Kılıçdaroğlu’nun önerisini yıllar önce Burhan Kuzu gündeme getirmiş

featured
service

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu katıldığı bir canlı yayında ‘demokrasi için tüm partilerin Meclis’te temsil edilmesini’ istediklerini belirterek, bir dönem çok tartışılan ‘Türkiye Milletvekilliği’ seçeneğini yeniden gündeme getirdi. Türkiye Milletvekilliği formülü daha önce AKP’li Burhan Kuzu tarafından da önerilmişti. 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu geçen günlerde Tele 1 televizyonu canlı yayınında bir dönem çok tartışılan Türkiye Milletvekilliği seçeneğini yeniden gündeme getirdi. Gelecek Partisi ve Deva Partisinin yapılacak bir seçime katılamama olasılığı hakkında konuşan Kılıçdaroğlu “Yüzde 10 seçim barajı demokrasiye darbedir” dedi. Bütün siyasi partilerin TBMM’de temsil edilmesini istediklerini dile getiren Kılıçdaroğlu, yüzde 1 oy alan parti genel başkanının bile TBMM’de olması gerektiğine vurgu yaptı. Kılıçdaroğlu, “Bunun için gerekirse Türkiye Milletvekilliği diye ayrı bir bölüm açılır. Yüzde 1 oy alan 1, 2 oy alan 2 vekil ile kendini temsil eder” ifadelerini kullandı.

BURHAN KUZU DA SAVUNMUŞ

AKP’li Burhan Kuzu TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı olduğu 2003 yılında, ilk kez eski DYP Genel Başkanı Tansu Çiller’in başbakanlığı döneminde gündeme gelen ve Anayasa Mahkemesi tarafından 1995 yılında iptal edilen “Türkiye Milletvekilliği”ni yeniden getireceklerini açıklamıştı. Burhan Kuzu, Anayasa Mahkemesi’nin “Türkiye Milletvekilliğini” milletvekili ayrımı yapıldığı gerekçesiyle iptal ettiğini ancak 100 Türkiye milletvekili seçilmesinin bir sakıncası olmadığı görüşünü dile getirmişti. Türkiye Milletvekilliğinin ülkeye gerekli olduğunu savunan Kuzu, “Tekrar getiririz onu. Tekrar getirirsek de onu artık anayasaya yazarız. 450’si şu yolla seçilir, 100’ü bu yolla seçilir diye” ifadelerini kullanmıştı.

Kuzu, Türkiye Milletvekilliğinin asıl yararının TBMM’ye giremeyen partilerin girmesi olacağını kaydetmişti.

 

 

 

Kılıçdaroğlu’nun önerisini yıllar önce Burhan Kuzu gündeme getirmiş

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!