Gündem

İş Bankası eski YK üyesinden Erdoğan’a: Uluslararası hukukta hesap verirsin

Erdoğan’ın İş Bankası’ndaki CHP hisselerinin Hazine’ye devri için verdiği talimata yönelik CHP'lilerin tepkileri devam ediyor.

İş Bankası tartışmaları sürerken bankanın eski Yönetim Kurulu üyesi Müslim Sarı, “Uluslararası mahkemelerde hesap verirsiniz” derken, CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel de, “CHP İş Bankası’nden bir kuruş bile almamıştır. Şimdi yaptıkları bu açıklamalara karşı bize ne yapacaksınız derseniz, biz arkamızdaki halkın gücüne güveniyoruz. Buyursunlar buradan hodri meydan diyoruz” ifadelerini kullandı.

“Atatürk’ün mirası İş Bankası’ndan elinizi çekin” diye Müslim Sarı, devrin hukuki olarak mümkün olmadığının da altını çizdi. Sarı, yaptığı açıklamada AKP iktidarına şu sözlerle tepki gösterdi:

“Recep Tayyip Erdoğan’ı uyarıyorum, İş Bankası hisselerinin devri fikrinden vazgeçiniz, bunu yapamazsınız. Hukuki, ekonomik ve siyasi olarak mümkün değildir. İş Bankası’nın hisse devrinin gündeme getirilmesi tamamen politik bir meseledir. Erdoğan, bu konuyu gündeme getirerek 3 amaç güdüyor. Birincisi, CHP’yi zor duruma düşürmek. Atatürk hisselerine, vesayetine sahip çıkamayan bir CHP algısı yaratmak.

İkincisi ‘tek adam’ zihniyetinin uzantısı olarak Türkiye’deki bütün kurum ve kuruluşları dostlarına peşkeş çeken anlayışın içine İş Bankası’nı da katmak. İş Bankası’nın 4 yönetim kurulu üyesini de ben atamak istiyorum demek istemektedir.

Üçüncüsü, bu ekonomik bir meseledir. Hazine’nin içi boşalmıştır, kaynağa ihtiyacı vardır. Türkiye’nin en büyük özel bankası olan İş Bankası’nı da Varlık Fonu’na devretmek suretiyle onu da bir kamu bankası gibi kullanmak isteyecek bir bakış açısını bize yedirmek istemektedir.”

Bütün uyarılara rağmen, İş Bankası’nın Hazine’ye devri konusunda adım atılmasını “hukuk tanımazlık” olarak nitelendiren Sarı, İş Bankası’nın yabancı ortaklı olduğuna dikkat çekerken, bu açıdan meselenin uluslararası boyutu olduğunun da altını çizdi.

Geri adım atılmaması durumunda uluslararası hukukta hesaplaşacaklarını kaydeden Sarı, şunları söyledi:

“Böyle bir uygulama ve bu şekilde bir bakış açısı, orta vadede Türkiye’ye ciddi miktarda fon akışına engel olacaktır. Kimse sermayeyi kediye yüklemek istemez. O yüzden bir ekonomist olarak Recep Tayyip Erdoğan’ı uyarıyorum. Bundan bir an önce vazgeçiniz, bu yapılamaz ama ondan öte Türkiye’ye orta ve uzun vadede zararları olacaktır.”

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel de, hisse devri işlemlerine tepki göstererek, “CHP İş Bankası’nden bir kuruş bile almamıştır. Şimdi yaptıkları bu açıklamalara karşı bize ne yapacaksınız derseniz, biz arkamızdaki halkın gücüne güveniyoruz. Buyursunlar buradan hodri meydan diyoruz.” dedi.

Etiketler

2 Yorum

  1. Minareyi çalan kılıfını hazırlar. Tayyip, arkasında USA olmasa bu tip işlere kalkışabilecek cesarette biri mi sizce. Uluslararası hukuka gidilse sanki sonuç değişecekmiş gibi insanlara boş ümit vermeyin. En başta, ya hisseleri diğer hissedarlara devrederek, yada halk hareketi ile engelledin engelledin, yoksa gerisi içi boş ümit. Yoksa bütün hisseler varlık fonu vs. üzerinden dolayılı olarak USA.nın yönetimine geçer.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı