Spor Haberleri

Futbolda emperyalizm tartışması

Trabzonspor eski Başkanı İbrahim Hacıosmanoğlu, Fenerbahçe Başkanı Ali Koç'un bordo-mavili kulübü hedef alan açıklamalarına sert yanıt verdi. Hacıosmanoğlu, 'Bu ülkede spor kulübü olarak da devletten faydalanan sizlersiniz grup olarak da bu devleti sömüren grupların başında gelirsiniz.' dedi.

Bir dönem Trabzonspor’da başkanlık yapan İbrahim Hacıosmanoğlu, Fenerbahçe Başkanı Ali Koç’un bordo-mavili kulübü hedef alan ve ‘Trabzonspor sırtını devlete dayayan kulüptür’ sözlerine yanıt derdi.

Ali Koç’u yerden yere vuran İbrahim Hacıosmanoğlu şu ifadeleri kullandı;

”Son günlerde kamuoyunu hareketlendiren her zamanki gibi başarıyı yakalayabilmek için kirli oyunlara başvuran aslında bu ülkenin güzide kulüplerinden biri olan Fenerbahçe’nin giden başkanları da fark etmiyor gelen başkanları aynı üslubu kullanıyor. 2011’de şampiyonluğumuzu almaya kalktılar diyor şimdi de şampiyonluğumuzu engelleyecekler diyor. Bu ülkede hukuk adalet olmuş olsaydı çaldığınız şampiyonluğu iade ederdiniz.

‘EMPERYALİZMİN KOLUSUNUZ’

Ne yazık ki bu sene de sezona kötü başlamalarına rağmen sihirli bir elle şampiyonluk potasına girdiler. ‘Şampiyon olamayız’ endişesiyle kirli oyunlara başladılar. Neymiş Trabzonspor sırtını devlete dayamış. Bu ülkede spor kulübü olarak da devletten faydalanan sizlersiniz grup olarak da bu devleti sömüren grupların başında gelirsiniz. Dünyayı yöneten emperyalist güçleri bir ahtapot olarak düşünün. Siz de o ahtapotun ya kolu ya da bacağısınız bu ülkede. Bu güçlerin gövdesini oluşturduğu ahtapotun her ülkede kolları var. Siz oradan aldığınız güçle bu ülkede kirli oyunlarınızla manşet attırıp iktidar değiştirdiniz ama herhalde gücünüzü kaybettiniz. Öyle görünüyor. Recep Tayyip Erdoğan, dünyadaki emperyalist güçlerin nasıl ezberini bozduysa sizin de ezberinizin bozulduğu anlaşılıyor.

‘ŞAMPİYONLUĞUMUZU ÇALDINIZ’

Bu oyunları yapamıyorsunuz ama küçük kaldığınız için küçük oyunlarla kazanmayı düşünüyorsunuz. Trabzonspor tarihinde kirli ilişkiler hiçbir zaman olmamıştır. Trabzon insanı merttir yapacağı zaman yapacağı her şey için açık yapacak kadar cesur ve yüreklidir. Ama siz bunları anlayamazsınız. O yüzden sizin emperyalist güçlerden aldığınız güçle bu ülkede yaptığınız ayak oyunlarının sonu bitti. İki kardeş kaldınız. Biriniz araba tekerleği biriniz direksiyon. Bu milleti hala süreceğini mi sanıyorsunuz. Trabzonspor’la oyun oynamayı bırakın. Şampiyonluğumuzu çaldınız. Trabzonspor’u rakip görüyorsunuz. Bu sefer sizin ayak oyunlarınızın başarıya ulaşmasını engelleyecekler.
Futbolda çalıştay yapılıyor anarşi engellenecek deniliyor ama bu anarşiyi yaratan Türk futbolundan haksız yere nemalanan insanlardır. Bunları dışarıya atmak lazım. Trabzon sevdalıların güç birliği yapması lazım. Ahmet Ağaoğlu’nun arkasında durmalıyız. Sezon sonunda sahada mücadele edip hangi takım daha çok mücadele ettiyse hangi takım hak ediyorsa şampiyonluğu da Cenab-ı Allah ona nasip etsin.”

ALİ KOÇ NE DEMİŞTİ

“Kulüpler Birliği Vakfı toplantısında Mustafa Cengiz, ‘Sizin yapılandırma ne durumda? İyi haber bekliyoruz’ dedi. Birazcık daha derine indiğimizde geldiğimiz noktada, bu 250 milyon liralık anapara, 5 yıllık süre en fazla Trabzonspor’a yarıyor. İnsan ister istemez düşünüyor. Başkanları da şubatta ne kadar kötü durumda olduklarını ifade ediyor. Ne olduysa mayısta rahatladıklarından bahsediyor. Ne oldu o arada bilinmiyor. İnsan ister istemez düşünüyor. Trabzonspor’a göre kurgulanmış bir model, zorunlu olarak diğer kulüplere aynı model sunulmuş…”

“Yapamayacağımız bir şeye ‘yapacağız’ demek istemiyoruz. Çok ağır şartlar da var. Belki de genel kurula gidip müsaade almamızı gerektirecek unsurlar.”

“Fenerbahçe’nin harcama limitinin 30’dan 40’a çıkmasında ve inmesinde hiçbir talebi olmamıştır. Açın sorun TFF’ye. Bize 30’dan 40’a çıkarılacağı ifade edildiği zaman zaman sistemin çalışmayacağını belirtmiştik. Hayretle izliyorum. Bize telkinde bulunan kulüpler var. TFF ile toplantı yaptık. Haklı argümanlarla anlattık. Siz de anlatın federasyona. Bu 50’ye çıksın dedik. ‘Bize de mantıklı geldi’ diyen kişi basına ’30’a insin imza atarız’ diyor. Bu sezon geçiş olsun, yüzde 50’nin altına düşmesin telkininde bulunan çok başkan oluyordu. Farklı konuşan başkanlar var. Arada telefonlar mı geldi? Ne yapıldı? Kamuoyu algısı yaratıldı mı? Bakmak lazım. Bu işin özünün sıkıntıda olduğunu başında beri söylüyoruz.”

“Başvurumuz engellenmeye çalışılıyor. Türkiye Futbol Federasyonu bilgi sızdırıyor. İki gün evvel bizi bazı medya mensupları aradı. Onlara Fenerbahçe’nin rakamları veriliyor. Bu kişiler ‘Haber yapmamız isteniyor’ diyor. Hatta rakamı da yuvarlak 85 diyorlar. Biz de 82. Bir mekanizme Fenerbahçe’yi transferde hareket edemeyeceği bir hale getirmek için harcama limitlerini içeriden sızdırıyor. Haber yapmasını istiyor. Bunlar da bize görüş soruyor. Biz böyle öğreniyoruz. Benzer şey lisans kuruluna yaptığımız başvuruyla da alakalı. Kendi imkanlarımızla devletten kaynak almadan buraya kadar işi getirebildik. Yeniden yapılandırma yapamadığımız için yapabildiğimiz bankalar ile münferiden yapılandırma yaptık ki anapara ödemelerimiz daha düşük olsun. Bunlardan birini TFF’ye verdik. Kabul edildi. Şimdi birebir aynı başvuruyu verdik. Şimdi tereddüt ediliyor, daha fazla kamuoyu baskısı yaratılsın diye içeriden bilgiler veriliyor. Sabırımız taştığı dediğim bu.”

“Taraftarlara sesleniyorum. Artık 3 Temmuz ruhunu diriltmenin zamanı geldi. Fenerbahçe’nin haklarının yendiği, saldırı altında olduğu ve hedef edildiği ortamda iş başa düşüyor. Savunma durumuna getirilmiş vaziyetteyiz. 3 Temmuz’da Fenerbahçe’nin şampiyonluğunu elinden almaya çalışan o örgüt. Bugün başka aktörler bizi şampiyon yapmamak üzere benzer bir zihniyette çabalıyor. Biz başvuru yaptık. Kabul edilmediğinde büyük sıkıntılar olacak. Başvurumuz haklı ve meşrudur.”

Etiketler

6 Yorum

 1. Nihat Genç Trabzonspor borcu bir şekilde halledildi diyordu bir açıklama yapsa ,uzun uzun yazsa
  Trabzonspor nasıl Avrupa kupalarına katılabildi.
  Nihat Genç birde Fenerbahçe’nin Trabzon ‘da kurşunlandığını
  Ve hala faili meçhul nasıl kala bildiğini açıklasın.
  Bir Trabzon lu olarak soruyorum Nihat Genç’e
  Trabzon üzerinden mikro bölücülük yapıyorsun öylesi ki hemşehrilik faşizmin sınırındasın

 2. Trabzonspor’un Fenerbahce allerjisi acaba Fenerbahce’nin Onuncu Yil Marsini söylemesinden mi kaynaklaniyor.Yoksa Izmir Marsini söylemesinden mi?
  Hatirladigim kadari ile Fetö’nün gazetesi Zaman bir zamanlar Trabzonspor’a toz kondurmuyordu.Acaba nedendi?
  Sporda mafia yapilanmasinin Haciosmanoglu ile zirve yaptigini,Mahalle kabadayiliginin Haciosmanoglu ile spora girdigini hep yasayip gördük.
  Sporumuzda emperyalist müdahale yoktur ancak emperyalizmin Türkiye versiyonu olan Erdogan’in müdahalesi vardir.Bu inkar edilemez bir gercektir.Zaten böyle oldugu icin Erdoganin hangi klüplerin maclarinda protesto edildigini biliyoruz.

 3. Siyaset o zamanlarda asiri sekilde Trabzonspor’u destekliyordu. Siyasettede kimlerin oldugunu soylememize gerek yok sanirim.

  Tranzonspor siyasetcilerden uzaklasmali. FETO olayi tamamen belirince, onlarin destekledigi Trabzonspor yoneticileride uzaklasinca Trabzonspor yeniden futbol oynamaya basladi.

  Ha su an da siyasesiler karisti ve teknik direktor kovuldu diye soylentiler var. Yine mi futbolu birakacaklar!

 4. Kizdirmayin adamı.yoksa “eski mesleğine” geri döner 🙂
  Hala sampiyonluk diyorlar.
  Sadri Şener de mahkemede çıkıp “fetocu avukatları tuttum beni tutuklatmadilar ve yurt dışı çıkış yasagimi kaldırdılar” diye ifade veredursun, fetocu savcının kasasinda kaybolan Trabzon yöneticilerinin tapesinden bahis yok 🙂
  Hanginiz bir digerinizden daha çok seviyor adaleti vatanı bayrağı develti acaba?

 5. “Recep Tayyip Erdoğan, dünyadaki emperyalist güçlerin nasıl ezberini bozduysa sizin de ezberinizin bozulduğu anlaşılıyor.” Bu lafa kocaman “Has…” çekmek geldi içimden! Bu yandaş yalaka takımının işkembeden salladıkları palavralar yüzünden cahil halk gerçek buymuş zannediyor. Hepinizin köküne kibrit suyu yandaş yalakalar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı