Gündem

Diyanet’in dijital ortama açtığı kitabından: Kadınlı-erkekli horon tepmeyin, halay çekmeyin

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın dijital ortama açtığı, Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ahmet Yaman tarafından hazırlanan "Aile Hayatımız" kitabında, kadınlarla erkeklerin el ele halay çekip horon tepmemelerinin İslam'a aykırı olduğu öne sürüldü.

Sözcü’den Ali Ekber Ertürk’ün aktardığına göre, kitaptaki ifadede şöyle denildi:

“Her toplum kendi eğlence örfü ve düğün adetlerini meşru çerçevede yaşatacak, mahalli zevkler ve canlılıklar muhafaza edilecektir.”

“Tabiatıyla İslam’ın kesin yasakları olan alkollü içkilerden, birbirine yabancı erkek ve kadınların dans etmek, el ele birlikte halay çekmek, horon tepmek ya da benzeri müşterek eğlencelerinden, İslam’ın benimsemediği kılık ve kıyafetlerle arz-ı endam etmekten, gayrimüslimlere özgü kültür ve uygulamaları sahnelemekten, her türlü israftan, can ve mal güvenliğini tehdit eden silahlı gösterilerden kesinlikle uzak durmak kaydıyla.”

Etiketler

2 Yorum

  1. Beraber halay çektiğim kardeşlerimin namusundan ve ahlakından da kendimden de eminim. Basit ve saf eğlenceye bakarken sapık hislerle değerlendirenlerden rabbime sığınırım. Şirk yuvası diyanet utanmasa kabenin etrafında kadınlı erkekli dönmeyin diyecek.

  2. Veryansıntv nin katılmadığım noktalarından.Bunun neresi yanlış? Doğru olan bu kardeşim. Dini biz mi belirleyeceğiz! Karışık horon doğru değil, yani bunun neresini eleştiriyoruz ki ya da haberi olduğu gibi başka yerlerden mi alıyoruz, haramı helali toplumun tepkisine göre belirleyecek olursak içki fuhuş zina helal olur, veryansıntv bu konuda bir daha düşünmeli, diyanet doğru karar vermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı