Gündem

Kovid-19 ölüm rakamlarını İBB ‘sehven’ girmiş

Sosyal medyada Sağlık Bakanlığı'nın gerçek verileri sakladığı iddia edilmişti. Sorunun İBB'nin verileri yanlış girmesinden kaynaklandığı öğrenildi.

Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı Kovid-19 ölümleri ile e-devlet sistemindeki rakamların farklı olması üzerine tartışma başlamıştı. Sosyal medyada Sağlık Bakanlığı’nın gerçek verileri sakladığı iddia edilmişti. Gerçek ortaya çıktı. Sorunun İBB’nin verileri yanlış girmesinden kaynaklandığı öğrenildi.

Sözcü’ye konuşan İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Mezarlıklar Daire Başkanı Ayhan Koç,

“Bize tüm vakalar ‘bulaşıcı hastalık’ kodu ile geliyor. Bunlar içinde Kovid-19 olan vardır, Kovid-19’a benzer tablo ile ölen vardır. Kovid-19 ön tanısı ile yatırılıp sonuçları çıkmadan başka nedenle ölenler de vardır. Koah hastası ya da kalp hastasıdır ve Kovid-19’a  benzer bir sonuçla ölmüştür. Bunların hepsi tedbiren ‘bulaşıcı hastalık’ olarak yazılır. Amaç insanların daha dikkatli olup korunmaları” dedi.

‘SEHVEN GİRİLDİ’

Cuma günü bu konuda istatistik tutmak için bir çalışma yapma kararı aldıklarını aktaran Koç sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bulaşıcı hastalık olanları sisteme girerken (a) ‘kovid’, (b) ‘diğer’ şeklinde kaydedelim dedik. İlk gün cumartesi girilmeye başlandı. Sehven ‘bulaşıcı hastalık’ ibaresi ile gelenlerin hepsi ‘kovid’ olarak yazılmış. Yoksa hepsi Kovid-19 değil. Sehven yazıldı, butonlar tam hazırlanamadı, sadece Kovid-19 kısmı açık kaldığı için o girdi. Sehven yapılan hata. Yoksa Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı rakamlar doğru rakamlar. Sağlık Bakanlığı net pozitif çıkmış ve hayatını kaybetmiş olanları açıklıyor. Bir hekim olarak söylüyorum doğrusu da budur.”

‘HEPSİ KOVİD-19 VAKASI OLAMAZ’

“Bize gelen vakaların bulaşıcı hastalık olanların hepsinin ‘kovid’ olma ihtimali yok” açıklamasında bulunan Koç, “Sağlık Bakanlığı’nın rakamları net Kovid-19 vakaları. Sadece cumartesi günü yeni bir deneme yapılırken e-devlet ile farkında olmadan paylaşıldı. O gün 21 bulaşıcı hastalık vakası vardı. 20’sine ‘kovid’ yazılmış. Bulaşıcı hastalıkların hepsinin Kovid-19 olması mümkün değil” dedi.

Kovid-19 tanılı ölüm raporlarını paylaşmalarının da mümkün olmadığını ifade eden Koç, nedenini şöyle açıkladı:

“Sağlık Bakanlığı, Türkiye genelinde olan rakamları açıklıyor. Bu doğru bir tavır. İl, il açıklarsa iller arası geçişler başlar. Virüsün tam istediği şey de bu. Virüs böyle taşınıyor. Ben bir hekim olarak açıklanmamasının nedenini anlıyorum. İl il mahalle mahalle açıklanması büyük sıkıntı. İtalya bu açıdan ciddi bir örnek. Orada kuzeyin 3 gün sonra karantinaya alınacağı açıklandı ve insanlar güneye kaçtı. Ve virüs güneye de taşındı. Bakanlık ve bilim kurulu yayılım hızını düşürmek için her türlü tedbiri alıyor, doğru tedbirler bunlar.”

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı