GündemKültür-Sanat Haberleri

İkinci Dünya Savaşı’na nasıl girmedik? Türk karşıtlığının nedeni ne? İlber Ortaylı açıkladı

Prof. Dr. İlber Ortaylı, CNN TÜRK'te Hakan Çelik'in sunduğu Hafta Sonu programına katıldı. Hakan Çelik'in sorularını yanıtlayan Ortaylı, dünyadaki Türk karşıtlığının sebeplerini anlattı.

CNN TÜRK’te Hakan Çelik’in sunduğu ‘Hafta Sonu’ programında Türk tarihinin önemli noktaları üzerine bazı açıklamalarda bulundu.

Prof. Dr. İlber Ortaylı, dünyadaki Türk karşıtlığının sebeplerini de anlattı.

Prof. Dr. Ortaylı’nın konuşmasından bazı bölümler şöyle:

Yanlış enformasyon ve art niyet… Bir profesör Hitler’in jenositi Türklerin Ermeni jenositinden kaynaklanıyor diyor. Avrupa tarih çevreleri cihan harbindeki bu olaylar tam bilmiyor; bu savaşla ilgili tarih kitaplarında Türk cephesi çok zayıftır. Oysa İngilizler Birinci Cihan Savaşı’nda 4 yıl savaştı bizimle.Tarihlerinde 4 yıl savaşmamış adamlar. Bayağı da zor durumlarda kaldılar. Bu çok önemli. İnsanların kafasında karşılığı yok. Adam saçmalıyor.

Bir kere Türkiye Müslüman bir ülke. Laikliğin ne olduğunu da bilen değiliz. Heretik bir Müslüman ülke de değiliz. Bugün İran’da bayağı entelektüel laik bir ayaklanma var mesela.

Türkler İslam dünyası içinde Müslümanlığı çok geç benimseyen bir kavimdir. Osmanlıda Batıyla cihat içinde olan bir Türk Müslümanlığı var. Bizden önce Altınordu Kıpçaklar vardı. Ruslar Mongol Tatar diyorlar ama Tatarlıkla ilgisi yok. Çoğu Kıpçaktır. Altınordu’nun Rusya istilası böyledir; şakası yok: 13. yy. dan 16’ya kadar sürdü bu istila.

Temel nedenlerden biri Türklerin Müslüman olması. Avrupa’da yaşayan bir kısım Türkler de bunu abartılı biçimde ortaya koyunca adamlar yanlış tanıyor.

Bir de Yahudi katliamını Alman Genelkurmayı tertiplemiştir.

İKİNCİ DÜNYA SAVAŞI’NA TÜRKİYE NASIL GİRMEDİ?

İkinci Cihan Savaşı’na nasıl girmedik?

Tarafsız politika güttük. İsmet Paşa nefret eder Almanlardan; öyle Almancı herifleri de etrafında tutmaz.

Türk halkı da sevmezdi Almanları tabi.

Şükrü Saraçoğlu, Numan Menemencioğlu filan bunların taraftarlığı emirdir; İsmet Paşa tiyatro tertipliyor. Nadir Nadi’ye emir vermedi ama; o gönüllü olarak ipin ucunu kaçırmıştır. Cumhuriyet gazetesi o savaş yıllarında hoş bir gazete değildir o zamanlar. Nadi, Nazilerce Rusya cephesine bile davet ediliyor.

EMANUEL MACRON ve AVRUPA’NIN GELECEĞİ

Fransız entelektüelleri çok şey bilirler ama çok şeyi bilmezler. Fransa İran’ı Türkiye’yi bilir, Rusları bilirler. Bugün çok şeyi bilmiyorlar. Chirac gibi bir entelektüelleri vardı. Türkiye’ye sempatisi vardı AB müzakeresi onun eseriydi. Çince bilirdi. Rusça bilirdi.

Avrupa giderek zayıflar; birbirini tutan ülkeler değil. Ülkelerin içinde bile kuzey güneyi tutmuyor. İtalya’da güney şehirleri boş herkes kuzeye kaçıyor.

İtalya’da Belçika’da ayrılıkçılık artar. Eczanede Fransızca isteyene hizmet vermiyor, öyle durumdalar. Çatışma vuruşma olmaz ama ekonomik olarak zordalar. İspanya Katalonya ne yapıyor diyor. İspanyol işçi Katalonya’da çocuğunu okula kaydedemiyor.

ATATÜRK’E BENZEYEN ADAMLAR

Ebedi başkomutan deyince bunu hafife alamazsınız. Türkiye mareşallarla dolu ama bu başka bir şey. Bu portreyle uğraşılmaz. Atatürk’ü koruma kanununu Demokrat Parti çıkardı CHP’ye karşı.

Bir aktör girdi bir gün bir toplantıma; Aatatürk’ü sembol gibi gösterdiler.  Para toplamıyorsa Atatürk gibi geziyorsa başka bir şey arayın.

Etiketler

3 Yorum

  1. Her nabza gore farkli serbet veren biridir Ortayli. Tarih, omur boyu okudugu meslegidir birsey diyemem ancak siz tarih bilginizi siyasi yorumlara alet ederseniz o zaman elestirilirsiniz. Tarihci objectif ve tarafsiz olmalidir. Bu da, Celal Sengor’de, Murat Bardakci’da siyasi konulara gelince, her devrin adami, yani ruzgar gulleridir. Bugun Ataturk’u savunurlar, ertesi gun eger islerine gelirse karsit olabilirler. Bir konuda uzman olmak, karakterli, prensibli ve tutarli olmak anlamina gelmiyor.

  2. Kısa vidyo koyunuz lütfen.
    İnsanlar(yeni nesil) uzun bir yazıya çoğu durumda sabredemiyor.
    İlber hocanın tam o söylediği anın vidyoları.

  3. sen bıraz tarıh calıs ortaylı tarıhcısın dıye her dedıgını yutacak degılız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı