Gündem

FETÖ’nün ‘mucize doktor’una nasıl takipsizlik verildi?

FETÖ'nün virüs aşısı için umut diye pazarladığı KHK'li Mustafa Ulaşlı'nın dosyasında neler var?

Koronavirüs salgınıyla birlikte kolları sıvayan FETÖ, bir yandan cezaevlerinde örgüt üyelerini kurtarmak için çalışırken diğer yandan KHK’lılar üstünden kamuya geri dönme çabasında. Son kampanya ise KHK’lı Mustafa Ulaşlı’yı “virüsten kurtaracak mucize doktor” diye pazarlamak.

FETÖ, Ulaşlı kampanyası yürütürken de onun yargı kararıyla aklandığını öne sürüyor.

Hürriyet yazarı nedim Şener, bugünkü köşesinden Ulaşlı hakkında verilen takipsizlik karar dosyasını gündeme getirdi.

Şener’in yazısının satır başları şöyle:

“Araştırınca ilginç bir durum ortaya çıktı, özetleyeyim:

1 Eylül 2016: Gaziantep Üniversitesi’nde FETÖ’cü olarak tanınan Mustafa Ulaşlı, 1 Eylül 2016 tarihinde yayınlanan 672 sayılı KHK kapsamında ilk ihraç edilen 97 akademisyen arasında yer aldı.

3 Nisan 2017: KHK’dan sonra adı geçenlerle ilgili olarak Gaziantep Terörle Mücadele Şubesi, Gaziantep Savcılığı’na FETÖ’nün Gaziantep akademik yapılanması ile ilgili 98 kişinin adı bulunan rapor gönderildi.

SUÇLAMALAR

Raporda 31 numaralı şüpheli olarak bulunan Mustafa Ulaşlı hakkında şu bilgiler yer aldı: “Mustafa Ulaşlı isimli şahsın FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgütü ile iltisaklı kurumlardan SGK kaydının bulunduğu, FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgütü ile iltisaklı eğitim kurumlarında öğrenim gördüğü, 2014 yılından sonra 2 adet yurtdışı giriş-çıkış kaydının bulunduğu, ayrıca şahsın eşi olan F. E. Ulaşlı isimli şahsın FETÖ/PDY örgütünün finansörü olarak faaliyet gösteren Bank Asya isimli bankada hesabının bulunduğu tespit edilmiştir.”

98 KİŞİLİK SORUŞTURMA 10 GÜNDE BİTİYOR

13 Nisan 2017: Gaziantep Cumhuriyet Savcısı Mehmet Bal, 98 kişi arasından 34 kişi hakkında takipsizlik kararı verdi. Mustafa Ulaşlı’nın takipsizlik kararında şu gerekçeler yer aldı: “ByLock programı kullanmadıkları, FETÖ/PDY adına faaliyet gösteren işyerlerinde SGK ve dernek kaydının bulunmadığı, şahıslarla ilgili FETÖ/PDY örgütüne dair herhangi bir tespitin yapılmadığının belirtildiği…”

Polisin raporunda Mustafa Ulaşlı hakkında “Var” dediği şeylere, 98 kişi hakkındaki soruşturmayı 10 günde hızlıca sonuçlandıran savcı Mehmet Bal, “Yok” diyerek takipsizlik kararı verdi.

REKTÖR AÇIKLADI

19 Eylül 2018: OHAL Komisyonu, elinde savcılığın 13 Nisan 2017 tarihli takipsizlik kararı olan ve göreve iadesini isteyen Mustafa Ulaşlı’nın talebini oybirliği ile reddetti.

OHAL Komisyonu, Ulaşlı’nın FETÖ şirketlerinde kaydının, derneklerinde üyeliğinin bulunması, FETÖ elebaşının çağrısı sonrası Bank Asya’ya para yatırması gibi birçok nedenden başvuruyu reddetti.

Koronavirüs salgınıyla tekrar kamu görevine dönmesi için kampanya yapılan Ulaşlı hakkındaki detay bilgiyi ise ihraç edildiği Gaziantep Üniversitesi Rektörü Ali Gür sosyal medya hesabından şöyle açıkladı:

“* Lisansını 3 Haziran 2002’de FETÖ’nün Fatih Üniversitesi’nde tamamladı.

* Yüksek lisansını 1 Şubat 2007’de FETÖ’nün Fatih Üniversitesi’nde yaptı.

* FETÖ’nün Fatih Üniversitesi’nde çalışırken özel olarak desteklenip Hollanda’da Utrecht Üniversitesi’nde biyoloji ve genetik bölümüne eğitime gönderildi.

* Doktora sonrası tıp fakültesine atama şartları tutmadığı için 26 Mayıs 2011’de Gaziantep Üniversitesi Sağlık Bilimleri Meslek Yüksek Okulu’na yerleştirildi.

* FETÖ tarafından özel olarak desteklenen birisi olduğu için şartları tutmamasına rağmen 6 Haziran 2011’de tıp fakültesi tıp bilimleri bölümünde tıbbi biyoloji ve genetik anabilim dalında 13/b-4 kapsamında görevlendirildi.

* 672 sayılı KHK ile ihraç edildiği 1 Eylül 2016 tarihine kadar da bu görevlendirme devam etti.

* FETÖ elebaşı Gülen’in çağrısı üzerine 16 Ocak 2014 tarihinde 1.500, 18 Mart 2018 tarihinde 500, 15 Nisan 2014’te 700 TL yatırdı.

* FETÖ’nün derneklerinden olan ve 6 Ocak 2017’de kapatılan Gastrointestinal Sistem Hastalıkları ve Cerrahisi Derneği’ne üye oldu, 1 Aralık 2014 ile 6 Ocak 2017 arasında da yönetim kurulu üyeliği yaptı.

* FETÖ’nün kapatılan Hisar Eğitim Tur. San. AŞ’de SGK kaydı çıktı.

* FETÖ’nün kapatılan Fatih Üniversitesi’nde 11 Şubat 2005 ile 6 Haziran 2011 arasında çalışma kaydı var.

* FETÖ’nün kapatılan Cihan Haber Ajansı’na 17 Nisan 2014 ile 21 Ekim 2015 arasında 544 TL yatırdı.

* FETÖ’nün kapatılan Kimse Yok Mu Derneği’ne SMS yoluyla bağışta bulundu.

Tüm bunlar dikkate alınarak OHAL Komisyonu 19 Eylül 2018’de göreve iade başvurusunu oybirliği ile reddetti.”

Şimdi tekrar sorayım: Tüm bu bilgilere rağmen FETÖ’cü akademisyen hakkında takipsizlik kararı nasıl çıktı?

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı