DünyaGündem

Kapalı Maraş kararı Rumları rahatsız etti

Türkiye ve KKTC’nin Gazimağusa'daki Kapalı Maraş'ın yerleşime açılması ve turizmin başkenti haline getirilmesi kararı Rumları rahatsız etti. Rumlar, söz konusu karar nedeniyle BM’ye protesto notası gönderdi.

Güney Kıbrıs’ın haber ajansı CNA’nın aktardığına göre, Rum tarafından yapılan açıklamada Türkiye’nin Maraş’la ilgili planları nedeniyle BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ve BM Güvenlik Konseyi’nin daimi üyelerine protesto notası gönderildiği duyuruldu.

Famagusta Belediye Başkanı Simos Ioannou yaptığı açıklamada, görüşlerini aktarmak için Güney Kıbrıs’ın BM Özel Temsilcisi ve adadaki BM Barış Gücü (UNFICYP) Komutanı Elizabeth Spehar’la görüşme talebinde bulunduklarını söyledi. Ioannou, “Barışçıl ancak etkili kararlar alacağız” ifadelerini kullandı.

Türkiye Barolar Birliği’nin KKTC konferansları çerçevesinde ‘Hukuki, siyasi ve ekonomik yönleriyle kapalı Maraş açılımı’ başlıklı yuvarlak masa toplantısı dün kapalı Maraş’ta düzenlenmişti. Toplantı, Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti hükümetlerinden en üst düzey katılım nedeniyle ‘Maraş zirvesi’ haline gelmişti.

‘Hayalet Şehir insanlığa kavuşuyor’

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı