GündemVeryansın TV

Erol Mütercimler’in ‘Atatürk’ü İngiliz tabur selamladı’ iddiasına ‘özür’ bekleniyor

Erol Mütercimler’in 'Ankara’daki iki İngiliz birliği Mustafa Kemal Paşa'yı selamladı' iddiası tartışmaları sürüyor. Yazar Cengiz Özakıncı, Atatürk’ün Ankara’ya geldiği zamanda Ankara’da herhangi bir İngiliz birliğinin olmadığının belgesini açıklamıştı. Bunun üzerine Erol Mütercimler bu açıklamalara tepki göstermiş, çok sayıda kitabı iddiasına kanıt olarak sunmuş ve bu konuyu kapattığını söyledi. Cengiz Özakıncı, Mütercimler’in kanıt olarak sunduğu tüm kitapları tek tek inceledi ve belgeler ortaya koydu. Özakıncı, “Bu iddiaları yayanlar bizim sunduğumuz bu belgeleri gördükten sonra dürüst bir tutumla bu iddialarından vazgeçebilirler” çağrısında bulundu.

VERYANSIN TV

Erol Mütercimler’in 23 Nisan’ın 100’üncü yıldönümünde Habertürk Tv’de ortaya attığı iddia tartışılmaya devam ediyor. Mütercimler, Fatih Altaylı’nın sunduğu programda, “Ankara’da küçük bir İngiliz birliği var. Hatta Mustafa Kemal Paşa Ankara’ya ilk geldiğinde bu İngiliz birliği Mustafa Kemal Paşa’yı selamlamıştır” iddiasını ortaya atmış, bu iddianın ardından başta Atatürk ve Cumhuriyet düşmanı Mustafa Armağan ve Fatih Tezcan olmak üzere çok sayıda tarih çarpıtan kişiler, Mütercimler’in bu sözlerini “Atatürk İngiliz ajanıdır” iddiasına dayanak yapmıştı.
Yazar Cengiz Özakıncı da 20. Kolordu Komutanı Tuğgeneral Ali Fuat Cebesoy’un Genelkurmay Başkanlığına 21 Mayıs 1919 tarihli gönderdiği şifreli belgeyi kaynak göstererek, Atatürk’ün Ankara’ya geldiği tarih olan 27 Aralık 1919 gününde Ankara’da herhangi bir İngiliz birliğinin olmadığını söyledi.
Özakıncı’nın bu belgeleri açıklamasının ardından Mütercimler, Halk Tv’de, Özakıncı’ya iki programla yanıt verdi. Çok sayıda kitap ve hatıratı kanıt gösteren Mütercimler, Atatürk’ün Ankara’ya geldiğinde İngiliz birliğinin olduğunu ve bu birliklerin Atatürk’ü selamladığı iddiasını yineledi.
Bu programların ardından konuyu kapattığını söyleyen Mütercimlere, Cengiz Özakıncı’dan bir yanıt daha geldi. İsmini anmadan hazırladığı programda Mütercimler’in ortaya koyduğu tüm kitapları ve hatırlatları tek tek inceleyen Özakıncı, çok sayıda belge gösterdi.
Mütercimler’in bu kitapları kanıt olarak göstermesinin tamamen izleyiciyi aldatmacadan ibaret olduğunu ileri süren Özakıncı şunları söyledi:
“Atatürk Ankara’ya ilk gelişinde, iki tabur işgalci İngiliz askeriyle selamlandı iddiasının belge olarak kanıtı yoktur. Tersine belgeler bu iddiaları yalanlayan belgelerdir. Bu iddiaların doğru kabul edilmesi mümkün değildir. Bu iddiaları yayanlar bizim sunduğumuz bu belgeleri gördükten sonra dürüst bir tutumla bu iddialarından vazgeçebilirler.”
Özakıncı bu programın tarih konusunda da bir ders olduğunu belirterek, şu vurguları yaptı:
“Hatırlatla belge birbirinden ayrılmalıdır, hatıratlar gerçeğe uygunluk bakımından irdelemeksizin akla bilime ve tarih yazımı ilkelerine aykırı bir tutumdur, belge ve hatırat çeliştiğinde belgeye dayanmak gerekir. Atatürk Ankara’ya geldiğinde iki tabur İngiliz birliği tarafından selamlandı iddiası gerçeğe aykırı olduğu belgelerle kanıtlanmıştır. Belgelerle var olan gerçekler, hiçbir hatıratla yok edilemez. Nokta.”

İŞTE O PROGRAM:

Etiketler

7 Yorum

 1. Yahu bazen bu Atatürk, Cumhuriyet, aydınlanma düşmanlarının hezeyanları öyle bir hal alıyor ki, gülsem mi, kızsam mı bilemiyorum. Ellerinde sağlam veriler, deliller olmadığı için böyle fırsat gördükleri çok basit, çocukça olgulara, olaylara bile balıklama dalıyorlar. Ankara’ da İngilizler Mustafa Kemal’ i selamlasa ne olur, akşam yemeğine rakı içmeye çağırsa ne olur ? Bu durum neyi kanıtlar ? kendinize güveniyorsanız, biraz kalkın, gidin, İngiliz arşivlerine çalışın, Avrupa’ da o dönem çıkarılan, politik, askeri gazeteleri, dergileri araştırın. İngiliz emperyalizmi o dönem Dünya’ da hangi ülkeye parlamenter sistemi getirmiş ki bize getirsin?

 2. Erol Mütercimler önce iyi bir fizik hocası olmalıdır. Deniz astsubay okulundaki fizik dersleri berbattı. Tarihçilik bedava olunca rezillik diz boyu. Cengiz Özakıncıyı da tebrik ediyorum.

 3. erol beyın ıkıncı bır ozdıl vakası oldugunu dusunuyorum. maksat Ataturku bır sekılde demorılıze etmek.pardon can dundarı unuttum.

 4. Zaten İngilizler Ankara’da Atatürk’ü selamlasa ne olur? Atatürk onlara selamlaşmamiş, onlar yapmış ve doğaldır . Atatürk Denizde ingilizlerin 109 savaş gemisi ve 3000 denizcisini gebertip deniz dibine gömmüş. Selamlama azdır , diz çökecekler , Atatürk ve Türk’ün duruşu İngilizleri bize selamlattirdi. Uzak değil , yakında netaniyahuda Ankara’ya gelip Erdoğan’a selamlayacak , bunu Atatürkçü TSKnin Mert duruşu yapıp yapacak. Düşmanın Atatürk’e selamlamasi , türk milletine teslim oldukları anlamında . Zaten eğer bizim ordumuz İngiltere’de gidip çurçile ve melekeye selam verseydi meleke bizim ajanimiz olmazdı, bizim ordumuzun rezaletini gösterirdi . İngiliz ordusun türk lideri Atatürk’e selam vermeside , ingilizlerin rezaletini gösterir.

 5. Erol Mütercimler, bu kadar eminse ingiliz belgelerinin altını üstüne getirerek, bu savını sağlam belgelerle kanıtlamalıdır.

 6. Arkadaşlar,
  Erol hocaya ulaşmak çok mu zor. Belgeler bunlar hocam cevabınızı bekliyoruz dersiniz olur biter. Bir aydır konuyu sürekli ısıtmanın anlamı yok.
  Erol hoca belgelere cevap veremiyor ve özür de dilemiyorsa sevenleri gerekli cevabı verir kendisine.

 7. Çok guzel ve yerinde bir haber yapmışsınız. Tebrikler.
  Benzer bir haberi de, Yusuf Halaçoğlu’nun “Ayasofya’nin müze yapılması kararnamesinde ki imza, Atatürk’e ait değil” iddiasına karsilik, sevgili Cengiz hocamızın ortaya koyduğu belgeler için bekleriz. Saygılar, başarılar…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı