Gündem

İlk ziyaretini işgal altındaki adamıza yaptı

Yunanistan, Ege Adaları’nda üzerinden yeni bir tahriğe daha imza attı. Yunanistan Cumhurbaşkanı Katerina Sakellaropulu ilk ziyaretini Aydın ilimize bağlı Eşek Adası’na yaptı.

Mart ayında görevine başlayan Yunanistan’ın kadın Cumhurbaşkanı Katerina Sakellaropoulou Ege Adaları üzerinden yeni bir tahrike imza attı. Sakellaropoulou, ilk sınır ötesi ziyaretini Aydın ilimize bağlı Eşek Adası’na yaptı. Sakellaropoulou, Türk toprağı olan Eşek Adası’na helikopterle geldi. Sakellaropulu’nun ziyaretinin 4 saat süreceği ve adada yer alan Ulusal Hapishane, okul ve belediye başkanlığına ziyarette bulunacağı ifade edildi.

TÜRKİYE MESAJI

Yunanistan Cumhurbaşkanı Sakellaropulu’nun, Eşek Adası’nda bulunan anı defterine şu satırları yazması bekleniyor:

Adanın fahri vatandaşı olma onuruna eriştiğim için teşekkür ederim. Tarihin derinliklerindeki bu ada, Yunanistan’ın ayrılmaz bir parçasıdır. Burada olmak benim görevim. Buraya sahip çıkacağız. Yunanistan uzun zamandır Türkiye ile iyi komşuluk ilişkileri ve iş birliği arayışındadır. İki halkın barış içinde bir arada yaşamasına ve iş birliğine yatırım yapmaktadır. Ancak, egemenlik haklarından vazgeçmeye veya ulusal topraklar üzerindeki anlaşmazlıkları kabul etmeye hazır değildir. Güneydoğu Avrupa ve Doğu Akdeniz’de barış, güvenlik ve istikrarın sağlanması, ulusal stratejimizin temel direğidir.”

YUNAN İŞGALİNDEKİ EŞEK ADASI

1932 Lozan Antlaşması taraflarından İngiltere’nin 1943’te yayınladığı ve 1947 Paris Antlaşması’na taraf olan ABD’nin 1951 yılında yayınladığı haritalarda, Eşek Adası’nın 12 Ada deniz sınırları dışında Türkiye toprağı olarak gösterilmişti. Ada, 16 yıldır Yunanistan işgali altında ve adada konuşlu Yunan kara, deniz ve hava üslerinde yüzlerce silahlı Yunan askeri görev yapıyor.

Etiketler

4 Yorum

 1. Ada, 16 yıldır Yunanistan işgali altında ise
  bunun sorumlusu olan, AKP içindeki o dönem görev yapan bakanlar
  ve dönemin Genelkurmay yetkilileri, derhal yargılanmalıdır.
  Adanın boşaltılması için uluslararası yasal süreç derhal başlatılmalıdır.
  bu tahrik ve talepler, cevapsız bırakılırsa yenileri emperyalist kafalarca devam ettirilecektir.
  bu gün yunan, yarın Kıbrıs, ve diğer satılmışlar.

 2. Boş lafa gelince, çakıl taşını vermeyiz, uğruna ölürüm Türkiyem, herşey yerli ve milli, bir sürü gevezelik, hamaset. Atalarımızın kan revan içinde bin bir çile ile kurtardığı her yere Türk Bayrağı asmalar. Sonra gizli saklı değil açık açık vatan toprağının işgaline göz yummak. Bu vatan hainliği değilse nedir ?

 3. 1549 da Kanuni Sultan Süleyman tarafından türk topraklarına katılmış burnumuzun dibindeki adayı 2004 yılında yerli milli akape döneminde yunan işgal etmiş .Osmanlı torunları gık demiyor.Bari bedavaya vermeseydiniz ÖZELLEŞTİRSEYDİNİZ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı