Kültür-Sanat Haberleri

İyi Parti’nin Kadıköy adayı Kınay’dan Akşener açıklaması

İyi Parti'den Kadıköy Belediye Başkan adayı olan tiyatro oyuncusu Emre Kınay, Meral Akşener ile arasında geçen diyaloğu anlattı.

31 Mart Mahalli İdareler Seçimleri’nde İyi Parti’nin Kadıköy Belediye Başkanı adayı olan tiyatrocu ve oyuncu Emre Kınay, Haber Global’de Jülide Ateş’in sunduğu 40 programında soruları yanıtladı. Kınay, İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener’e ve adaylığında yaşadığı sürece dair açıklamalarda bulundu.

Emre Kınay’a Akşener’in milliyetçilik açıklamalarının yer aldığı “Tanrı Dağı kadar Türk – Hira Dağı kadar Müslüman” tarzı söylemleri hatırlatıldıktan sonra “Sanatçı mutlaka siyaset yapmalı mı?” sorusu yöneltildi.

Kınay bu soruya Meral Akşener ile aynı fikirde olmadığını belirterek “Mansur Yavaş’la Kemal Kılıçdaroğlu’nun hayata bakış ve hayatta durdukları yer konusunda aynı fikirde olduklarını kim söyleyebilir ya da Ekrem İmamoğlu ile…Dolayısıyla ben aynı fikirde tabii ki de değilim. Benim için laik, demokratik, cumhuriyet esastır.” dedi

İyi Parti’nin adayı olmadan önce Akşener ile görüştüğünü ifade eden Kınay, “Meral Hanım hatırlayacaktır. Ben sosyalistim. Benim kapıma sizin aracılığınızla ve herhangi bir milliyetçilk kimliği ile gelen  hiç kimseyi siz gönderseniz dahi içeri almam. Çok açık söylüyorum kabul ediyorsanız adayınız olayım dedim O da kabul etti.” açıklamasında bulundu.

İşte o sorular ve cevapları:

CHP, kalelerinden biri olan Kadıköy’de başarısız mı?

Son 5 yıldır evet. Kamunun bilmediği çok şeyi öğreniyorsunuz bazı zamanlarda. Kadıköy’de son 20 yıldır kim tiyatro yaptı. Yapanlara kim destek verdi?

Kadıköy’de kazanan Kadıköylülerdir. Kadıköy Belediyesi değildir.

Belediye Başkanlığı seçimini kaybedince ne hissetiniz?

Kaybettiğime şaşırmadım. Ancak bir dönemde inandım kazanacağımı. Benim Atatürkçü olmadığım ve Kadıköy çevresine başka bir zihniyet getireceğim konusunda algı yapılana kadar inanmıştım. 40 bin insan Kadıköy’ün iyi yönetilmediğini düşünüyor, tıpkı benim gibi.

Siyasete girme motivasyonunuz sayın Erdoğan mıydı?

Tamamen kendi irademle verdiğim karardı. Meral Hanım bir sosyaliste bu hakkı verdi. Tıpkı CHP’nin Milliyetçi Hareket Parti’sinden gelen isimlere yer verdiği gibi.

Siyaset arenasının yıkıcı muhalifleri kimler?

Muhalif olmak demek karşındakinin yok olması demek değildir.

Meral Akşener’in koltuğuna oturmak ister misiniz?

Her hangi birinin koltuğunda oturmaya ya da devlet yönetmek gibi bir hayalim yok.

Kendi partinizden olmayanları ötekileştirdiğinizi düşünüyor musunuz?

Benim bir partim, yok. Hiçbir partiye üyeliğim yok Tek önderim Mustafa Kemal Atatürk. Kendimi sol ve sosyalist olarak tanımlarım.

Emre Kınay markası Haluk Levent kadar güçlü değil mi?

Değil, tabiki. Müzik ve tiyatrodaki popilerlik bir değil. Çok şey var söylenecek.

Hangi partiyi faşist olarak tanımlıyorsunuz?

Çok spekülasyon olur bu durumda. Pas geçmek istiyorum

CHP’yi anti demokratik mi buluyorsunuz?

CHP’yi sol parti olarak görmüyorum. Türkiye’de sol parti yok. Türkiye’de sol parti olsaydı sanat bu kadar geri kalmazdı. CHP son 10 yılda kültür sanat ile ilgili kaç önerge vermiştir?

Sanatçı mutlaka siyaset yapmalı mı?

Mansur Yavaş ile Kemal Kılıçdaroğlu ile aynı şeyleri düşündüğünü kimse söyleyemez. O yüzden ben ile Meral hanımın da aynı şeyleri düşündüğümüz söylenemez. Ben her yerde sosyalist olarak anlatıyorum. Bir çok konuyu haliyle reddediyorum.

Etiketler

6 Yorum

  1. Şu milliyetçilikle alıp veremediğiniz nedir? Senin gibi boş beleş bir adama başkan adaylığı teklif edecek sığlıkta bir sözde milliyetçiyle Atatürk ve devriminin temeli olan milliyetçiliği eşitleyip zırvalama. Kaybettiğinide sanma başkanlığı kazanan da senin zeka seviyende biri o yüzden rahat ol.

  2. sosyalıst ısen ıyı partı de ısın ne. ozuru kabahtınden buyuk. nasıl bır ıdeal anlayısı . ama bızım mıllıyetcılerımız dındarlıkla mıllıyetcılıgı karıstırı. solcularımız desen nostaljık dunyalarında yasıyor. sızlerın ılerı fıkırlı devrımcı ulusalcı olmanız gerekn yer kemalızm

  3. Atatürk önderim diyor ama milliyetçilik hakkında söylediklerine bakın Atatürk’ün siyasi görüşü neydi sanatçı müsveddesi bunların soldan sosyalizm den anladıkları ne? Boş konuşuyorlar.

  4. “Tek önderim Mustafa Kemal Atatürk. Kendimi sol ve sosyalist olarak tanımlarım.” Nasıl güleceğimi bilemedim. Yemin ederim. Bu topraklar da, Türkler de ilk çağda daha entellektüeldirler. Kendini ol ve sosyalist olarak tanımlıyorsan tek önderin Marx ve Engels olacak. Tek önderin Mustafa Kemal ise kendine Kemalist diyeceksin. Arkadaş siz kafanızda beyin yerine ot yığınımı taşıyorsunuz ya.

  5. Vatansız sosyalist ! Müslümanda değil! Bari erkek gibi ateistim de yada deist her neysen yada başka dinden isen! Bizim koministler çin sovyet bayrağı sallardı çizerdi ulan Türk bayrağı ile sosyalistlik koministlik olmuyormuydu? Kişi laik olmaz , laikliğe inanır yani sisteme , kişinin dini vardır yada yoktur!

  6. Adı Emre Kınay ne iş yapar bilgi birikimi kültür seviyesi nedir Hangi üniversiteyi bitirmiş kimseyi beğenmiyor. Bunların sofra adabını dahı bilmediğini biliyoruz şayet öyle olmasaydı ne işi olurdu Beşiktaşlı Alpayla Saffet Sancaklının Yüce Mecliste.Yüce Mecliste seçmeni temsil edecek nitelikte milletvekili sayısının yüzü geçmiyecegini biliyoruz. Ülke kalkınmışlık sırasında dünyada 70li 80 li sıralarda olması düşüncelerimi doğruluyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı