Gizli bilgileri büyükelçilere servis etmiş

featured
service

FETÖ ve PKK bağlantılı sanıkları yurt dışına kaçırmak için rapor hazırlamakla suçlanan avukat Yılmaz S. ile ekibi hakkında yürütülen soruşturma tamamlandı. İddianamede, ‘casusluk’tan cezalandırılması istenen şüphelilerin, usulsüzce ulaştığı gizli kalması gereken bilgileri raporlaştırarak büyükelçiliklere verdikleri belirtildi.

“Casus avukat” soruşturması, avukat Yılmaz S.’nin, Almanya, Norveç, İsveç, Hollanda gibi bazı Avrupa ülkeleri büyükelçilerine Türk vatandaşlarıyla ilgili bilgi sızdırdığı ihbarı üzerine başlatılmıştı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturma kapsamında, yaklaşık 4 ay boyunca adım adım takip edilen şüpheli Yılmaz S.’nin, büyükelçiliklere yaptığı ziyaretler fotoğraflandı, telefonundan yaptığı şifreli konuşmalar çözümlendi.

Yılmaz S. ve B.D.’nin bağlantılarını mercek altına alan savcılık, söz konusu şüphelilerin oluşturduğu soruşturma konusu gizli bilgileri temin ettiği anlaşılan 3 şüpheli tespit etti. Ankara Başsavcılığınca söz konusu soruşturma tamamlandı ve 5 şüpheli hakkında iddianame düzenlendi. Yeni Şafak.2ın aktardığına göre, şüphelilere, “Açıklanması yasaklanan gizli bilgileri casusluk maksadıyla temin etme”, “Kişisel verileri hukuka aykırı olarak ele geçirmek veya yaymak”, “Gizliliğin ihlali” suçlamaları yöneltildi.

SİYASİ SIĞINMA

19 yıla kadar hapis cezaları istenen şüpheli avukatlar Yılmaz S. ve B.D. dışındaki üç şüphelinin bu suçlara iştirak ettikleri belirtildi. Öte yandan, dosyada şüpheli olarak bulunan ancak firari konumdaki bir katibin dosyasının da ayrıldığı kaydedildi. İddianamede, şüphelilerin, bazı büyükelçilerin talebi doğrultusunda Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ile ilgili olarak araştırmalar yaptıkları, şahısların yetkili makamların kanun ve düzenleyici işlemlere göre açıklanmasını yasakladığı, niteliği bakımından gizli kalması gereken kişisel bilgilere usulsüzce ulaşarak, bu bilgileri rapor haline getirdiği ve bilgileri isteyen büyükelçiliklere verdikleri belirtildi. Şüphelilerin, özellikle 15 Temmuz darbe girişiminin ardından yasa dışı yollardan Avrupa’ya kaçan ve gittikleri ülkelerde siyasi sığınma talebinde bulunan FETÖ ve PKK üyeleriyle ilgili rapor hazırladığı kaydedildi.

SUÇLAMAYI REDDETTİ

Şüpheli avukat Yılmaz S., emniyetteki ifadesinde hakkındaki suçlamaları reddetti. Yaptığının mesleki sınırlar içerisinde avukatlık mesleğinden ibaret olduğunu öne süren S., “Ben mesleki ve hukuki faaliyet yürüttüm. Yetkili makamların kanun ve düzenleyici işlemlere göre açıklamasını yasakladığı herhangi bir bilgi temin etmedim hele de siyasal ve askeri casusluk gibi bir maksat kesinlikle yoktur. Kimsenin kişisel verisine mesleğimi kullanarak erişmedim” iddialarında bulundu.

Gizli bilgileri büyükelçilere servis etmiş

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

2 Yorum

  1. 2 sene önce

    Bu fetoyu savunanlar.feto yurt dislarinda okullar açmış türk bayrağını oralara götürmüş.vs.hic demiyorlar hırsızlık yap mi kul haki yememiş bütün gençlerin geleceğini çalmış.kendinde olmayana eziyet etmiş.tezgah yalan iftira hertürlü pisliği yapmış.bunlar bu fetocu ovenler müslümanım diye geçinir utanmadan hiç te öz eleştiri yapmazlar.sanki islamda çıkarın için hırsızlık entrika iftira varmış gibi.bunlarin yüzüne tüküren çok şükür yağmur yağıyor der

    Cevapla
  2. 2 sene önce

    Önce bülent arincdan baslamak lazimm… gerisi corap sökügü… bu Adam bilincli ve kasitli korunuyorr…

    Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!