Ege adalarında kim doğru söylüyor? Akar, Çavuşoğlu’na ne yanıt verdi?

featured

Yıllardır süren Ege adalarında Yunan askeri varlığı tartışmasında Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, 1995’den bu yana olumsuz bir olay yaşanmadığını savundu. Hulusi Akar ise Yunanistan’ın 16 adayı anlaşmalara aykırı şekilde silahlandırdığını söyledi.

Yıllardır süren Ege adalarında Yunan askeri varlığı tartışmasında Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, 1995’den bu yana olumsuz bir olay yaşanmadığını savundu. Hulusi Akar ise bu açıklamalardan 8 gün sonra Yunanistan’ın 16 adayı anlaşmalara aykırı şekilde silahlandırdığını söyledi.
Ege’deki Yunanistan işgalindeki adalar kafa karıştırdı. Yunan tarafı Ege’deki en az 152 ada, adacık ve kayalık hakkında tek taraflı olarak hak iddia ediyor. Yunanistan bu adaların Türkiye’ye yakın olanlarında iskele, liman gibi inşaatlara girişmiş son olarak adalara asker çıkarılmıştı.18 ada ve kayalığın statüsü tartışılırken hükümet uzun süre “işgal” iddialarını kabul etmedi.
Doğu Akdeniz’de yaşanan gelişmeler nedeniyle Türkiye Ege sorununu pek gündeme getirmek istemediği, sorunların ayrı ayrı ele alınması gerektiği konusunda karar aldığı konuşulmuştu. Bu nedenle uzun süre Ege sorunu gündeme sokulmadı. Doğu Akdeniz ile ilgili sorunlar gündemdeyken, Ege’deki adalar sorununa ilişkin Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’na bir kez daha konu sorudu.
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, 15 Ocak’ta CNN Türk canlı yayınında gazetecilerin sorularını yanıtlarken konu Ege adalarına geldi.
Çavuşoğlu, Yunan askerinin olduğu adalarla ilgili soruya “Onlar Ege Denizinde Lozan ve 48 Barış Anlaşmasıyla aidiyeti belli olmayan ada adacıklardır. Kardak krizinden sonra hiçbir adanın statüsünde hukuki ve fiziki olarak değişiklik söz konusu değildir” yanıtını verdi. “Yunan askeri çıkmış olabilir mi adalara?” sorusu üzerine Çavuşoğlu tekrar “Altını çizerek söylüyorum Kardak olayından sonra bizim aleyhimize hiçbir gelişme olmamıştır. Bu ne demek, bunu biraz düşünün. 95 öncesi oluşmuş askeri varlıktır. Bizim dönemimizde hiçbir olumsuz adım atılmamıştır” ifadesini kullandı.
Çavuşoğlu’nun açıklamasından tam 8 gün sonra 23 Ocak’ta Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar aniden Ege adalarındaki Yunan varlığını gündeme getirdi.
Ege’de uluslararası anlaşmalarla belirlenen gayri askeri statüde 23 adanın bulunduğunu belirten Akar, “Yunanistan, gayri askeri statüde ada olmasına rağmen bunlardan 16’sını anlaşmalara aykırı olarak silahlandırılmıştır. Yunanistan’dan uluslararası hukuka, imzaladığı anlaşmalara ve iyi komşuluk ilişkilerine göre davranmasını bekliyoruz” dedi.

Akar bu konuşmasıyla “1995’ten sonra aleyhimize gelişme olmamıştır” diyen Mevlüt Çavuşoğlu’nu da yalanlamış oldu. Şimdi kamuoyu hem Mevlüt Çavuşoğlu ve Hulusi Akar’ın açıklamalarındaki çelişkide kimin doğru söylediğini hem de yılladır süren Ege adaları tartışmasında neden Akar’ın şimdi konuşma gereği duyduğunu merak ediyor.

Veryansın TV

Ege adalarında kim doğru söylüyor? Akar, Çavuşoğlu’na ne yanıt verdi?

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

2 Yorum

  1. 3 sene önce

    Salı günü 21:30 Gündem Özel Kanal B’de Ümit Yalım konu hakkında program yapacak. İlgilenenlere duyurmuş olalım.

    Cevapla
  2. 3 sene önce

    Ikisi de ayni seyi farkli sekilde söylemisler

    Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!