Fotoğraf GaleriKültür-Sanat Haberleri

Koronasavar Kitaplar

Hümay Göbel yazdı...

Herkesin birbirine sağduyu ile evinde kalma çağrısı yaptığı bugünlerde evde kalmayı hem keyifli hem de verimli hale getirecek yollar arıyoruz hepimiz. Bugün kütüphanemi sizler için taradım ve bugünlerde okuyabileceğiniz, sizi korona kabusundan uzaklaştıracağına inandığım bazı kitapları, hemen her türden farklı okura hitap edebilmesini gözeterek listeledim.

Yaklaşık 100 kitaplık bir liste olduğu için her bir kitapla ilgili değerlendirmede bulunmak yazının işlevini yok edebileceğinden, meraklıları, paylaşacağım mail adresi üzerinden benimle iletişime geçerek kitaplarla ilgili detaylı bilgi alabilir, okumuş olanlar kitaplarla ilgili kıymetli yorumlarını paylaşabilirler.

Bugünlerde malum tüm tartışmalar, toplantılar sanal ortam üzerinden yürütülüyor. Belki bu yolla güzel bir kitap tartışma ağı oluşur, evde kalmayı başarmamız gereken şu zamanlarda kilometrelerce uzaktan sözcüklerin gücüyle yeni dostluklar kurarız. 

Liste, belirttiğim gibi farklı türlerden örnekler içerecek şekilde hazırlandı. Ancak şahsi olarak özellikle okunmasını tavsiye ettiğim birkaç kitaba değinmeden geçmek istemedim. Ayrıca bazı kitapların yanına özellikle yayınevi ve çevirmen bilgisi düştüm. Bunları dikkate alarak yapacağınız okumalar eseri ve yazarı daha iyi anlamanıza vesile olacaktır. 

Doğaya verdiğimiz zararların faturasını ödediğimiz şu dönemde evlerimizde, tabiri caizse post modern bir hapis hayatına mahkûm edildik, aslında bu hapishaneyi kendi nefsimizle yarattık. Böyle bir dönemde Oscar Wilde’ın Reading Zindanı Balladı eserinin mutlaka okunması gerektiğine inanıyorum.

Tuncel Kurtiz’in sesiyle hayat bulan “herkes öldürür sevdiğini…” diye başlayan dizeleri içeren Ballad, kendi içimizden çıkıp başkalarının, bizler gibi olmayanların gözüyle suçu/suçluyu görme deneyimi sunan lirik bir eser. Hemen her bir dizesi insanın hayatında iz bırakacak kadar çarpıcı. Hem Oscar Wilde’ı hem de hayatı farklı bir gözle görebilmek için bir kapı. 

Seneca’nın Ahlak Mektupları, yine bugünlerde kendi iç hesaplaşmamıza yardımı olacak, o hesaplaşmaya farklı bir derinlik kazandıracak bir başucu kitabı. Stoa felsefesinin şekillendirdiği kitap Seneca’nın Lucilius ile mektuplaşmalarından oluşuyor.  

Son Devrimin Güncesi, özellikle her türlü yasal dengenin sorgulandığı, her şeyin suni bir görünüme büründüğü, demokrasinin çokça tartışılmaya başladığı günümüz dünyası koşullarında çürümüş yönetim sistemlerine karşı sıradışı bir başkaldırıyı konu ediniyor. Günümüz dünyasını farklı bir perspektifle sorgulatan kitabın dili de oldukça akıcı. 

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14Sonraki sayfa
Etiketler

Bir Yorum

  1. Klasiklerde dünya edebiyatının dev yazarları listede maalesef yer almıyor. Ama feminizm, bayanlar arasında çok moda olan kedi severlik, vegan kültürü vb. epeyce yer almış. Çok daha iyi bir liste olabilirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı