Dünya

Türkiye IŞİD’lileri gönderince Fransa ‘yakın diyalog’ demeye başladı

Fransa Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, Fransa'nın, IŞİD ile mücadele konularında Türkiye ile yakın diyalog kurmak istediğini belirtti.

TSK’nın Barış Pınarı Harekatı’na sert tavır alan ve yaptırım çağrıları yapan Fransa, Türkiye IŞİD’lileri ülkesine göndermeye başlayınca “yakın diyalog” çağrısı yaptı.

Fransa Dışişleri Sözcüsü Mühll, Türkiye’den sınır dışı edilerek Fransa‘ya gönderilecek IŞİD’li teröristlere ilişkin yazılı açıklama yaptı.

“Fransa, Suriye’nin kuzeydoğusundaki durum ve IŞİD ile mücadele konularında Türkiye ile yakın diyalog kurmak istiyor.” ifadelerini kullanan Mühll, IŞİD’li teröristlerin Fransa için olduğu gibi Türkiye için de önemli güvenlik konusu olduğunu kaydetti.

Mühll, IŞİD’li teröristlerin durumunun yarın Washington’da IŞİD Karşıtı Uluslararası Koalisyonunun toplantısında gündeme geleceği bilgisini paylaştı.

Fransa Savunma Bakanı Florence Parly, France Inter radyosunda yaptığı açıklamada, Fransa ile Türkiye arasında teröristlerin sınır dışı edilmesine ilişkin bir anlaşma yapıldığına işaret ederek, Türkiye’nin Fransa’ya IŞİD’li teröristleri iade edeceğine ilişkin bilgisi olmadığını iddia etmişti.

Fransız basınında çıkan haberlerde, Türkiye’nin Fransa’ya 11 Fransız IŞİD’li teröristi iade edeceği belirtilmişti.

İçişleri Bakan Yardımcısı ve Bakanlık Sözcüsü İsmail Çataklı, pazartesi günü yaptığı açıklamada, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun geçen hafta açıkladığı doğrultuda yabancı terörist savaşçıların iadelerine başlandığını bildirmişti.

TAMPON BÖLGEDE BEKLEYİŞİ SÜRÜYOR

Öte yandan Türkiye’nin Suriye’de yürütülen Barış Pınarı Harekatı’nda yakalayarak dün Edirne Pazarkule Sınır Kapısı’ndan sınır dışı ettiği ancak Yunanistan’ın kabul etmediği IŞİD’li Muhammad Darwis B. (39), iki ülke arasındaki tampon bölgede bekleyişini sürdüyor.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı