Gündem

Kıyafetten ya da market poşetinden koronavirüs bulaşır mı?

Pişmemiş gıdaları sipariş etmekten kaçınılması gerektiğini söyleyen Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, 'Marketten getirdiğiniz ürünlerin poşetlerini ve ambalajlarını hemen çıkartıp atın' dedi.

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, “Üzerimizdeki kıyafetler, ayakkabılar, eve getirdiğimiz market poşetlerinde koronavirüs riski var mı?” sorusuna yanıt verdi.

Star Ana Haber’e konuk olan Ceyhan, bu sorunun kendilerine çok sorulduğunu belirterek, “Virüsün bu yollarla bulaştığı gösterilmemiş. Yani elbisesinden ya da ayakkabısından bulaşmış bir vaka yok” dedi.

“Virüs canlı bir yaratık değil. Ne yürür, ne de uçar” ifadesini kullanan Ceyhan, şöyle devam etti:

“Virüsün bulaşması için ayakkabının altının ellenip ağza götürülmesi lazım. Bunu da çocuklar yapabilir. Onun için eve geldiğinizde ayakkabınızı çıkartıp çocukların ulaşamayacağı bir yerlere koyun. Ve ayakkabınız orada 6 saat kaldıktan sonra virüs diye bir şey kalmaz.”

Pişmemiş gıdaları dışarıdan sipariş etmemek gerektiğini belirten Ceyhan, “Paketleyen ya da getiren kişi üzerine öksürmüş olabilir. Marketten getirdiğiniz ürünlerin poşetlerini ve ambalajlarını hemen çıkartıp atın” dedi.

Etiketler

Bir Yorum

  1. “…Eğer bu artış böyle devam ederse insanlar yiyecek ekmek bulamaz. Allah bunu nasıl bir mekanizmayla ayarlamış? İnsanlar belirli bir ortalama yaştan uzun yaşayamaz. Bu neyle sağlanır? Bakteri yaratmış Allah. Siz buna karşı ilaçlar, antibiyotikler buluyorsunuz öldürüyorsunuz. Bu sefer bakteriler bu dengeyi koruyabilmek için direnç geliştiriyor. Allah neden virüsleri yaratmış? Hiçbir işe yaramıyorlar, canlı değiller. Sırf insanları öldürüyorlar. Neden yaratmış? Çünkü insanların belirli bir sayının üzerinde çoğalamaması gerekir. Yoksa kimse yaşayamaz. Çiçek hastalığı çıkıyor ona bir aşı buluyorsunuz… Sonra başka bir virüs çıkıyor onu tedavi ediyorsunuz…”

    Bunu söyleyen adam bilim kurulu üyesi, prof olmuş acaba nasıl olmuş?

    Hatlar iyice karıştı; Allah’la mı mücadele ediyoruz biz şimdi!
    Selcan TAŞÇI HAMŞİOĞLU

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı