Gündem

Kılıçdaroğlu ‘demokrasi bloğu’ demişti… Demirtaş’tan yanıt geldi

Kılıçdaroğlu son dönemde 'Millet İttifakı' yerine 'Demokrasi Bloğu'na vurgu yapıyordu. HDP'li Selahattin Demirtaş'tan isim vermeden öneriye destek geldi. Demirtaş, Atatürkçüleri, Kürtler ve liberalleri birleştirecek bir 'demokrasi ittifakı'nın şart olduğunu söyledi.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu son dönemde “Millet İttifakı” yerine sık sık “Demokrasi Bloğu” vurgusu yapıyordu. HDP’nin de içinde yer alacağı bu formüle İYİ Parti’nin etkin isimlerinin de sıcak baktığı yönünde iddialar ortaya atılmıştı.

Kılıçdaroğlu en son DİSK kongresinde “Dünyanın bütün demokratları birleşin demeliyiz” demişti.

Kılıçdaroğlu’nun “demokrasi bloku” çağrısına isim vermeden DHP’li Selahattin Demirtaş’tan destek geldi.

Demirtaş, “Mevcut durum o kadar ağır, o kadar vahim ki bu enkazın altından hiçbir parti tek başına kalkamaz. Ancak asgari demokratik ilkelerde birleşebilen siyasi hareketler birlikte davranırlarsa mevcut tıkanıklık, kriz ve yıkım aşılabilir” diyerek “demokrasi ittifakı” önerdi.

CHP’nin Anayasa taslağında ‘Atatürk Milliyetçiliği’ne sansür!

YENİ BİR ANAYASA…

Artı Gerçek’e açıklamalarda bulunan Demirtaş’ın açıklamaları şöyle:

“Mevcut durum o kadar ağır, o kadar vahim ki bu enkazın altından hiçbir parti tek başına kalkamaz. Ancak asgari demokratik ilkelerde birleşebilen siyasi hareketler birlikte davranırlarsa mevcut tıkanıklık, kriz ve yıkım aşılabilir. Yeni bir anayasa çerçevesinde, tüm özgürlüklerin ve demokratik toplum-devlet yapılanmasının öngörüldüğü asgari bir program etrafında bir araya gelebilen tüm siyasi yapılarla demokrasi ittifakı, seçim sonrasında ise demokrasi koalisyonu kurulabilir. Bu, geçici bir ittifak ve iş birliği olarak “demokrasiye geçiş süreci” diyeceğimiz dönemi birlikte yürütebilir. Bu demokrasi ittifakında Atatürkçüler, muhafazakarlar, Kürtler, Aleviler, solcular, liberaller yer alabilir kanımca. Tüm sol demokrasi güçleri ise kendi içinde sol blok oluşturarak demokrasi ittifakında ağırlık oluşturacak şekilde yer alabilirler. Bu ittifak, AKP veya başka bir şey karşıtlığı üzerinden değil demokrasi için kurulmalıdır…

Artık ismi konulmuş, programı ve ilkeleri belli olan, şeffaf, halka güven veren güçlü bir demokrasi ittifakının zamanı gelmiştir…

HDP de devlet aklı da diğer siyasi partiler de HDP’li hükümet seçeneğinin muazzam yararlarını açık açık tartışmalıdır. HDP bir siyasi parti olarak, hedefini önümüzdeki seçimde demokrasi ittifakının parçası olarak iktidara yürüyüş şeklinde belirlemelidir.”

Etiketler

3 Yorum

  1. ** Bu demokrasi ittifakında Atatürkçüler, muhafazakarlar, Kürtler, Aleviler, solcular, liberaller yer alabilir kanımca.” bu tirnakta Atatürkcü diye piyasaya sürülenler………. Fetönün sözde yurdta sulh konseyinin amerikanci/Natocu subaylaridir…….. Umarim bu algi hikayelerine burada gercek Atatürkcüler( vatanseverler) cevabini verirler…….. vermek zorundalarda……. zira buradaki amac Orduyu ikircimli yapip, bölmek ve islevsiz hale getirtmektir……….. sonucta kendi icine gömülen bir ordu, kendine mi sahip cikacak, yoksa Vatana miiiii………. can derdine düsen bir ordu….. canana sahip cikamazzzzz…….. tekrardan akli selim askerlerin bu oyunlari basinda, yayinda vatandasin kafasini aydinlatmak zorundaaaa

  2. demırtas ataturkculerı fılan demıs ch de ataturkcu mu kaldı. kalsa o dersımlı denılen zat bu ıslerı zor yapardı

  3. CHP gibi bir partinin HDP gibi parti ile ortak amaclarinin olmasi ne aci. Milliyetci kanattan olan IYI partinin ne isi var HDP ile ona da anlam veremedim. Ayib oluyor, yapmayin etmeyin. Ruhunuzu isteler onu da vericek misiniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı