Gündem

Erdoğan’dan kritik görüşme sonrası Libya mesajı

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Libya Başbakanı Fayiz es-Serrac ile görüşmesinin ardından düzenlen ortak basın toplantısında konuştu. Erdoğan konuşmasında, 'Darbeci Hafter'i destekleyerek Libya'yı kan ve gözyaşına boğanları tarih yargılayacaktır' ifadelerini kullandı. 'Libyalı kardeşlerimizi asla darbecilerin ve lejyonerlerin insafına bırakmayacağız' diyen Erdoğan, meşru hükümete ve kurumlarına desteklerini sürdüreceklerini söyledi. 

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Libya Başbakanı Fayiz es-Serrac ile görüşmesinin ardından ortak basın toplantısında konuştu.

Erdoğan’ın konuşmasının satır başları şöyle:

“Sayın Serrac ile Libyalı kardeşlerimizin refahına katkı yapacak verimli bir görüşme gerçekleştirdik. Türkiye’nin önceliği bir an önce Libya’nın istikrara kavuşmasıdır.

Mevcut krizin başından bu yana söylediğimiz gibi çözüm ancak BM himayesinde ve Libyalıların öncülüğünde yürütülecek bir siyasi süreçle tesis edilebilir.

Altını çizerek söylüyorum darbeci Hafter ifadesini kullanıyorum, bunu boşuna kullanmıyorum. Hafter yakın zamanda Libya siyasi anlaşmasını reddedip, ülke yönetimini üstlendiğini açıklayarak gerçek yüzünü bir kez daha göstermiştir.

Tabii ‘Hafter’i bir kenara koymak mümkün değil’ gibi bir anlayışla yaklaşım gösteren ne yazık ki devlet başkanları veya devlet temsilcileri de var. Onlara tekrar hatırlatıyoruz. Hiçbir zaman Libya halkının sorunlarıyla ilgilenmeyen ve Libya’nın geleceğini sürekli tehdit altında tutan bir kişinin bu konuda masaya oturacak bir temsili kabiliyeti de olamaz.

‘HAFTER’İ DESTEKLEYENLERİ TARİH YARGILAYACAK’

Bu kişi ve buna destek sağlayanlar barışın önündeki en büyük engeldir.

Darbeci Hafter’i destekleyerek Libya’yı kan gölüne koyanları tarih yargılayacaktır.

Milli mutabakat hükümetinin son dönemde kazandığı başarıları ise biz de takdirle takip ediyoruz.

Yaptığımız görüşmede Libyalıların hayatını olumsuz etkileyen ablukanın kaldırılması gerektiğini de ele aldık.

‘PETROLÜN DARBECİLER TARAFINDAN SATIŞINA İZİN VERİLMEMELİ’

Darbeci Hafter’in Libya halkının hakkı olan petrolü, daha fazla silah almak ve lejyoner toplamak için kaçak yollardan satmak istemesini yakından izliyoruz. Tüm aktörlere gereken adımları atmaları yönünde çağrımızı tekrarlıyoruz.

Libyalıların refahı için kullanılması gereken petrolün darbeciler tarafından satışına izin verilmemelidir.

‘LİBYALI KARDEŞLERİMİZİ DARBECİLERİN VE LEJYONERLERİN İNSAFINA BIRAKMAYACAĞIZ’

Bugün deniz yetki alanlarının sınırlandırılmasına dair imzaladığımız mutabakat temelinde yeni işbirlikleri geliştirmeyi kararlaştırdık.

Türkiye hakkın ve haklının yanında olmayı sürdürecektir. Libya’nın istikrara kavuşması tüm bölgenin faydasınadır. Libyalı kardeşlerimizi asla darbecilerin ve lejyonerlerin insafına bırakmayacağız. Libya’nın meşru hükümetten ve kurumlarına verdiğimiz destek artarak devam edecektir.

Bu vesileyle aziz kardeşim Serrac’a sergilediği güçlü idareler için teşekkür ediyorum. Toplantımız ve istişarelerin hayırlara vesile olmasını diliyorum.”

‘TRABLUS VE ÇEVRESİNİ ÖZGÜRLEŞTİRDİK’

Libya Başbakanı Serrac’ın açıklamalarından öne çıkanlar ise şöyle:

“Kendisiyle çok önemli konuları ele aldık. Libya’daki gelişmeleri ele aldık. Aynı bağlamda ikili ilişkilerimizin geliştirilmesiyle ilgili konulara değindik. Bu bağlamda Türkiye’nin tarihi ve cesur tutumundan dolayı teşekkürlerimizi ilettik. Libya halkının yanında yer almalarından dolayı minnettarlığımızı ifade ettik.

Bugün, bu güzel günde bize karşı lejyonerler ve onları destekleyenler tarafından başlayan bu saldırılardan sonra birkaç saat öncesinde büyük bir başarıyı elde etmiş olduk. Ve Trablus ve çevresini özgürleştirmeyi sağladık.

Aslında bu zafer hepimizin zaferidir. Şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyoruz.

İlk günden beri sayın Cumhurbaşkanına da ifade ettiğim gibi mücadeleye devam edeceğiz. Bu düşmanı ortadan kaldırılıncaya kadar, ülke topraklarını zorla ele almalarına karşı mücadelemizi yapacağız. Modern demokratik ülkemizi tesis etme yolunda geri adım atmayacağız.

‘SAVAŞ SUÇLUSUYLA MÜZAKERE MASASINA OTURMA…’

Ülkenin geleceği ve olanaklarını sömürmelerine izin vermeyeceğiz. Eğer bu savaş suçlusuyla müzakere masasına oturmayla ilgili her ne kadar bir takım zorlamalar olsa dahi kendisinin meşru davranmadığını da bilmekteyiz.

Hiçbir şekilde kendisine bundan sonraki süreç içerisinde bir müzakere olanağı vermeyeceğiz. Bizim için önemli olan taraf halktır, halkın iradesidir.

Libyalıların ölümüne sebep olan taraflara da bir çağrıda bulunuyoruz. Şu an sizler Trablus çevresinde surlarında yenilgiye uğradınız. Diyorum ki, tarih sizi asla affetmeyecektir.

‘TEKRAR İMAR SÜRECİNDE TÜRKİYE’Yİ LİBYA’DA GÖRMEK İSTİYORUM’

Çok değerli kardeşim, Cumhurbaşkanı Erdoğan; Libya sahip olduğu kaynaklar ve birçok zenginlikle Türkiye ile yapıcı işbirliğini kurma olanaklarına sahiptir. Hep beraber sizlerle omuz omuza, Libya’nın tekrar imarı sürecinde de Türkiye ve Türk şirketlerini tekrar Libya’da görmek istiyorum.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığına ve halkına en içten dileklerimi iletirken, Türkiye’ye daha fazla atılım getirmesini ve halkın daha iyi noktalara ulaşması temennimi iletiyorum.”

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara’da konuk ettiği Libya Başbakanı Fayiz es-Serrac ile işbirliğinin güçlü şekilde devam ettirileceği mesajını verdi. İki lider, Libya’nın istikrar ve güvenliğini hedef alan gayrı meşru ve darbeci güçlere karşı mücadele vurgusu yaptı ( Kemal Delikmen – Anadolu Ajansı )
Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı