ödeyin. Yok siz bu barış anlaşmasını ertelediğiniz sürece, adadaki güvenliğinizi hiç kimse garanti edemez. Suriye’de yapılan 1 gecede oldu, Kıbrıs’ta da 1 gecede her şey olabilir. Güven sorunu hissedildiği an, silahlar ele alınır.

Rumlar, yok ‘gemilerinizi tutuklatırım’, yok ‘ben Yunanı da oyuna çağırıyorum’ sözleri maalesef ateşle oynamak olduğu için kendisi yanma riskini göze alacak. Nasıl yanar? Örnekleri yaşanıyor, yanmanın çok şekli var!”

Programın tamamını izlemek için:

Etiketler

2 Yorum

  1. Cok guzel bir video olmus. Tamamini bir solukta izledim. Sayin Amiralimize, analizleri icin bilahare tebriklerimi ve saygilarimi sunarim. Kibris Turkiye icin son derece onemli jeopolitik ozelliktedir. Ozellikle D.Akdenizde gaz yataklari bulunmasindan sonra bu onem kat ve kat artmistir. O yuzden ister Akinci denen Libos yada gaflet icerisindeki isbirlikci olsun, yada baska birisi, Turk devleti guclu oldugu surece hic bir anlam ifade etmezler. Viziltidan oteye gecemezler. Kibris Turk Cumhuriyeti oyle birkac yuz bin oy numarasi ile Turkiye’nin elinden cikmaz. Buna ihtimal vermiyorum. Kibris sehitlerimizin kani ile sulanmistir ve Kibris Turkiye’nin ‘Mavi Vatan’i icin vazgecilmezdir. Gerisi lafü güzaf tir.
    .

  2. Her işte bir hayır vardır. Bakarsın KKTC vatandaşları bir referandumla der ki “bizim başımızdakikerden adam olmaz biz Anavatan ile birleşmek istiyoruz” veya ne bilim “bizimkiler beceremiyor dış ilişkileri ve savunmayı Türkiye ye devredelim” eh bize de başımızın üstünde yeriniz var demek düşer. Değil mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı