GündemVideo

Erdoğan: Darbeci Hafter’e hak ettiği dersi veririz

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, ateşkes anlaşmasını imzalamayan Halife Hafter'e tepki gösterdi. Erdoğan, Libya'da saldırıların devam etmesi durumunda Hafter güçlerine gerekli dersi vereceklerini söyledi.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, ateşkes anlaşmasını imzalamayan Halife Hafter’e tepki gösterdi. Erdoğan, Libya’da saldırıların devam etmesi durumunda Hafter güçlerine gerekli dersi vereceklerini söyledi.

Erdoğan, Türkiye ve Rusya ile başlatılan çözüm sürecine yönelik alınan inisiyatif doğrultusunda Libya’da ateşkesi sağlamak için epeyce gayret gösterdiklerini söyledi.

Ateşkesi yazılı hale getirmek amacıyla dün Moskova’da yapılan görüşmelerde Trablus Hükümeti’nin son derece yapıcı ve uzlaşmacı bir tavır sergilediğini, ancak bu müspet tutuma karşı darbeci Hafter’in ateşkesi imzalamaya yanaşmadığının altını çizen Erdoğan, şöyle konuştu:

“Darbeci Hafter önce ‘evet’ dedi ama sonra ne yazık ki maalesef Moskova’yı terketti, kaçtı. Ama heyetimiz oradaki o dürüst duruşunu sergileyerek imzasını attı ve şu anda belge, evrak, her şey bizim elimizde. Biz görevimizi yaptık. Bundan sonrası Sayın Putin ve onun ekibine ait. Biz hiçbir zaman söylediğimiz sözü inkar etmeyiz. Burada da söylediğimiz sözün sonuna kadar arkasında durduk ama ama ne yazık ki darbeci Hafter, aynen darbeciliğinde olduğu gibi, masada bir yalan darbesi yaparak Moskova’yı terk etti. Darbeci Hafter’in ortaya sürdüğü şartlar, zaten gerçek yüzünü ve asıl niyetini gösteriyor. Darbeci Hafter’in daha önceki anlaşmalardaki sicilinin hiç de iyi olmadığını gayet iyi biliyoruz. 2015’deki anlaşmada işine gelen kısımları uygulayıp, diğer kısımları tanımayan bir zihniyetin bugün ateşkesi reddetmesi bizi hiç de şaşırtmadı.

BERLİN ZİRVESİ

Bu defa geçmişten farklı olarak işin içinde Türkiye var. Her şeye rağmen dün Moskova’da yürütülen görüşmeleri, darbeci Hafter’in gerçek yüzünün uluslararası kamuoyuna göstermiş olması bakımından olumlu buluyoruz. Pazar günü Berlin’de yapılacak zirvede bu meseleyi Türkiye’nin yanında Almanya, Fransa, İngiltere, Rusya, İtalya, Mısır, Cezayir ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin katılımıyla liderler düzeyinde değerlendireceğiz. Bu toplantıya ayrıca ABD başta olmak üzere diğer bazı ülkelerden de alt düzeyde katılım da olacak. Ayrıca BM, Afrika Birliği, Arap Ligi gibi uluslararası kuruluşlardan da katılım bekleniyor.

Biz Tunus ve Katar’ın da mutlaka bu masada olması gerektiğini ilgili taraflara bildirdik. Uluslararası toplumun vicdanlı, ahlaklı davranması halinde Libya’daki krizin kısa sürede sulh yoluna girmesi mümkündür. Coğrafyamızın pek çok yerinde olduğu gibi Libya’da da meseleye sadece petrol kaynaklarına hakim olma gözüyle bakılırsa daha çok kan akacak demektir. Önümüzdeki günlerde darbeci Hafter ile ülkenin meşru yönetimi arasında yapılacak tercihleri dikkatle takip edeceğiz. Ülkenin meşru yönetimine ve Libya’daki kardeşlerimize saldırılarını sürdürmesi halinde, darbeci Hafter’e hak ettiği dersi vermekten de asla geri durmayacağız. Libya halkını özgürlüğe ve istikrara kavuşturana kadar bu coğrafyadaki varlığımız sürecektir.”

Erdoğan, İdlib’deki ateşkes durumuyla ilgili de “Gerekirse (Suriye) rejimin ateşkesi bozma girişimlerini bizzat önlemekte kararlıyız” ifadelerini kullandı.

NEDEN İMZALAMADI?

Libya’nın doğusunu kontrolü altında tutan Halife Hafter, Moskova’da dün üzerinde uzlaşılan ateşkes metnini imzalamadan Moskova’dan ayrılmıştı.

Suudi Arabistan’a ait Al Arabiya kanalına göre; General Halife Hafter ateşkes anlaşmasını, Ankara’nın Libya’daki askerlerini geri çekmesine ve Trablus merkezli Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) ile yapılan anlaşmaların geçersiz olduğuna dair maddeler içermemesi nedeniyle imzalamamaya karar verdi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da yaptığı açıklamada, “Türkiye olarak Cumhurbaşkanımızın liderliğinde Libya’da bir ateşkes ve barış için üzerimize düşeni yaptık, bundan sonra da yapmaya devam edeceğiz. Ama bu tabloda şunu görüyoruz; kim barış kim savaş, kim Libya’da birlik beraberlik istiyor, kim istemiyor ortaya da çıkmış oldu” demişti.

METİNDE NE VARDI?

Ateşkes için hazırlanan metinde, “Libya’nın egemenliğine, toprak bütünlüğüne, bağımsızlığına, birliğine ve Birleşmiş Milletler sözleşmesine tereddütsüz bağlılık” vurgusu da yapılıyordu.

Metinde, şu ifadeler yer alıyordu:

“Taraflar, Libya’daki çatışmalar için askeri bir çözüm olmayacağını, Libya halkının acılarının acilen sona erdirilmesi ve insani durumların düzeltilmesi hedefiyle, krizin sadece Libyalılar arasındaki diyalog yoluyla çözüme kavuşturulacağına dair birbirlerine teminat verdi.”

İnsani yardımların ihtiyaç sahiplerine güvenli şekilde ulaşması, yardımların sevkiyatı, depolanması ve dağıtımının sağlanmasına atıfta bulunulan metin, “Sürdürülebilir ateşkesi sağlayan bir muharebe hattı belirlenmesi ve buna destek olarak sahadaki durumun istikrarlı hale getirilmesini” öngörüyordu.

Anlaşma metninde, “Trablus ve diğer kentlerdeki günlük yaşamın normalleştirilmesi için gerekli tedbirlerin alınması, böylelikle tüm saldırıların sonlandırılması ve söz konusu hat boyunca askeri gerilimlerin uyumlu şekilde azaltılmasının sürdürülmesine” atıfta bulunulmuştu.

Metinde ayrıca, “Birleşmiş Milletler Libya Destek Misyonu (UNSMIL) eylem planının belirlediği şekliyle, iki taraftan 5’er kişilik askeri komisyon üyelerinin atanması, böylece taraflar arasında temel muharebe hattının belirlenmesi, ateşkesin uygulanmasının izlenmesi ve ateşkesin sürdürülebilirliğinin sağlanması” kararlaştırılmıştı.

7 Yorum

  1. İhvan’dan Hâşimî Ürdün kralı da haz etmiyor ama Beşar Esed’e benzeyen bir yanı hiç mi hiç yok! İhvan’a Beşar Esed gibi Abdelfettah el-Sisi gibi karşı olduğumuz sürece, kazanan hep AKP ve aktrolleri olacaktır.

  2. Parali askerlerle hak aramak nerede görülmüsssssss………. Suriyedeki PKK/YPK li kürtlerde Amerikanin parali askerleridirrrrrr……… ABD ne dedi… petrolu garantiledik dedi… geberen saf kürtlerrr….. libyada geberen sudanli, cadli ve diger bazi afrika ülkelerinden gelen parali askerler…. bunlar libya icin savasmiyorrrrrr…… fransiz ve abd nin petrol cikarlari icin geberiyorlarrr…. bizim orada kendi askerlerimizle olmamiz kendi cikarlarimizi vede orada olan türk soydaslarimizi korumak icin…… Orada ne isimiz var diyen yorumcularaaa…. sen önce Orada neden parali askerlerin haftar komutasinda….fransiz ve abd icin ayni sekilde kürd vatandasi yorumcu iseniz… neden suriyede ve irakta abd cikarlari icin savastigini sorgulaman lazimmmmmmmm……. vede doguda neyin savasini veriyorsunuz …. aciklaman lazimmmmmmm…….. fazla gelen aklinizi abd ye parali askerlik yapan kürdlere verinnnnnnn

  3. pyd pkk ye suriye de dersini verdin üstelik hemen sınırında sıra haftere geldi değil mi ? saflarda kanıyor senin bu laflarına baksana veryansında inanıyor ne garip değil mi !

  4. BURADAN BİR KEZ DAHA SN.CUMHURBAŞKANINA, MİLLİ SAVUNMA BAKANINA, GENELKURMAY BAŞKANINA VE TSK DAKİ GENERALLERE SESLENMEK İSTİYORUM.LİBYA’DA TÜRKİYE’ NİN İSTEDİKLERİNİ ALMASINI İSTİYORSANIZ YANİ TÜRKİYE ‘NİN BAŞARILI OLMASINI İSTİYORSANIZ 1974 KIBRIS BARIŞ HAREKATININ BİR BENZERİNİ LİBYA’DA YAPMAK DURUMUNDASINIZ! LİBYA YA 100-150 KİŞİLİK EĞİTİM BİRLİĞİ YANİ KENDİSİNİ BİLE KORUMAKTAN ACİZ ZAYIF BİR ASKERİ BİRLİK GÖNDERİRSENİZ O BİRLİĞİMİZİ ÖLÜME GÖNDERMİŞ OLURSUNUZ!LİBYA’DA MASADA BİRŞEY ELDE EDİLMEK İSTENİYORSANIZ LİBYA’ YA 50 BİN TÜRK ASKERİ GÖNDERİLMESİ GEREKİYOR! AMA EN AZ 15-20 BİN PİYADE VE KOMANDO BİRLİĞİ KESİNLİKLE GÖNDERİLMESİ GEREKİYOR!YOKSA LİBYA HÜSRANLA SONUÇLANIR!AYRICA RUS YETKİLİLERİNİDE MUTLAKA İKNA ETMEK LAZIM!GEREKİRSE RUS ASKERLERİ DE LİBYA’DA TÜRK ASKERLERİYLE BİRLİKTE LİBYA HALKININ GÜVENLİĞİNİ VE HUZURUNU SAĞLAYABİLİR!TÜRK MAKAMLARI RUSLARA TÜRK VE RUS ASKERLERİNİN LİBYA’DA BİRLİKTE GÖREV YAPMASI TEKLİFİNDE BULUNMALIDIR!AYRICA LİBYA MESELESİNİN TÜRKİYE VE RUSYA AÇISINDAN BİR ÖLÜM KALIM MESELESİ OLDUĞU RUS MAKAMLARINA İYİ ANLATILMALIDIR.EĞER DOĞU AKDENİZ DEN ÇIKACAK DOĞALGAZ VE PETROL AVRUPA YA ULAŞIRSA AVRUPA NIN RUS DOĞALGAZINA VE PETROLÜNE İHTİYACI KALMAZ VE SONUNDA SOVYETLER BİRLİĞİ GİBİ RUSYA ÇÖKER!O ZAMAN DÜNYA TEK KUTUPLU OLUR VE AMERİKAN HEGEMONYASINA GİRER!

  5. Türkiye’nin ekonomik ve Siyasi yikimini,Dis siyasetteki dibe vuruslari örtbas etmek icin savas tamtamlari ve dincilik yaparak sadece devletin yikimini hizlandirirsiniz.

  6. Önce bir tespitte bulunalim:Hafter darbeci degildir bu ahlaksizca bir yalandir,Hafter Libya Temsilciler Meclisi’nin kabul ettigi Ordunu baskomutanidir.Hafter’e düsmanlik aslinda Libya cöllerinde Mehmetcigin kaninin dökülmesi icin bir adimdir.Hafter’e düsmanlik Ihvan yani Müslüman Kardesler örgütüne destek vermektir ki buna da Libya’ya ihanet denir.Türkiye’ye ihanetiniz yetmemisgibi simdi de Libya’ya ihanet ediyorsunuz.Hafter cok dogru ve yerindebir karar vermistir.Ve Türkiye’nin hic ilgisi olmadigi halde müdahil olmasindan duydugu rahatsizligi sile getirmistir.Amerikaya Ortadoguda ne isin var diyenler aynaya bakmadan Libya’ya gidiyorlar ki buna isgalcilik denir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı