Ekonomi HaberleriGündem

Köylüye bir fatura daha… Artık hayvan otlatmak parayla!

Kırklareli Valiliği İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, köylünün ortak kullanım alanı olan mera, kışlak ve yaylaklarda hayvan otlatanlardan hayvan başına para alınacağını duyurdu. Valilik, uygulamanın Kırklareli'yle sınırlı olmadığını duyurdu.

 

Köylü, artık kendi merasında hayvan otlatmak için devlete para ödeyecek.

Kırklareli Valiliği İl Tarım Orman Müdürlüğü tarafından dağıtım yerlerine gönderilen “Mera Otlatma Planı”na göre, 2020 yılına ait büyükbaş hayvan otlatma bedeli 10 TL, küçükbaş hayvan otlatma bedeli ise 2.25 TL olarak belirlendi.

Valilik tarafından dağıtımı yapılan yazıda, mera, kışlak ve yaylaklarda hayvanlarını otlatan üreticiler hakkında alınan kararın duyurusu şu şekilde bildirildi:

“… Bakanlığımız Mera, Yaylak ve Kışlaklarda Otlatma Yönetimi Uygulama Esasları Genelgesi doğrultusunda İl Mera Komisyonu’nun 27.02.2020 tarihli toplantı kararı ve Valilik oluru ile ilimizde mera alanlarının 2020 otlatma döneminin 1 Mayıs 2020-30 Ekim 2020 tarihleri arasındaki süre, dinlendirme döneminin 1 Kasım 2020, 30 Nisan 2021 tarihleri arasındaki süre olarak, 2020 yılında otlatma bedellerinin büyükbaş hayvan başına 10.00 TL, küçükbaş hayvan başına 2.25 TL, otlatma hakkının üstünde hayvan otlatanlardan alınacak ceza bedelinin her fazla hayvan için üç katı olarak belirlenmiştir.

Meralarımızdaki baskının ortadan kaldırılarak tahribatın önlenmesi amacıyla belirtilen kurallara uygun şekilde kullanılmasının, otlatma kurallarına riayet edilmesinin , otlatma bedelleri konusunda Mera Kanunu’nun 26. Maddesi hükümlerine göre hareket edilmesinin, kurallara riayet etmeyenler hakkında Mera Kanunu’nun 27. Maddesi hükümlerine göre işlem yapılacağının Belediye Başkanları, Köy Muhtarlıkları ve çiftçilerimize duyurulması hususunda bilgi ve gereğini rica ederim.”

VALİLİKTEN AÇIKLAMA GELDİ

Kırklareli Valiliği, haberin medyada yayılmasının ardından bir açıklama yaptı. Söz konusu uygulama ile ilgili yasanın aslında 1998 yılında çıkarıldığını ve 81 il için geçerli olduğunu vurgulayan valilik, “Söz konusu haberlerde Kırklareli’nin bu uygulamayı gerçekleştiren ilk ve tek il olduğu ifadesi gerçeği yansıtmamaktadır. Buradan elde edilen gelir de meraların iyileştirilmesinde kullanılmaktadır” ifadelerini kullandı.

 

 

Etiketler

10 Yorum

 1. otlatma eskiden beri kira karşılığı yapılır. köy korucuları muhtarlar bu parayı toplar nereye gittiği belli olmazdı. bu para ile çayır ve mer aların bakımı ve ıslahı yapılmak için toplanması gerekirdi ama bu asla yapılmadı.

 2. Vegan oldu vatandaş bunların yüzünden.Kollestrol yok damar sertliği yok. Yakında vatandaş yaylada otlamaya başlıyacak bunlar ondanda vergi alır otlama vergisi onun ötv si hepsinin kdv si.Man adasında şirket satana vergi yok 1 gram altın alana vergi var.Param olsa gümüş alsam

 3. et fiyatları altını geçer. yaşasın akape yaşasın rte biz açlıktan ölelim yeterki reisiniz saryında rahat uyusun

 4. Dünya varlıkları bir şirket gibi dünya insanına parayla satılacak ..hava su toprak ..yaşam hakkının parayla satılmasına kadar geldi …bu iş

 5. “Hayaldi gerçek oldu, Yaparsa AKAPE yapar, Onlar konuşur AKAPE yapar.”
  “Biraz Kemalizm, biraz İslam, iki cami, 3-5 bakara makara…”
  Alttakiler birbirini yerken biz ülkenin kaymağını yiyelim.
  Haksızlık olduğunu anlarlarsa İngiliz Yargısına başvursunlar. :))

 6. herşeyin bir fiyatı diyen, (toprağın, otun…) neoliberalist iktidarın uygulaması. gayet normal.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı