Ekrem İmamoğlu’na açık mektup

featured
service

Ali Rıza Özdemir yazdı…

Sayın Başkan,

Öncelikle ifade etmek isterim ki, Aleviliği kamuda görünür kıldığınız açıklamalarınızı ve çalışmalarınızı son derece önemsiyorum. Şimdiye değin talepleri bir şekilde yok sayılan ve en temel hakları görmezden gelinen Alevi toplumunu daha görünür kılmak, hangi partiye mensup olursa olsun her siyasetçinin üzerine düşen ortak bir ödevdir. Ancak siyasetçilerin bu ödevi yerine getirirken azami derecede dikkatli olması, kaş yapayım derken göz çıkarmaması gerekir.

Bu bağlamda Hacı Bektaş Veli Festivali adını verdiğiniz etkinlikle ilgili iyileştirici yönde çok sayıdaki eleştirilerden bazılarını kısa ve öz şekliyle paylaşmak isterim. 

Öncelikle etkinliğin adındaki festival kelimesi Alevi toplumunun en azından bir kesimini rahatsız etmiştir. Çünkü festival kelimesi birçok anlama gelse de genel olarak şenlik kelimesini çağrıştırmaktadır. Bu bağlamda Hacı Bektaş Veli Şenliği anlamına gelecek bir etkinlik en azından uygunsuzdur. Üstelik bu festival/şenliğin Hazret-i Pir’in vefat yıldönümünde yapılması bu etkinliği daha da uygunsuz hale getirmiştir. Etkinlikte halaylar çekilmesi, eğlenceler düzenlenmesi de Hünkâr Hacı Bektaş Veli’nin bendelerini fevkalade yaralamıştır. 

Tarihe mal olmuş büyük insanlar, hele ki bugünkü Alevi-Bektaşi hatta AhmedYesevi üzerinden bakarsak Türk kimliğinin şekillenmesinde öncü role sahip olan Hünkâr Hacı Bektaş Veli gibi abide şahsiyetler eğlencelerle, halaylarla yâd edilmezler. Değişik etkinliklerle ağırbaşlı şekilde anılırlar. Siz de takdir edersiniz ki, eğlence, halay vb hayatın bir parçasıdır ancak bunların yeri başkadır. Elbette etkinlikler kapsamında Hazret-i Pir’in makamına yakışan etkinliklerin de olduğunu biliyoruz. Ancak bunlar, halayların, eğlencelerin gölgesinde kalmış, Hazret-i Pir’in gerçek kişiliğinin ve misyonunun Türk toplumuna anlatılmasını perdelemiştir.

İkinci olarak düzenlemiş olduğunuz festivale Alevi toplumunun bütün bileşenlerini davet etmediğinizi ifade etmek gerekir. Sadece belli bir kliğin organize ettiği anlaşılan etkinliklerin bütün Alevi toplumunu kucaklamadığı açıktır. 

Üçüncü olarak ifade etmek istediğim husus dışarıdan bakınca Alevi ama içeriden bakınca Alevi toplumun Harici dediği Hz. Ali ve Ehlibeyt düşmanı bazı kimselerin Hünkâr Hacı Bektaş Veli etkinliklerinde yer almasıdır. Bunun en bariz örneği konserde görev alan Musa Eroğlu adlı türkücüdür. Açık kaynaklara düştüğü üzere Musa Eroğlu, Almanya’daki bir etkinlikte “Alevi kültür merkezleri Arapların Ali’si, Hüseyin’i ve Hasan’ıyla uğraşacaklarına bu çocuklara saz çalmayı öğretsinler. Türkiye’de devrimi bu çocuklar yapacak” demiştir. Bu açıklamaya tepki gösteren katılımcılar “Seni dinlemek de alkışlamak da yok” diyerek tepki göstermiş ve salonu terk etmiştir.[i]

Hz. Ali soyundan gelen Hünkâr Hacı Bektaş Veli’nin adına düzenlenen bir etkinlikte Hz. Ali’ye düşman unsurlara yer verilmesindeki garabeti siz de takdir edersiniz. [Örnekleri çoğaltmak mümkün, biriyle yetiniyorum.]

Sayın Başkan,

Bugünkü Türk milletinin inşasında AhmedYesevi ve onun izinden giden erenlerin rolü büyüktür. Türkiye ve çevre bölgelerde de bu görevi Hünkâr Hacı Bektaş Veli üstlenmiştir. Alevi veya Sünni fark etmez Türk Müslümanlığının inşasında öncü rol oynayan bu erenler, hepimiz için kutsal kişilerdir. Bu kutlu şahsiyetlerin gerektiği şekilde anılması ve Türk toplumuna anlatılması gerekir.

Son dönemlerde Aleviliği İslam dışı ve Türk kültür dairesinin dışında göstermek isteyen bir klik baş göstermiştir. Bu klik bazı Alevi kurumlarını ele geçirmiş, Alevilik adı altında, ne yazık ki, Türklük, Atatürk ve İslam düşmanlığına varan bazı işlere girişmişlerdir.[ii]Alevi inancının asıl taşıyıcısı olan büyük kesim, Harici olarak adlandırdığı bu Hz. Ali ve Ehlibeyt düşmanı yapının etrafınızı kuşatmış olduğunu düşünmektedir.

Bundan sonraki faaliyetlerinizde Alevi inancının asıl taşıyıcısı olan ve Alevi toplumunun geniş kesimini temsil eden kişi ve kurumların görüşlerine başvurmanız her bakımdan daha yararlı olacaktır.

  
[i]https://www.posta.com.tr/eroglunun-sozleri-tepki-cekti-168468
[ii] Birkaç yazı için bz.:

https://www.veryansintv.com/alooo-genel-merkez-sesim-geliyor-mu-pir-sultan-abdal-kultur-derneginden-sacma-bir-aciklama

https://www.veryansintv.com/ataturkun-yanindan-ocalanin-emrine-veliyettin-efendi-nereye-kosuyor

https://www.veryansintv.com/avrupada-alevilik-nereye-gidiyor-peki-turkiye-ne-yapiyor

https://www.veryansintv.com/alisiz-aleviligin-yeni-hamleleri

https://www.veryansintv.com/sunnilik-saldiri-altinda-da-alevilik-degil-mi

Ekrem İmamoğlu’na açık mektup

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

8 Yorum

 1. 9 ay önce

  Ali bey, burada amaç Aleviliği yozlaştırmak, dejenere etmek. E. İmamoğlu’nun niyetinin tam olarak Aleviliği dejenere, bozmak olduğunu düşünüyorum.

  Cevapla
 2. 9 ay önce

  Hocam ne kadar teşekkür etsek az olur. Bu garabet etkinliğin ne olduğunu ve bazı kimselerin ne idüğünü zarifçe anlatmış ve hatırlatmışsınız. Çok sağolun

  Cevapla
 3. Bu adam politikacı, nereden çıkar bulursa o yöne döner, öyle konuşur. Peki bu adamın yanında hiçmi alevi bir danışman, yönetici yoktur da, İmamı uyarmamış.
  Hitabın ve düşüncen bana hoşgörüyü değilde, artık bir yerlerde sıklıkla gördüğümüz, katı bir din anlayışını hatırlattı. Hiç bir din laboratuarda isbatlanmamıştır. Hiç bir kimse yoktur ki, öte tarafa gidip gelip, aaa, böyleymiş yauu, demiş olsun. Din sadece bir inançtır ve inançlara saygı gösterilir.
  Musa Eroğlu, müziğinin haricinde gözümde bir acaip büyüdü..

  Cevapla
 4. 9 ay önce

  ben tüm yapılanları birer polıtk atılım goruyor cıdıye almamayı dusunuyorum. bu tarz eylemler fıtneye etnık ayrımcılıga yavas yavas gaz verme egılıı olarak dusunuyorum. bır yandan guney dogulu vatandaslara kendı benlıklerı dogrultusunda destek vermek dıger yandan bu . daha sonra lazdı cerkezdı vs . bunlar batılı guclerın hegemonyasında onların bırer masası olarak türk ulusunu hem dını hem de ulusal bırlıgı acısından parcalam emellerı gutmektedır. ne var sımdı bunda abarttın dıyebılırsınız. ama gerıye bır bakın cumhurıyet kuruldugundan berı hangı zamanda sıyasıler(ozellıkle de ımamoglu gıbıler ) zamanında bu tıp tesebbusler gercekleştırıldı. gecmıste bır ulus devlet olarak mıllet olarak bu tıp seyler agza alınmazdı. cunku bız ulustuk. ulusuz da. bunları kasıyanların elbet bır art nıyetıde vardır.

  Cevapla
 5. 9 ay önce

  Alevîlik ali ye bağlı olan demek bir türk ‘ün ali ye bağlı olması düşündürücü. Musa eroğlu bence doğru söylemiş.
  Musa eroğlu dogru.soylemis bence de orda.olmali.

  Cevapla
 6. 9 ay önce

  Bizde sesi sese benzetmek hastaligi hic bitmeyecek anlasilan. Birileri oyle diyorda o is oyle degil. Arastirip ogrenmek gerek. Al ve al koklu kavramlari arastirmak gerek. Ali dedigin bizim uludan bozma zaten.

  Cevapla
 7. 9 ay önce

  Sizi çok seviyorum ve saygılarımı sunuyorum iyiki varsınız bizi aydınlattınız için size çok teşekkür ederim başarılı olmanız için Sünni bir Türkmen Türkü olarak sizi selamlıyorum.

  Cevapla
 8. 5 ay önce

  Bu kapitalist selefiler yüzunden ne türklük ne alevilik kalır hacı abi.dinleri dinarları

  Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!