Gündem

Hakan Fidan’ın o görüşmesi doğrulandı

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, 'MİT Başkanı Hakan Fidan’ın, Suriye istihbaratının başıyla Moskova’da görüştüğü' iddiasına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar TBMM’de basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Hulusi Akar, “MİT Başkanı Hakan Fidan’ın, Suriye istihbaratının başıyla Moskova’da görüştüğü” iddialarına ilişkin, “Türkiye bulunduğu konum itibariyle uluslararası arenada hem ülkemizin haklı menfaatlerini sağlamak hem de bölgede barış ve huzurun gerçekleşmesine katkı sağlamak için yetkili ilgili kurumlarımız kuruluşlarımız çeşitli faaliyetler yapıyorlar” dedi. Akar’ın, görüşmeyi yalanlamaması,haberlerin doğruluğuna işaret etti.

“Hafter ateşkesi imzalamadan ayrıldı, nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusunu ise Akar şöyle yanıtladı:

“Biz Türkiye olarak bölgemizde, çevremizde barışın ve huzurun hakim kılınması için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Problemlerin, sorunların da bir şekilde barışçıl yöntemlerle siyasi şekilde çözümlenmesinden yanayız. Bu çalışmalar sürdürülmekte. Evvelki gün Sayın Dışişleri Bakanı ve MİT Başkanı’yla birlikte bir heyet halinde Rusya’ya gittik. Orada görüşmeler yapıldı. Metinler hazırlandı. Daha sonra bu husus taraflara iletildi. Tarafların da görüşleri alındı. Bu çerçevede Sayın Serrac tarafından söz konusu metin imzalandı. Daha sonra Ruslar, Hafter tarafıyla temaslarını sürdürdüler. Metnin imzalanmasını biz beklerken, Hafter tarafının bugün sabah aldığımız bilgiler çerçevesinde Rusya’dan ayrıldığını öğrendik.”

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı