Fotoğraf GaleriGündem

Kara leylek ‘Mare’, her yıl 15 bin kilometre uçuyor

Alanya’da uydu vericisi takılarak 2016'dan beri göç yolculuğu takip edilen 'Mare' adlı kara leylek, 10 gün önce Hatay'dan Türkiye'ye giriş yaptı. Türkiye'den, Bulgaristan üzerinden Romanya'ya ulaşan Mare, her yıl Afrika- Avrupa arasında yaklaşık 15 bin kilometre yol yapıyor.

10 GÜN ÖNCE TÜRKİYE’YE GELDİ

Mare sonbahar ve ilkbahar göç dönemlerinde, Avrupa’dan Afrika’ya, Afrika’dan da Avrupa’ya Türkiye üzerinden göç ediyor. Mare’nin Türkiye’deki yolculuğu ise ‘Leylek Baba’ olarak da bilinen Leylekel grubunun kurucusu Fikret Can ve gönüllülerden Emrah Turan tarafından takip ediliyor. Mare, her göç döneminde yaklaşık 15 bin kilometre yol yapıyor.

Güney Afrika’dan Nil Vadisi boyunca devam edip Kahire’den 23 Mart 2020’de hareket ettiğini anlatan Fikret Can, ”Mare dört yıldır her yıl ilkbaharda Afrika’dan Avrupa’ya, sonbaharda da Avrupa’dan Afrika’ya yaklaşık 15 bin kilometre yol alıyor. Kahire’den hareket ettikten sonra İsrail, Suriye üzerinden Hatay sınırlarına gelerek yaklaşık 10 gün önce Türkiye’ye giriş yaptı.

Toplamda 35 noktada konaklayarak, 1 Nisan’da Biga Gümüşçay sınırlarına geldi. Mare, Biga’dan Çanakkale Boğazı’nın hemen üst kısmında Marmara Denizi üzerinden Tekirdağ, Edirne, Bulgaristan’ı takip ederek 4 Nisan’da Romanya’nın kuzey doğusuna ulaştı. Göç yolculuğu Almanya’ya kadar devam edecek. Günde ortalama 300 kilometre yol kat edebiliyor” diye konuştu.

Önceki sayfa 1 2 3 4Sonraki sayfa
Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı