GündemSiyaset Haberleri

‘İmamoğlu’nun Cumhurbaşkanlığı planı değişti’

Erken seçim olmazsa 2023 yılında yapılması planlanan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ismi en çok anılan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu için Hürriyet yazarı Abdülkadir Selvi'den yeni bir iddia geldi.

CHP cephesinde Cumhurbaşkanı adaylığının iki isim üzerinden değerlendirildiğini iddia eden AKP’li Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, bu isimlerin Ekrem İmamoğlu ve Abdullah Gül olduğunu öne sürdü. Selvi, 31 Aralık tarihli yazısında İmamoğlu’nun İBB başkanlığında ikinci dönem hesapları yaptığını belirtti. O zaman Selvi’nin iddiasına göre şu an adaylık için CHP’deki tek isim Abdullah Gül!

Selvi’nin yazısının satır başları şöyle:

“2023’e bugünü saymazsak 3 yıl kaldı ama Cumhurbaşkanlığı’na giden taşlar şimdiden döşeniyor. Bir süredir muhalefetin Erdoğan’ın karşısına çıkaracağı muhtemel adayları yazıyorum. 24 Haziran 2018 seçimlerinde Abdullah Gül’ü ortak aday olarak çıkarma girişimi vardı. Gül adına muhalefetle diyaloğu Temel Karamollaoğlu yürütüyor, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da Gül’ün adaylığını destekliyordu. Meral Akşener’in Gül’ün adaylığına itiraz edip Cumhurbaşkanı adayı olması, CHP’den oluşan tepkiler nedeniyle ortak aday projesi gerçekleştirilemedi. Abdullah Gül de teklife sıcak baktığını ama ismi üzerinde ittifak sağlanamadığı için aday olmayacağını açıkladı. Tabii bir de Gül’ün evinin bahçesine inen helikopter işi vardı.

Kısa bir süre önce Kılıçdaroğlu’nun Gül’e adaylık için söz verdiği yönündeki kulisleri yazmıştım. CHP Lideri arayarak, “Cumhurbaşkanı adaylığı için kimseye söz vermedim” demişti. Ama buna rağmen Cumhurbaşkanı adaylığı iki isim üzerinden değerlendiriliyor.

1- Abdullah Gül.

2- Ekrem İmamoğlu.

Muhalefet cephesinde iki isim üzerinde farklı ittifaklar oluşmuş durumda. Ekrem İmamoğlu, Cumhurbaşkanlığı adaylığına ilişkin sorulara, “Cumhurbaşkanı adayı olup olmayacağıma toplum ve partimiz karar verir” diyerek kapıyı açık tutuyordu. İmamoğlu cephesinden dün yeni bir değerlendirmeye ulaştım.

İmamoğlu’nun iki dönem İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı yapmak istediği söyleniyor. İlk belediye başkanları ilk dönem bir sistem kuruyor, yatırımlar yapıyor ama onların sonuçları ancak ikinci dönem alınabiliyor. Vatandaşı memnun edecek hizmetler ancak ikinci dönem devreye girebiliyor. Ekrem İmamoğlu, büyük bir başarı göstererek İstanbul seçimlerini kazandı ancak henüz bir başarı hikâyesi yazılamadı. “İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nda bir başarı hikâyesi yazarsak, bu başarı İmamoğlu’nu her makama taşır” düşüncesiyle hareket ediliyor.

İmamoğlu’nun birinci dönem için stratejisi iki başlık halinde toplanıyor.

1- İstanbul’un gelmiş geçmiş en başarılı belediye başkanı olmak.

2- Dünyanın en demokrat başkanı olmak.

İmamoğlu’nun bu iki hedefe dönük çalıştığı söyleniyor.

“Ekrem İmamoğlu’nun bugün için Cumhurbaşkanı adaylığı diye bir programı yok” deniliyor.

Benim anladığım, “Ekrem İmamoğlu’nun Cumhurbaşkanlığı gibi bir hedefi yok” denilmiyor. Böyle bir hedefi var ama iki dönem İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı yapıp arkasında bir başarı hikâyesi oluşturduktan sonra aday olacağı ifade ediliyor. Yani ayakları yere basıyor, sağlam gidiyorlar. Bu yönünü tuttum. Ancak İmamoğlu, Beylikdüzü Belediye Başkanlığı’nı da iki dönem yapmayı planlıyordu. Elbette ki hesabı iki dönemin sonunda İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olmaktı ama bir dönemin sonunda hedeflediği koltuğa ulaşmış oldu.

Demirel’in dediği gibi, “Siyasette 24 saat çok uzun bir süredir”, hele bir de 3 yıl varsa bu köprülerin altından daha çok sular akar…”

Etiketler

26 Yorum

 1. Yanılmıyorsam Nedim Çakmak sayfasında yayınlamıştı fotolarını.
  Abdullah Gül, Öcalan ve mitçilerden Ağar mıydı ne hatırlamıyorum şuan onu?. İngiliz okulunda üçü yanyana objektife poz vermişler, fotoları var. 1970’li yıllar.
  Aday ajanlar ülkeyi ele geçirmişken oy verme lafları yapılmış sesli güldüm :)) İlk Anonim doğru yorumlamış. PR çalışması bu.
  Kusura bakmayın sayın site personeli ama halkın anılan isimlerin hiçbirine güvenmediğini artık biliyor olmalıydınız.

 2. Bu site yorumları gittikçe Tayyip Erdoğancıların ,Akplilerin ağırlığı altına girdi.Okunacak hiç bir akıllı yorum kalmadı.Editör “Veryansıncı ” değil !Protesto ediyorum.Erdoğan rejimi altında inim inim inlerken okuyamam salakça güzellemeleri…..

 3. Kimse boş yapmasın hayal hiç kurmasın bizim tek liderimiz var oda dünya lideri “RECEP TAYYİP ERDOĞAN”Allah’ın izniyle o kazanacak.

 4. heeksın uluorta yazdıgı yorumlar yayınlanıyor. bız cathamhouse artık hangısını secerse dıye yazdık. yasak konuldu.
  yorum hakkımı …………………………………………………………………………………………..,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
  olarak kullanıyorum.

  bu dorduncu ınat olarak yayınlanmıyor

 5. Yorum yapan arkadaşlara bakıyorum da gül e chp liler oy vermez diyor. Kemal kılıçdaroğlu gibi vasıfsız adama oy veren Siz değilmisiniz. Emin olun semerli birşey koysalar yine oy verirsiniz. Bitanesi de kalkmış ülke araplaştı diyor. Bu nasıl bir tezattır. Hem Arap ülkeleri ile aran bozuk olacak hemde araplaşacaksın komiksiniz. Ülkesini seven adam şu savunma sanayinin geldiği durumu ve ülke liderlerinin dışarda bizi temsil kapasitesine bakın saygınlık durumuna bakın ama nefret birçok gözü kör etmiş maalesef. Sevmeyebilirsin ancak saygı duymak zorundasın

 6. Tıpış tıpış oy vermek istemiyoruz. Davut ve babacin’in bile parti kurduğu ortamda, gönül rahatlığıyla oy verilecek bir partiyi Kemalistlerden bekliyoruz.

 7. Gül kesinlikle olmaz,chp de böyle bir düşüncede değildir,böyle bir yanlışı yapmaz,çünkü hic kimse oy vermez yazıyı yazan kişi algi operasyonu yapiyor,chp de adaymi yok bir çok aday çıkar ,yazar çok yanlış düşünüyor,ortalığı karıştırmasın.

 8. Selvinin hayali olabilir ama tamamen algı operasyonu durun bakalım köprünün altından daha çok sular akar su akar yatağını bulur İmamoğlu olmaz Mansur olur ya da başka bir babayiğit ince ve gül treni gerilerde kaldı. Yeni şeyler söylemek lazım. Herşey çok güzel olacak büyük adımlar atacak adama değil binlerce adım atacak adamlara ihtiyaç var sabah ola hayrola selvi efendi kendi mahallesinde neler oluyor ona baksın

 9. 2.nci bir Ekmelettin vakıası istemiyoruz.Aksi takdirde kazanan Akp olur. Yoksa Chp içinde Truva atları mı var?

 10. Anonim sen ne seviyesi dusuk adamsin ” falan filan inter milanmis ” lakayitligin, egitimsizligin hangi birinden dem vursam. Senin varya bildigin yanildigina yetmez. Lakin ne diyeyim, bu bilinc seviyesiyle onu da fark edemezsin sen.

 11. Erdoğan başarısız olabilir.yalnız diyabakıra gidip BDP bir kişiden bu ülkeye bir şey olmaz.sadece geriye döner şehitlerimizin bakarız.yine bu CHP yönetimiyle aynı şeyleri yaşarız.yalnız bu AKP millet vekiliyle il başkanıyla olmaz.hep rant peşindeler.adam nasıl kayırıır cebimizi nasıl dolduruz.Allah devlete zeval vermesin Bu millete hayırlısını versin.nerde eski akp

 12. Bırakın şu yaşlıları ya.
  Belli yaştan sonra beyin sulanır.
  Nasıl vücut hücreleri sağlıklı olamıyor ise beyin hücreleri de aynı.

 13. Türkiye Tayyip ile Erdoğan’dan ibaret değil l. İmamoğlu olmaz ise Mansur Yavaş olur Türkiye bu dincilerin hakimiyetinden sıyrılıp küresel güçlerle uğraşacak kiderini bulacak. Türkiye’nin başına bir Türk gelecek. Türkiye onsekiz senedir benliğini özünü yitirdi her yer Arap doldu Arap eksenli siyasi çizgiye hayır bizler müslüman olmadan da Türk idik.

 14. Bu Abdülkadir selvinin beklentisidir. Ben bu görüşe asla ihtimal vermiyorum. Böyle bir olasılıkta chp nin üst yönetim olduğu gibi siyaset sahnesinden silinir gider.

 15. Bu bana göre bir pi ar calismasi ve algı operasyonu.hic bir CHP li gül e oy vermez.ve CHP de aday göstermez.hem CHP den insanları uzaklaştırmak hemde gül için nabız yoklama yazisi

 16. Abdullah Gül yok hükmündedir.Fazla abartıldığını düşünüyorum .Davutoğlu nun şansı bile kendisinden fazladır.Yıldızı parlayan yeni aday Mansur Yavaş olacaktır.Duruşu İmamoğlunu bile geride bırakacak gibi .

 17. Kıçınızıda yırtsanız ERDOĞAN ölene kadar bu ülkenin başındadır çünkü halk seçiyor

 18. İmamoğlu İstanbul’u HDP-İYİ Parti oyları ile aldı. Ortada CHP ‘nin bir başarısı yok. CHP başkanı neden Cumhurbaşkanı Başkan adayı olmuyor. Bence bu iş kapasite işi. 3 günde çuvallar bunlar. İmamoğlu herşeye itiraz ediyor beğenmiyor ama icraat da yapmıyor. Hep itiraz, falan filan, inter milan. Yönetmekte zorlandığınız İstanbul trafiğini, itiraz ettiğiniz o köprüler, tüp geçit vs. olmasa, yapılmasa idi nasıl idare edecektiniz. Yapın 4. Köprüyü, kim engel size. Engel olan zihinler. Ha siz opera salonu falan yaparsınız, Çünki İstanbul’un ihtiyacı o. Kılıçdaroğlu söylemişti. Seçim vaadi. Yanlış hatırlamıyorsam. Sandallarlamı taşıyacaktınız arabaları boğazdan. Bu millete böyle hizmet edemezsiniz. Koyarsınız eserinizi ortaya kazanırsınız milletin teveccühünü. Bu millet salak değil bir dahaki şeçimlerde Osmanlı tokadını Bi çarpar suratınıza el içine çıkamazsınız.

 19. 2023’e kadar çok şeyler değişir şu anda cumhurbaşkanlığında ışıgı parlayan Ankara büyükşehir belediye başkanımızdır.

 20. Bu Abdullah Gül bilerek gündemde tutuluyor. Hıc bir solcu buna oy vermez. Ne farkı var Tayyip Erdogandandan. Kılıçdaroğlu bize bir Ekmeleddin faciası yaşattı, hala özür dilemedi. Kesinlikle olmaz böyle bir şey. Olursa sonuç belli Tayyip Erdoğan bu ısı bırakmaz. Bunlara bu fırsatı verenlere yazıklar olsun.Koskocanan CHP kendi adayını göstermiyorsa bu memlekette bir daha oy vermem.

 21. Yazar çok yanılıyor Ekrem sağlam basamaz her yanı çürük dökülüyor onu ancak düzgün bir savcı toplar..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı